REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Obowiązki pracodawcy podczas upałów /fot. Shutterstock
Obowiązki pracodawcy podczas upałów /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 150 skarg związanych z upałami wpłynęło do PIP do połowy czerwca. Dotyczyły one nieprawidłowości w zakresie wydawania napojów (106) oraz niewłaściwych temperatur w pomieszczeniach pracy (44). Jakie są obowiązki pracodawcy podczas upałów?

Wysoka temperatura to dodatkowe obowiązki pracodawcy

Zgodnie z Kodeksem pracy oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów pracodawca powinien nieodpłatnie zapewnić zimne napoje zarówno pracownikom zatrudnionym w pomieszczeniach przy temperaturze powietrza powyżej 28°C, jak i osobom pracującym na otwartej przestrzeni, kiedy temperatura przekracza 25°C. Powinny być one dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej i w ilości zaspokajającej ich potrzeby. Ponadto pracodawca ma obowiązek dbania o utrzymanie sprawności urządzeń wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych na terenie zakładu oraz zainstalowania rolet lub żaluzji, które pozwolą zasłonić okna. PIP przypomina, że zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy bez wpływu na wysokość jego wynagrodzenia.

REKLAMA

Polecamy: RODO 2019 – plusy i minusy zmian

Nie tylko napoje

Zobowiązanie pracodawcy do prawidłowej organizacji pracy w czasie upałów nie ogranicza się jedynie do dostarczenia zimnych napojów czy zadbania o klimatyzację. Upały nie zwalniają z obowiązku przestrzegania przepisów bhp, choć wysokie temperatury często stwarzają ku temu okazję. Zdarza się, że w niektórych branżach pracodawcy przymykają oko, kiedy podczas upałów pracownicy przychodzą do pracy w krótkich spodenkach i koszulkach. Niestety są zawody, w przypadku których podczas najwyższych temperatur bezwzględnie trzeba nosić ubrania ochronne i robocze zgodnie z przepisami bhp. Czy istnieją zatem rozwiązania, które zapewniają pracownikom fizycznym komfort pracy na świeżym powietrzu, nawet kiedy termometry pokazują powyżej 30°C?

Komfortowa odzież robocza i ochronna

Prace szczególnie niebezpieczne wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej znajdują się grupie prac wymagających wyjątkowej uwagi pracodawcy podczas upalnej pogody. Przy takich zawodach pracodawca powinien pamiętać o tym, że nieodpowiednio dobrana odzież może powodować dodatkowe obciążenie cieplne organizmu. – Zgodnie z art. 237(6) Kodeksu pracy dostarczenie pracownikowi nieodpłatnych środków ochrony indywidualnej pracownikowi jest obowiązkiem pracodawcy, również podczas upałów. Niestety doświadczenie pokazuje, że często podczas gorących dni pracownicy korzystają z takiej samej odzieży, jak przy wiosennych czy nawet zimowych temperaturach, dlatego niejednokrotnie ją zdejmują i pracują bez zabezpieczenia. Właśnie dlatego tak ważny jest przemyślany wybór odzieży ochronnej i roboczej w oparciu o wywiad stanowiskowy, tak by zapewniała pracownikowi nie tylko ochronę, ale również komfort użytkowania – mówi Ewa Gawrysiak, menadżer ds. klientów końcowych na Europę Wschodnią i Rosję w firmie TenCate Protective Fabrics, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Bawełna najlepszym materiałem na upały?

Podstawowym warunkiem zminimalizowania dyskomfortu pracownika związanym z obfitym poceniem się jest wybór obuwia wyposażonego w stosowne wkładki termiczne oraz odzieży wykonanej z materiałów przepuszczających parę wodną. – Przede wszystkim trzeba obalić mit, że bawełna jest najlepszym materiałem na upały. Tak naprawdę, mimo że uchodzi za przewiewną, to bardzo szybko chłonie wilgoć i długo ją oddaje. W efekcie pracownik bardzo długo chodzi w wilgotnych ubraniach – mówi Ewa Nowak, Marketing Manager z CWS, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy. Zdaniem ekspertów podczas wysokich temperatur dużo lepiej sprawdzą się ubrania wykonane z mieszanki bawełny z poliestrem, który szybko schnie i jest bardziej elastyczny. Latem warto postawić również na odzież wykonaną z włókna bio-celulozowego. – Odzież wykonana z tego włókna jest miękka i oddychająca oraz ma wysoką zdolność regulacji wilgotności. Dzięki temu w porównaniu do tradycyjnych włókien bawełny, absorbuje nawet 50 proc. więcej wilgoci, którą następnie odparowuje. W praktyce oznacza to tyle, że zamiast chodzić w wilgotnym ubraniu, pracownik ma na sobie chłodną i suchą odzież – tłumaczy Ewa Gawrysiak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Latem serwis odzieży jest szczególnie istotny

Latem odzież szczególnie szybko traci swoją świeżość, co wpływa negatywnie nie tylko na higienę osobistą czy odpowiedni wygląd pracownika, ale przede wszystkim na komfort pracy. – Podczas upałów warto zainwestować w profesjonalny serwis wynajmu odzieży roboczej. Pracodawca ma wówczas gwarancję, że odzież jest regularnie prana i konserwowana, zapewnia świeżość i higienę pracownikom, zachowując w pełni właściwości odzieży ochronnej – mówi Ewa Nowak. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla tych firm, które chcą oszczędzić sobie pracy związanej z zarządzaniem procesem wydawania i serwisu odzieży roboczej, potrzebują odzieży dostosowanej do wysokich temperatur lub dla tych, dla których profesjonalna odzież ochronna jest wyjątkowo istotna. – W niektórych zawodach nieodpowiednie dobrana i serwisowana odzież może negatywnie wpływać nie tylko na standard wykonywanej pracy, ale również na stan zdrowia pracownika – dodaje Ewa Nowak.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy: www.bezpieczniwpracy.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA