REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec dużych zysków na lokatach

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Nowy rok przyniósł znaczne obniżki oprocentowania depozytów, i coraz trudniej znaleźć wysokooprocentowane lokaty. Obecne zmiany sugerują abyśmy spieszyli się z znalezieniem odpowiedniej oferty. Analitycy Open Finance przyjrzeli się, gdzie jeszcze mamy szanse ulokować nasze oszczędności na wysoki procent.

REKLAMA

W zestawieniu pod uwagę wzięliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Stawki oprocentowania zmieniają się wraz z deponowaną kwotą, dlatego oceniono najpopularniejsze lokaty: 5 i 20 tys. PLN, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z produktów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W ten sposób wytypowaliśmy 22 najlepsze lokaty dostępne w polskich bankach.

REKLAMA

Zakładając kwartalną lokatę, zarówno na 5 tys. PLN, jak i 20 tys. PLN możemy liczyć na 9% w skali roku. W tym celu należy udać się do Dominet Banku, Fortis Banku, czy też Polbanku. Najwyżej oprocentowany depozyt na pół roku dla kwoty 5 i 20 tys. PLN zaoferuje nam Allianz Bank ze swoją polisą lokacyjną o oprocentowaniu 9,5% w skali roku. W przypadku rocznego depozytu zarówno na 5 tys. PLN, jak i 20 tys. PLN Lukas Bank zaoferuje najwyżej oprocentowany produkt, czyli polisę lokacyjną na 1%. Ranking dwuletnich lokat został zdominowany przez Noble Bank oferujący depozyt na 8,%.

REKLAMA

Spadek oprocentowania zapoczątkowany w drugiej połowie grudnia, od początku roku tylko nabrał tempa. Część z banków wycofało z oferty swoje sztandarowe depozyty. I tak w MultiBanku zniknęła kwartalna lokata na 8,08 proc. w skali roku (choć bank obniżył też oprocentowanie pozostałych lokat), a w Nordei trzymiesięczny depozyt na 10%. Dużych obniżek możemy się też doszukać w AIG Banku, który zrezygnował z lokaty na 9%. Bank BPH natomiast obniżył oprocentowanie wszystkich swoich lokat do 6% w skali roku. Z kolei Millennium postanowiło wycofać lokatę 8,5%, w przypadku której klient mógł sam wybrać okres jej trwania. Citi Handlowy obniżył stawki dla lokat internetowych.

Oprocentowanie depozytów spadło również w Getin Banku, choć stosunkowo najmniej dotknęło to krótkoterminowe depozyty. Istotna zmiana zaszła również w ofercie mBanku, który obniżył oprocentowanie niemal wszystkich swoich depozytów. PKO BP, które miało istotną rolę w wojnie na odsetki, także wprowadziło zmiany. W tym przypadku jest to rezygnacja ze stałego oprocentowania dla półrocznej lokaty, czyli zostawienie sobie furtki do obniżki stawek w trakcie jej trwania. Największy polski bank obciął też oprocentowanie rocznej lokaty.

Napływające wiadomości pozwalają wnioskować, że to nie koniec styczniowych obniżek w ofertach bankowych depozytów, choć jeszcze przez kilka dni można liczyć na dotychczasowe stawki. I tak na przykład Raiffeisen Bank obiecuje, że utrzyma niezmienione oprocentowanie depozytów do 18 stycznia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej niewątpliwie przyniosą dalszą redukcję oprocentowania w bankach. Warto więc szybko rozważyć skorzystanie z jeszcze istniejących wysokooprocentowanych lokat. Decydując się na którąś z nich należy zwrócić uwagę głównie na długoterminowe depozyty o stałej stopie procentowej, tak aby mieć zagwarantowane wysokie odsetki w czasie kiedy atrakcyjne propozycje już znikną.

Najlepsze lokaty

Bank

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

5 000 PLN na 3 miesiące

Dominet Bank

Lokata

9

Fortis

Lokata

9

Polbank EFG

Lokata

9

5 000 PLN na 6 miesięcy

Allianz

Poliso- lokata

9,5

LUKAS Bank

Lokata internetowa

8,6

5 000 PLN na 12 miesięcy

Lukas BANK

Poliso- lokata

10

Allianz

Poliso- lokata

8,6

VW Bank direct

Poliso- lokata

8,52

5 000 PLN na 24 miesiące

Noble Bank

Lokata

8,5 **

Bank Pocztowy

Lokata

7 *

BZ WBK

Lokata

6,5

20 000 PLN na 3 miesiące

Polbank EFG

Lokata

9

Dominet Bank

Lokata

9

Fortis Bank

Lokata

9

20 000 PLN na 6 miesięcy

Allianz

Poliso- lokata

9,5

Lukas BANK

Lokata internetowa

8,6

20 000 PLN na 12 miesięcy

Lukas BANK

Poliso- lokata

10

Noble Bank

Poliso- lokata

9,5

Allianz

Poliso- lokata

8,6

20 000 PLN na 24 miesięcy

Noble Bank

Lokata

8,5 **

Bank Pocztowy

Lokata

7

BZ WBK

Lokata

7

* oproc. zmienne, ** w I roku 9,5%, w II roku 7,5% (średnia: 8,5%). Stan na 8 stycznia 2009 r.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA