| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kryzys w firmie: Długi firmy - jak wpływają na wizerunek

Kryzys w firmie: Długi firmy - jak wpływają na wizerunek

Wpis do KRD to dla firmy gwóźdź do trumny - wynika z badania TNS OBOP. Zaufania do przedsiębiorcy znajdującego się na liście dłużników nie ma aż 61 proc. Polaków.

Przedsiębiorcy, którzy choć raz byli wpisani do Krajowego Rejestru Długów, nie zasługują na zaufanie. Z ankiety „Długi złodziejem wizerunku” przeprowadzonej przez TNS OBOP dla Krajowego Rejestru Długów wynika, że 61% Polaków nie wybrałoby produktów lub usług firmy notowanej w KRD.

Firma, która ma długi wobec kontrahentów czy pracowników jest nieuczciwa i robi wszystko, aby uniknąć odpowiedzialności, albo jest nieudolna i nie radzi sobie w interesach – uważa 74% ankietowanych. Ich zdaniem, współpraca z zadłużonym przedsiębiorstwem to ogromne ryzyko. Usprawiedliwienia dla dłużników szuka tylko 25% Polaków, wskazując, że nieregulowanie zobowiązań, to może być efekt przejściowych problemów.

Polecamy: Przedsiębiorco uważaj! BIK to nie BIG

Respondenci pytani o to, jakie czynniki najbardziej wpływają na utratę wizerunku przez firmy, wskazywali najczęściej na nieposzanowanie pracowników i klientów oraz zadłużenie. Nieco odmienne zdanie mieli prywatni przedsiębiorcy oraz menedżerowie. – Największą ujmą na honorze przedsiębiorstwa jest przede wszystkim nieszanowanie kontrahentów, na drugim miejscu brak szacunku dla pracowników – przekonuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Na pytanie o to, jakie rodzaje zadłużenia najbardziej psują wizerunek firmy, blisko 90% ankietowanych wskazało na pierwszym miejscu niewypłacanie pensji pracownikom. Pozostałe długi, czyli niepłacenie kontrahentom, zaleganie ze składkami ZUS i podatkami są znacznie mniej istotne.

40% Polaków uważa, że firmy zawsze powinny płacić swoje rachunki, bez względu na sytuację. 60% ankietowanych dopuszcza możliwość nieregulowania zobowiązań, ale znaczna część tylko w wyjątkowych sytuacjach. 37% Polaków usprawiedliwia niepłacenie faktur przez przedsiębiorstwo, jeśli ono samo nie otrzymało zapłaty od swoich klientów, a 23% w sytuacji gdy na skutek kryzysu ma mniej zamówień. Zadziwiające jest stanowisko 16% ankietowanych, którzy nie widzą nic złego w tym, że firma nie płaci rachunków, aby finansować w ten sposób swoją własną działalność.

Polecamy: Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

Źródło: KRD

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »