REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec dużych zysków na lokatach

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Nowy rok przyniósł znaczne obniżki oprocentowania depozytów, i coraz trudniej znaleźć wysokooprocentowane lokaty. Obecne zmiany sugerują abyśmy spieszyli się z znalezieniem odpowiedniej oferty. Analitycy Open Finance przyjrzeli się, gdzie jeszcze mamy szanse ulokować nasze oszczędności na wysoki procent.

REKLAMA

W zestawieniu pod uwagę wzięliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Stawki oprocentowania zmieniają się wraz z deponowaną kwotą, dlatego oceniono najpopularniejsze lokaty: 5 i 20 tys. PLN, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z produktów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W ten sposób wytypowaliśmy 22 najlepsze lokaty dostępne w polskich bankach.

REKLAMA

Zakładając kwartalną lokatę, zarówno na 5 tys. PLN, jak i 20 tys. PLN możemy liczyć na 9% w skali roku. W tym celu należy udać się do Dominet Banku, Fortis Banku, czy też Polbanku. Najwyżej oprocentowany depozyt na pół roku dla kwoty 5 i 20 tys. PLN zaoferuje nam Allianz Bank ze swoją polisą lokacyjną o oprocentowaniu 9,5% w skali roku. W przypadku rocznego depozytu zarówno na 5 tys. PLN, jak i 20 tys. PLN Lukas Bank zaoferuje najwyżej oprocentowany produkt, czyli polisę lokacyjną na 1%. Ranking dwuletnich lokat został zdominowany przez Noble Bank oferujący depozyt na 8,%.

REKLAMA

Spadek oprocentowania zapoczątkowany w drugiej połowie grudnia, od początku roku tylko nabrał tempa. Część z banków wycofało z oferty swoje sztandarowe depozyty. I tak w MultiBanku zniknęła kwartalna lokata na 8,08 proc. w skali roku (choć bank obniżył też oprocentowanie pozostałych lokat), a w Nordei trzymiesięczny depozyt na 10%. Dużych obniżek możemy się też doszukać w AIG Banku, który zrezygnował z lokaty na 9%. Bank BPH natomiast obniżył oprocentowanie wszystkich swoich lokat do 6% w skali roku. Z kolei Millennium postanowiło wycofać lokatę 8,5%, w przypadku której klient mógł sam wybrać okres jej trwania. Citi Handlowy obniżył stawki dla lokat internetowych.

Oprocentowanie depozytów spadło również w Getin Banku, choć stosunkowo najmniej dotknęło to krótkoterminowe depozyty. Istotna zmiana zaszła również w ofercie mBanku, który obniżył oprocentowanie niemal wszystkich swoich depozytów. PKO BP, które miało istotną rolę w wojnie na odsetki, także wprowadziło zmiany. W tym przypadku jest to rezygnacja ze stałego oprocentowania dla półrocznej lokaty, czyli zostawienie sobie furtki do obniżki stawek w trakcie jej trwania. Największy polski bank obciął też oprocentowanie rocznej lokaty.

Napływające wiadomości pozwalają wnioskować, że to nie koniec styczniowych obniżek w ofertach bankowych depozytów, choć jeszcze przez kilka dni można liczyć na dotychczasowe stawki. I tak na przykład Raiffeisen Bank obiecuje, że utrzyma niezmienione oprocentowanie depozytów do 18 stycznia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej niewątpliwie przyniosą dalszą redukcję oprocentowania w bankach. Warto więc szybko rozważyć skorzystanie z jeszcze istniejących wysokooprocentowanych lokat. Decydując się na którąś z nich należy zwrócić uwagę głównie na długoterminowe depozyty o stałej stopie procentowej, tak aby mieć zagwarantowane wysokie odsetki w czasie kiedy atrakcyjne propozycje już znikną.

Najlepsze lokaty

Bank

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

5 000 PLN na 3 miesiące

Dominet Bank

Lokata

9

Fortis

Lokata

9

Polbank EFG

Lokata

9

5 000 PLN na 6 miesięcy

Allianz

Poliso- lokata

9,5

LUKAS Bank

Lokata internetowa

8,6

5 000 PLN na 12 miesięcy

Lukas BANK

Poliso- lokata

10

Allianz

Poliso- lokata

8,6

VW Bank direct

Poliso- lokata

8,52

5 000 PLN na 24 miesiące

Noble Bank

Lokata

8,5 **

Bank Pocztowy

Lokata

7 *

BZ WBK

Lokata

6,5

20 000 PLN na 3 miesiące

Polbank EFG

Lokata

9

Dominet Bank

Lokata

9

Fortis Bank

Lokata

9

20 000 PLN na 6 miesięcy

Allianz

Poliso- lokata

9,5

Lukas BANK

Lokata internetowa

8,6

20 000 PLN na 12 miesięcy

Lukas BANK

Poliso- lokata

10

Noble Bank

Poliso- lokata

9,5

Allianz

Poliso- lokata

8,6

20 000 PLN na 24 miesięcy

Noble Bank

Lokata

8,5 **

Bank Pocztowy

Lokata

7

BZ WBK

Lokata

7

* oproc. zmienne, ** w I roku 9,5%, w II roku 7,5% (średnia: 8,5%). Stan na 8 stycznia 2009 r.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA