| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Banki wykazują się coraz większą aktywnością w sferze lokat. Podwyżka stóp procentowych o 25 pb. i plany Ministerstwa Finansów, związane z nową ordynacją podatkową, działają na instytucje finansowe dopingująco – podkreślają eksperci. Jakie zmiany zaszły na rynku depozytów?

Im bliżej znajdziemy się początku roku 2012, tym liczba lokat z codzienną kapitalizacją będzie się wykruszać. Widać pierwsze tego oznaki po Banku Millennium, który wycofał długoterminowe lokaty antypodatkowe, a w ofercie zostawił tylko takie, które kończą się jeszcze przed dniem wprowadzenia zmian przez Ministerstwo Finansów.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Klienci, którzy zakładają depozyty z kapitalizacją dzienną na okres dłuższy niż dziewięć miesięcy, muszą liczyć się z możliwością pobierania podatku, począwszy od 1 stycznia 2012 roku. A to oznacza, że efektywne oprocentowanie zdeponowanych oszczędności będzie niższe niż to, początkowo reklamowane przez bank. Dodając do tego zacieśnianie polityki monetarnej, można dojść do wniosku, że nie warto obecnie zamrażać oszczędności na dłużej niż około sześciu miesięcy. Po tym czasie oprocentowanie długoterminowych lokat prawdopodobnie będzie wyższe, tym samym klienci zyskają możliwość wyższego zarobku.

Wpływ działań Rady Polityki Pieniężnej i resortu finansów, to dwa najważniejsze czynniki, które w najbliższym czasie będą decydować o położeniu amatorów bezpiecznego oszczędzania. Należy jednocześnie pamiętać, że nie bez wpływu pozostaje wysoka inflacja oraz umiarkowany apetyt banków na oszczędności Polaków.

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oferty lokat w większości zostały zmodyfikowane w sposób zniechęcający klientów banków do korzystania z depozytów.
Oferty lokat w większości zostały zmodyfikowane w sposób zniechęcający klientów banków do korzystania z depozytów.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK