REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedura uszlachetniania biernego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Procedura uszlachetniania biernego/fot.Fotolia
Procedura uszlachetniania biernego/fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 145 ust. 1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, procedura uszlachetniania biernego stanowi gospodarczą procedurę celną umożliwiającą czasowy wywóz dóbr posiadających status wspólnotowy poza obszar celny Unii Europejskiej w celu poddania ich procesom uszlachetniania a następnie ponowny ich przywóz i dopuszczenie do obrotu na obszarze celnym Wspólnoty towarów powstałych w wyniku poddania ich wspomnianym procesom.

Towary takie zgodnie z nomenklaturą WKC noszą nazwę towarów kompensacyjnych i przy zastosowaniu procedury uszlachetniania biernego ich przywóz może być częściowo lub całkowicie zwolniony z przywozowych należności celnych.

REKLAMA

Powołany powyżej przepis WKC wskazuje jednakże, że wywóz towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego nie jest zwolniony z należności celnych wywozowych, środków polityki handlowej (np. bartery, kontyngenty, subwencje, etc.). Warto zaznaczyć, że wywóz towarów poza obszar celny Wspólnoty nie jest również zwolniony z formalności celnych wywozowych.

Przepisy WKC precyzują katalog procesów, który może mieć zastosowanie w przypadku procedury uszlachetniania biernego. Należy podkreślić, że w myśl art. 114 ust 2 lit. c WKC są nimi: obróbka towarów, włączając ich montaż, składanie, instalowanie w innych towarach; przetwarzanie towarów; naprawa towarów, w tym ich odnawianie i porządkowanie.

Realizacja procedury

Wspólnotowe przepisy celne przewidują dwa szczególne sposoby realizowania uszlachetniania biernego:

a) system standardowej wymiany, który polega na przywozie towaru zamiennego w stosunku do towaru wywiezionego. Sposób ten obarczony jest spełnieniem następujących warunków odnośnie towaru zamiennego, który powinien:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- posiadać identyczną klasyfikację taryfową jak towar wywieziony;

- mieć taką samą jakość handlową i parametry techniczne jak towar wywieziony.

Odstąpienie od powyższych wymogów może wystąpić w sytuacji, gdy towar zamienny został wydany nieodpłatnie w ramach zobowiązania gwarancyjnego lub w przypadku zaistnienia wady fabrycznej towaru wywiezionego.

b) uprzedni przywóz towaru zamiennego polegający na przywozie towaru zamiennego przed faktycznym wywozem towaru przeznaczonego do procesów uszlachetniania poza obszar celny Wspólnoty. Warunkiem koniecznym do zastosowania tego rodzaju uszlachetniania jest wywóz towaru przeznaczonego do procesu uszlachetniania w terminie dwóch miesięcy licząc od daty przyjęcia przez dany organ celny zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu towarów zamiennych.

Pozwolenie na stosowanie procedury uszlachetniania biernego

Przedsiębiorca posiadający siedzibę na terenie Wspólnoty i chcący zastosować procedurę uszlachetniania biernego powinien w pierwszej kolejności uzyskać od właściwego organu celnego pozwolenie.

REKLAMA

Pozwolenie wydawane jest na wniosek zainteresowanego podmiotu, a wzór pozwolenia określają przepisy celne. Co należy podkreślić, wniosek o stosowanie procedury może zostać skierowany do dowolnego urzędu celnego, który posiada uprawnienia do obejmowania towarów procedurą uszlachetniania biernego i może mieć w określonych okolicznościach uproszczoną formę zawartą w zgłoszeniu celnym.

Przepisy celne precyzują kryteria, którymi dany organ kieruje się w procesie wydawania pozwolenia. Jest to między innymi status celny towarów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że pozwolenie może obejmować, pod pewnymi warunkami, towary o statusie niewspólnotowym.

Istotnymi elementami są również (i.) możliwość bezsprzecznego ustalenia przez organy celne, że towary powstałe po zastosowaniu procesów uszlachetniania powstały w wyniku użycia towarów wywiezionych oraz (ii.) spełnienie określonych warunków ekonomicznych.

Udzielenie pozwolenia poprzedzone jest analizami organów celnych, które dotyczą wpływu skorzystania z procedury przez dany podmiot na możliwość naruszenia istotnych interesów przetwórców unijnych, dlatego też organy badają możliwość dokonania przetworzenia towarów we Wspólnocie.

 

REKLAMA

Pozwolenie na zastosowanie procedury uszlachetniania biernego nie zostanie udzielone w przypadku, gdy wniosek dotyczy towarów wspólnotowych, z wywozem których wiąże się zwrot lub umorzenie należności celnych przywozowych, uprzednio dopuszczonych do obrotu z całkowitym zwolnieniem z należności celnych przywozowych ze względu na ich przeznaczenie.

Organ celny również odmówi udzielenia pozwolenia na procedurę uszlachetniania biernego w przypadku towarów, których wywóz wiąże się z przyznaniem zwrotów wywozowych lub innych ulg finansowych stosowanych w ramach wspólnej polityki rolnej.

Wydane przez organ celny pozwolenie w sposób szczegółowy określa sposoby ustalenia czy towary kompensacyjne są faktycznie efektem uszlachetniania towarów, które zostały czasowo wywiezione poza obszar celny Wspólnoty. Ponadto, pozwolenie może zawierać także metody ustalania spełnienia warunków zastosowania standardowego systemu wymiany.

Z punktu widzenia podmiotu wykorzystującego tą procedurę, istotne może okazać się także odpowiednie zabezpieczenie możliwości identyfikacji tożsamości towaru. Ma to swoje szczególne uzasadnienie w przypadku, gdy procesy uszlachetniania nie umożliwiają ustalenia w sposób bezsprzeczny faktu, że towary kompensacyjne powstały z towarów uprzednio wywiezionych.

W takiej sytuacji, przepisy celne przewidują możliwość wydania pozwolenia, jednak pod warunkiem przedstawienia przez wnioskodawcę dostatecznych argumentów oraz gwarancji, że towary powstałe w wyniku uszlachetniania mają ten sam kod CN (8-cyfrowy), tą sama wartość handlową i te same opisy techniczne, co towary uprzednio wywiezione.

Elementami, które mogą pomóc w identyfikacji towaru, mogą być na przykład: symbole, numery fabryczne, szczegółowy opis towarów, fotografie, opisy i specyfikacje techniczne, umowa zawarta z kontrahentem czy korespondencja z kooperantem, która jednoznacznie wskazuje na wytworzenie towarów kompensacyjnych z towarów wywożonych

Pozwolenie na korzystanie z procedury, czyli możliwość zgłaszania towaru do procedury uszlachetniania biernego, ważne jest od dnia jego wydania do dnia określonego w tym pozwoleniu. Co do zasady, ważność wydanego pozwolenia nie przekracza 36 miesięcy, jednakże w uzasadnionych przypadkach okres ten może zostać wydłużony.

 

Mimo że termin przywozu produktu kompensacyjnego jest określony w pozwoleniu, nie stanowi on żadnego zobowiązania ciążącego na wnioskodawcy. Procedura uszlachetniania biernego nie jest bowiem rodzajem procedury zawieszającej wymagającej swojego zakończenia w określonej dacie. Kończy się ona z chwilą wywozu towaru poza obszar celny Wspólnoty.

 Zachowanie terminu wskazanego w pozwoleniu jest jedynie konieczne w przypadku, gdy wnioskodawca chce skorzystać z możliwości całkowitego lub częściowego zwolnienia z należności przywozowych.

W takim przypadku, produkty kompensacyjne powinny być przywiezione na obszar celny Wspólnoty i zgłoszone na przykład do procedury dopuszczenia do obrotu przed upływem tego terminu.

 

Posiadacz pozwolenia nie ma również obowiązku zgłoszenia powrotnie przywiezionego produktu kompensacyjnego do procedury dopuszczenia do obrotu. Produkty te może złożyć w składzie celnym albo w wolnym obszarze celnym lub objąć procedurą uszlachetniania czynnego lub też procedurą odprawy czasowej. Jeżeli po tych procedurach posiadacz pozwolenia uzna, że jednak zgłosi produkt kompensacyjny do procedury dopuszczenia do obrotu, to oczywiście może to zrobić, o ile był zachowany termin powrotnego przywozu określony w pozwoleniu (należy pamiętać, że przepisy celne zezwalają na przedłużenie tego terminu nawet po jego upływie) i o ile można potwierdzić tożsamość towarów wywiezionych czasowo i produktów kompensacyjnych zgłaszanych do procedury dopuszczenia do obrotu.

Należy pamiętać, że dniem powrotnego przywozu produktów kompensacyjnych jest dzień przyjęcia przez organ celny zgłoszenia celnego o dopuszczenie do obrotu, o objęcie inną procedurą, np. procedurą składu celnego, uszlachetniania czynnego, odprawy czasowej albo złożenia w wolnym obszarze celnym.

Zobacz: Zwrot towaru

Całkowite lub częściowe zwolnienie z przywozowych należności celnych

Całkowite zwolnienie z należności celnych może mieć zastosowanie jedynie w przypadku nieodpłatnej naprawy towaru. Fakt ten jednak musi zostać odpowiednio udokumentowany, w szczególności organy celne nie powinny mieć wątpliwości, że naprawy wynikają ze zobowiązania gwarancyjnego wynikającego z umowy lub przepisów prawa lub też są rezultatem istnienia wady fabrycznej wywiezionego towaru. W przypadku odpłatnej naprawy towaru, należności celne obliczane są w oparciu o wartość celną równą kwocie kosztów naprawy.

Natomiast, jeśli towar poddany był obróbce lub przetworzeniu, należności celne będą kalkulowane poprzez odliczenie od kwoty należności celnych przywozowych za produkty kompensacyjne, kwoty należności przywozowych, które miałyby zastosowanie w tym samym dniu do towarów wywiezionych poza obszar celny Wspólnoty.

Przepisy celne przewidują w takim przypadku również opcję pozwalającą na kalkulację należności przywozowych w oparciu o wartość celną równą kwocie kosztów obróbki lub przetworzenia.

Podsumowując, należy podkreślić, że procedura uszlachetniania biernego jest bardzo efektywną metodą uzyskiwania zwolnień z przywozowych należności celnych. Zwolnienia mają zastosowanie do towarów importowanych z krajów spoza UE, które zostały wyprodukowane/przetworzone z wcześniej wywiezionych towarów unijnych.

Procedura pozwala firmom skorzystać z tańszych kosztów pracy poza UE, zachęcając jednocześnie do korzystania ze wspólnotowych surowców do produkcji wyrobów gotowych. Surowce takie mogą być czasowo wywiezione poza obszar celny Wspólnoty w celu poddania ich procesom niedostępnym w ramach UE.

Procedura pozwala również na zwrot wadliwego towaru do kraju spoza UE do naprawy lub wymiany na towary kompensacyjne w ramach systemu standardowej wymiany.

Uzyskanie pozwolenia na korzystanie z procedury oraz w niektórych przypadkach jej połączenie z innymi procedurami celnymi może w sposób znaczący wpłynąć na zwiększenie efektywności przepływów pieniężnych przedsiębiorstwa.

Zobacz: Reklamacja towaru

Źródło: Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U.UE.L.1992.302.1 ze zmianami, dalej: „WKC”).

Paweł Górecki, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA