reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie są przepisy celne w Rosji?

Jakie są przepisy celne w Rosji?

Nieznajomość przepisów celnych oraz innych regulacji prawnych może prowadzić do poważnych konsekwencji ze strony władz rosyjskich. Przeczytaj, a dowiesz się jak się przed nimi ustrzec.

Przekraczając granicę z Rosją musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych ograniczeń celnych. Jeżeli chcemy wwieść na terytorium tego kraju swój środek transportu na okres do 2 miesięcy, to odprawa celna odbywa się wówczas w urzędzie celnym.

Z wyłączeniem samochodów ciężarowych kontrola graniczna i celna odbywa się na granicy polsko-białoruskiej. Tiry podlegają kontroli celnej na obszarze granicy białorusko-rosyjskiej.

Jeżeli znajdziemy się na terytorium Białorusi z wypożyczonym środkiem transportu to musimy wpłacić białoruskiemu urzędowi celnemu równowartość kwoty do 1000 USD. Minimalna opłata gwarancyjna wynosi 500 dolarów i pobierana jest w zależności od rodzaju samochodu. Ponadto niezbędne jest pełnomocnictwo właściciela pojazdu spisane w języku rosyjskim. Po powrocie do kraju kaucja jest gotowa do odebrania w urzędzie.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Rosji

Przy wjeździe do Rosji konieczne jest zadeklarowanie wwożonej ilości pieniędzy. Deklarować należy również wartościowe przedmioty tj.:
- biżuteria
- telefony komórkowe,
- aparaty fotograficzne czy kamery

Istotnym elementem jest dopilnowanie celnika, który powinien podpisać, ostemplować i zwrócić nam deklaracje celną. W przeciwnym razie może dojść do licznych nadużyć.

Ograniczenia wagowe w Rosji wynoszą maksymalnie 35 kilogramów. Po przekroczeniu tego ograniczenia musimy zapłacić na granicy 4 euro za każdy dodatkowy kilogram w bagażu. Obowiązują również ograniczenia odnoszące się do waluty , którą wwozimy na teren Rosji. Kwota do 7 tys. złotych – czyli 65 tys. rubli jest wolna od jakichkolwiek podatków czy opłat.

Jeśli chodzi o wywóz waluty z Rosji to kwotę do 3 tys. dolarów możemy wywieść bez deklaracji celnej. Deklaracji wymaga wywóz kwoty powyżej 10 tys. USD. Aby móc swobodnie wywieść taką sumę pieniędzy musimy pokazać na granicy deklaracje z banku. Jeśli chodzi o artykuły alkoholowe to możemy swobodnie wywieść z kraju 2l spirytusu. Wyroby tytoniowe ograniczone są wywiezieniem 200 sztuk papierosów czy 50 sztuk cygar. Maksymalna ilość kawioru jaką możemy wywieść równa jest 250 gramom. 

Zobacz również: Jakie dokumenty niezbędne są do podróży zagranicznych?

Ograniczenia dotyczące pobytu na terytorium Rosji
Za przekroczenie okresu pobytu w Rosji grozi nam kara grzywny, która nakładana jest w trybie administracyjnym. Konsekwencjami takiego stanu rzeczy są trudności z opuszczeniem terytorium kraju i wiążą się one z potrzebą uzyskania nowej wizy.

Wyrobienie nowej wizy nie należy do najprostszych zadań w Rosji. Można tego dokonać tylko w organach meldunkowych (tzw. OWIR), w miejscu zameldowania lub w punkcie konsularnym na lotnisku Szeremietiewo II. Jednak można to uczynić tylko w przypadku odlotu z tego lotniska. Koszt wydania takiej wizy kosztuje 25 USD.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fot. shutterstock
Fot. shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama