reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Procedura uszlachetniania biernego

Procedura uszlachetniania biernego

Zgodnie z art. 145 ust. 1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, procedura uszlachetniania biernego stanowi gospodarczą procedurę celną umożliwiającą czasowy wywóz dóbr posiadających status wspólnotowy poza obszar celny Unii Europejskiej w celu poddania ich procesom uszlachetniania a następnie ponowny ich przywóz i dopuszczenie do obrotu na obszarze celnym Wspólnoty towarów powstałych w wyniku poddania ich wspomnianym procesom.

Towary takie zgodnie z nomenklaturą WKC noszą nazwę towarów kompensacyjnych i przy zastosowaniu procedury uszlachetniania biernego ich przywóz może być częściowo lub całkowicie zwolniony z przywozowych należności celnych.

Powołany powyżej przepis WKC wskazuje jednakże, że wywóz towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego nie jest zwolniony z należności celnych wywozowych, środków polityki handlowej (np. bartery, kontyngenty, subwencje, etc.). Warto zaznaczyć, że wywóz towarów poza obszar celny Wspólnoty nie jest również zwolniony z formalności celnych wywozowych.

Przepisy WKC precyzują katalog procesów, który może mieć zastosowanie w przypadku procedury uszlachetniania biernego. Należy podkreślić, że w myśl art. 114 ust 2 lit. c WKC są nimi: obróbka towarów, włączając ich montaż, składanie, instalowanie w innych towarach; przetwarzanie towarów; naprawa towarów, w tym ich odnawianie i porządkowanie.

Realizacja procedury

Wspólnotowe przepisy celne przewidują dwa szczególne sposoby realizowania uszlachetniania biernego:

a) system standardowej wymiany, który polega na przywozie towaru zamiennego w stosunku do towaru wywiezionego. Sposób ten obarczony jest spełnieniem następujących warunków odnośnie towaru zamiennego, który powinien:

- posiadać identyczną klasyfikację taryfową jak towar wywieziony;

- mieć taką samą jakość handlową i parametry techniczne jak towar wywieziony.

Odstąpienie od powyższych wymogów może wystąpić w sytuacji, gdy towar zamienny został wydany nieodpłatnie w ramach zobowiązania gwarancyjnego lub w przypadku zaistnienia wady fabrycznej towaru wywiezionego.

b) uprzedni przywóz towaru zamiennego polegający na przywozie towaru zamiennego przed faktycznym wywozem towaru przeznaczonego do procesów uszlachetniania poza obszar celny Wspólnoty. Warunkiem koniecznym do zastosowania tego rodzaju uszlachetniania jest wywóz towaru przeznaczonego do procesu uszlachetniania w terminie dwóch miesięcy licząc od daty przyjęcia przez dany organ celny zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu towarów zamiennych.

Pozwolenie na stosowanie procedury uszlachetniania biernego

Przedsiębiorca posiadający siedzibę na terenie Wspólnoty i chcący zastosować procedurę uszlachetniania biernego powinien w pierwszej kolejności uzyskać od właściwego organu celnego pozwolenie.

Pozwolenie wydawane jest na wniosek zainteresowanego podmiotu, a wzór pozwolenia określają przepisy celne. Co należy podkreślić, wniosek o stosowanie procedury może zostać skierowany do dowolnego urzędu celnego, który posiada uprawnienia do obejmowania towarów procedurą uszlachetniania biernego i może mieć w określonych okolicznościach uproszczoną formę zawartą w zgłoszeniu celnym.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Procedura uszlachetniania biernego/fot.Fotolia
Procedura uszlachetniania biernego/fot.Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama