| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Postępowanie mediacyjne w prawie karnym

Postępowanie mediacyjne w prawie karnym

W postępowaniu mediacyjnym szczególnie istotne jest wyrażenie zgody na jego przeprowadzenie zarówno przez pokrzywdzonego jak i oskarżonego. Ekspert wyjaśnia na czym polega postępowanie mediacyjne w prawie karnym.

Postępowanie mediacyjne uregulowane zostało w art. 23a Kodeksu postępowania karnego - Sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może z inicjatywy lub za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego, skierować sprawę do instytucji lub osoby godnej zaufania w celu przeprowadzenia postępowania mediacyjnego między pokrzywdzonym i oskarżonym.

Szczególnie istotne w postępowaniu mediacyjnym jest wyrażenie zgody na jego przeprowadzenie zarówno przez pokrzywdzonego jak i oskarżonego. Natomiast jeśli z inicjatywą wystąpi tylko jeden z nich, wymagana będzie zgoda drugiego, co odzwierciedla zasadę konsensu. Oprócz prokuratora, w postępowaniu przygotowawczym uprawnionym do skierowania sprawy do mediacji zgodnie  z art. 23a § 5 k.p.k. rozporządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 13 czerwca 2003 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych jest "inny uprawniony organ" władny do skierowania sprawy do postępowania mediacyjnego (np. policja).

W rozporządzeniu został określony także tryb przeprowadzenia postępowania mediacyjnego. Zgodnie z nim sąd, prokurator lub inny uprawniony organ wydaje postanowienie o skierowaniu sprawy do postępowania mediacyjnego, powołując jednocześnie do jego przeprowadzenia instytucję lub osobę godną zaufania spośród wpisanych do wykazu prowadzonego w sądzie okręgowym.

Polecamy: Od maja 2012 r. zniknie postępowanie gospodarcze

Niezwłocznie po doręczeniu postanowienia o skierowaniu sprawy karnej do mediacji mediator jest obowiązany do nawiązania kontaktu z pokrzywdzonym i podejrzanym lub oskarżonym, ustalenia terminu i miejsca spotkania z każdym z nich; przeprowadzenia z podejrzanym lub oskarżonym i pokrzywdzonym spotkania indywidualnego, podczas którego winien poinformować o istocie i zasadach postępowania mediacyjnego oraz przysługujących im uprawnieniach; przeprowadzenia spotkania mediacyjnego z udziałem podejrzanego lub oskarżonego i pokrzywdzonego; pomocy w sformułowaniu treści ugody między podejrzanym lub oskarżonym i pokrzywdzonym oraz sprawdzenia wykonania wynikających z niej zobowiązań.

W wypadku niemożliwości bezpośredniego spotkania podejrzanego lub oskarżonego z pokrzywdzonym albo odwrotnie, mediator może prowadzić postępowanie w sposób pośredni, przekazując każdemu z nich informacje, propozycje i zajmowane przez drugą stronę stanowisko co do zawarcia ugody.

Po ukończeniu postępowania mediacyjnego mediator ma obowiązek sporządzenia pisemnego sprawozdania, które niezwłocznie jest przedstawiane organowi kierującemu sprawę do postępowania mediacyjnego.

Polecamy: Kiedy sąd może skazać świadka na grzywnę?

Skuteczne przeprowadzenie mediacji rodzi bardzo wiele pozytywnych  skutków, w tym przed wszystkim to, iż sąd wymierzając karę bierze pod uwagę rezultat przeprowadzonej mediacji (art. 53 § 3 Kodeksu karnego).                                                                                                                 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »