| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie są przepisy celne w Rosji?

Jakie są przepisy celne w Rosji?

Nieznajomość przepisów celnych oraz innych regulacji prawnych może prowadzić do poważnych konsekwencji ze strony władz rosyjskich. Przeczytaj, a dowiesz się jak się przed nimi ustrzec.

Przekraczając granicę z Rosją musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych ograniczeń celnych. Jeżeli chcemy wwieść na terytorium tego kraju swój środek transportu na okres do 2 miesięcy, to odprawa celna odbywa się wówczas w urzędzie celnym.

Z wyłączeniem samochodów ciężarowych kontrola graniczna i celna odbywa się na granicy polsko-białoruskiej. Tiry podlegają kontroli celnej na obszarze granicy białorusko-rosyjskiej.

Jeżeli znajdziemy się na terytorium Białorusi z wypożyczonym środkiem transportu to musimy wpłacić białoruskiemu urzędowi celnemu równowartość kwoty do 1000 USD. Minimalna opłata gwarancyjna wynosi 500 dolarów i pobierana jest w zależności od rodzaju samochodu. Ponadto niezbędne jest pełnomocnictwo właściciela pojazdu spisane w języku rosyjskim. Po powrocie do kraju kaucja jest gotowa do odebrania w urzędzie.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Rosji

Przy wjeździe do Rosji konieczne jest zadeklarowanie wwożonej ilości pieniędzy. Deklarować należy również wartościowe przedmioty tj.:
- biżuteria
- telefony komórkowe,
- aparaty fotograficzne czy kamery

Istotnym elementem jest dopilnowanie celnika, który powinien podpisać, ostemplować i zwrócić nam deklaracje celną. W przeciwnym razie może dojść do licznych nadużyć.

Ograniczenia wagowe w Rosji wynoszą maksymalnie 35 kilogramów. Po przekroczeniu tego ograniczenia musimy zapłacić na granicy 4 euro za każdy dodatkowy kilogram w bagażu. Obowiązują również ograniczenia odnoszące się do waluty , którą wwozimy na teren Rosji. Kwota do 7 tys. złotych – czyli 65 tys. rubli jest wolna od jakichkolwiek podatków czy opłat.

Jeśli chodzi o wywóz waluty z Rosji to kwotę do 3 tys. dolarów możemy wywieść bez deklaracji celnej. Deklaracji wymaga wywóz kwoty powyżej 10 tys. USD. Aby móc swobodnie wywieść taką sumę pieniędzy musimy pokazać na granicy deklaracje z banku. Jeśli chodzi o artykuły alkoholowe to możemy swobodnie wywieść z kraju 2l spirytusu. Wyroby tytoniowe ograniczone są wywiezieniem 200 sztuk papierosów czy 50 sztuk cygar. Maksymalna ilość kawioru jaką możemy wywieść równa jest 250 gramom. 

Zobacz również: Jakie dokumenty niezbędne są do podróży zagranicznych?

Ograniczenia dotyczące pobytu na terytorium Rosji
Za przekroczenie okresu pobytu w Rosji grozi nam kara grzywny, która nakładana jest w trybie administracyjnym. Konsekwencjami takiego stanu rzeczy są trudności z opuszczeniem terytorium kraju i wiążą się one z potrzebą uzyskania nowej wizy.

Wyrobienie nowej wizy nie należy do najprostszych zadań w Rosji. Można tego dokonać tylko w organach meldunkowych (tzw. OWIR), w miejscu zameldowania lub w punkcie konsularnym na lotnisku Szeremietiewo II. Jednak można to uczynić tylko w przypadku odlotu z tego lotniska. Koszt wydania takiej wizy kosztuje 25 USD.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »