REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Obowiązki pracodawcy podczas upałów /fot. Shutterstock
Obowiązki pracodawcy podczas upałów /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 150 skarg związanych z upałami wpłynęło do PIP do połowy czerwca. Dotyczyły one nieprawidłowości w zakresie wydawania napojów (106) oraz niewłaściwych temperatur w pomieszczeniach pracy (44). Jakie są obowiązki pracodawcy podczas upałów?

Wysoka temperatura to dodatkowe obowiązki pracodawcy

Zgodnie z Kodeksem pracy oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów pracodawca powinien nieodpłatnie zapewnić zimne napoje zarówno pracownikom zatrudnionym w pomieszczeniach przy temperaturze powietrza powyżej 28°C, jak i osobom pracującym na otwartej przestrzeni, kiedy temperatura przekracza 25°C. Powinny być one dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej i w ilości zaspokajającej ich potrzeby. Ponadto pracodawca ma obowiązek dbania o utrzymanie sprawności urządzeń wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych na terenie zakładu oraz zainstalowania rolet lub żaluzji, które pozwolą zasłonić okna. PIP przypomina, że zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy bez wpływu na wysokość jego wynagrodzenia.

REKLAMA

Polecamy: RODO 2019 – plusy i minusy zmian

Nie tylko napoje

Zobowiązanie pracodawcy do prawidłowej organizacji pracy w czasie upałów nie ogranicza się jedynie do dostarczenia zimnych napojów czy zadbania o klimatyzację. Upały nie zwalniają z obowiązku przestrzegania przepisów bhp, choć wysokie temperatury często stwarzają ku temu okazję. Zdarza się, że w niektórych branżach pracodawcy przymykają oko, kiedy podczas upałów pracownicy przychodzą do pracy w krótkich spodenkach i koszulkach. Niestety są zawody, w przypadku których podczas najwyższych temperatur bezwzględnie trzeba nosić ubrania ochronne i robocze zgodnie z przepisami bhp. Czy istnieją zatem rozwiązania, które zapewniają pracownikom fizycznym komfort pracy na świeżym powietrzu, nawet kiedy termometry pokazują powyżej 30°C?

Komfortowa odzież robocza i ochronna

Prace szczególnie niebezpieczne wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej znajdują się grupie prac wymagających wyjątkowej uwagi pracodawcy podczas upalnej pogody. Przy takich zawodach pracodawca powinien pamiętać o tym, że nieodpowiednio dobrana odzież może powodować dodatkowe obciążenie cieplne organizmu. – Zgodnie z art. 237(6) Kodeksu pracy dostarczenie pracownikowi nieodpłatnych środków ochrony indywidualnej pracownikowi jest obowiązkiem pracodawcy, również podczas upałów. Niestety doświadczenie pokazuje, że często podczas gorących dni pracownicy korzystają z takiej samej odzieży, jak przy wiosennych czy nawet zimowych temperaturach, dlatego niejednokrotnie ją zdejmują i pracują bez zabezpieczenia. Właśnie dlatego tak ważny jest przemyślany wybór odzieży ochronnej i roboczej w oparciu o wywiad stanowiskowy, tak by zapewniała pracownikowi nie tylko ochronę, ale również komfort użytkowania – mówi Ewa Gawrysiak, menadżer ds. klientów końcowych na Europę Wschodnią i Rosję w firmie TenCate Protective Fabrics, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Bawełna najlepszym materiałem na upały?

Podstawowym warunkiem zminimalizowania dyskomfortu pracownika związanym z obfitym poceniem się jest wybór obuwia wyposażonego w stosowne wkładki termiczne oraz odzieży wykonanej z materiałów przepuszczających parę wodną. – Przede wszystkim trzeba obalić mit, że bawełna jest najlepszym materiałem na upały. Tak naprawdę, mimo że uchodzi za przewiewną, to bardzo szybko chłonie wilgoć i długo ją oddaje. W efekcie pracownik bardzo długo chodzi w wilgotnych ubraniach – mówi Ewa Nowak, Marketing Manager z CWS, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy. Zdaniem ekspertów podczas wysokich temperatur dużo lepiej sprawdzą się ubrania wykonane z mieszanki bawełny z poliestrem, który szybko schnie i jest bardziej elastyczny. Latem warto postawić również na odzież wykonaną z włókna bio-celulozowego. – Odzież wykonana z tego włókna jest miękka i oddychająca oraz ma wysoką zdolność regulacji wilgotności. Dzięki temu w porównaniu do tradycyjnych włókien bawełny, absorbuje nawet 50 proc. więcej wilgoci, którą następnie odparowuje. W praktyce oznacza to tyle, że zamiast chodzić w wilgotnym ubraniu, pracownik ma na sobie chłodną i suchą odzież – tłumaczy Ewa Gawrysiak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Latem serwis odzieży jest szczególnie istotny

Latem odzież szczególnie szybko traci swoją świeżość, co wpływa negatywnie nie tylko na higienę osobistą czy odpowiedni wygląd pracownika, ale przede wszystkim na komfort pracy. – Podczas upałów warto zainwestować w profesjonalny serwis wynajmu odzieży roboczej. Pracodawca ma wówczas gwarancję, że odzież jest regularnie prana i konserwowana, zapewnia świeżość i higienę pracownikom, zachowując w pełni właściwości odzieży ochronnej – mówi Ewa Nowak. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla tych firm, które chcą oszczędzić sobie pracy związanej z zarządzaniem procesem wydawania i serwisu odzieży roboczej, potrzebują odzieży dostosowanej do wysokich temperatur lub dla tych, dla których profesjonalna odzież ochronna jest wyjątkowo istotna. – W niektórych zawodach nieodpowiednie dobrana i serwisowana odzież może negatywnie wpływać nie tylko na standard wykonywanej pracy, ale również na stan zdrowia pracownika – dodaje Ewa Nowak.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy: www.bezpieczniwpracy.pl.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA