REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy nie wierzą w korektę

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy zapomnieli już o nieco rozczarowujących przychodach General Electric, słabszych wynikach Bank of America, a także gorszym odczycie indeksu nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan.

REKLAMA

W piątek indeksy na Wall Street nieznacznie spadły, co doprowadziło jednocześnie do umocnienia dolara. W efekcie dzisiaj w nocy doszło do przełamania kluczowego poziomu 1,4842 i ustanowienia minimum na 1,4828. Naruszenie było jednak bardzo krótkie, po czym rynek bardzo wyraźnie ruszył w górę. W efekcie o godz. 9:51 za euro płacono 1,4930 USD, co sprawia, iż rosną szanse na ustanowienie nowego maksimum (powyżej 1,4967 odnotowanych w ostatni czwartek). Wyraźny wzrost kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy ciągnie w górę także europejskie parkiety (w tym także Warszawę, która notuje już blisko 2 proc. zwyżkę). To przekłada się na nieznaczne umocnienie złotego.

REKLAMA

O godz. 9:55 euro jest warte 4,1970 zł, a dolar 2,81 zł. Za franka płaci się 2,7680 zł. Co ciekawe dzisiaj na rynek nie napłynie wiele istotnych danych makro. W kraju już w południe poznamy wyniki przetargu bonów skarbowych, a o godz. 14:00 GUS poda dane o dynamice produkcji przemysłowej we wrześniu (progn. -2,2 proc. r/r), a także cenach PPI (progn. +2,2 proc. r/r). Jeżeli produkcja zaskoczy pozytywnie to może mieć to nieznaczny wpływ na złotego. W innym przypadku inwestorzy będą skoncentrowani na wydarzeniach międzynarodowych. A tutaj uwagę przyciągnie planowane na godz. 17:00 wystąpienie szefa FED w Santa Barbara, oraz indeks nastrojów wśród amerykańskich pośredników nieruchomości NAHB w październiku (godz. 19:00).

Wskaźniki makro

Dzisiaj po południu zaplanowane jest spotkanie ministrów finansów strefy euro. Czy poruszą oni temat zbyt mocnego euro? Pytany o to w piątek szef Eurogrupy, Jean-Claude Juncker przyznał, iż temat ten nie budzi na razie zbyt wielkiego zainteresowania, jednak, jeżeli euro nadal będzie zyskiwać, to może to opóźnić spodziewane ożywienie gospodarcze. Kluczowe dla notowań dolara będą jednak kolejne publikacje wyników amerykańskich spółek (chociaż te kluczowe mamy już za sobą). I tak dzisiaj wyniki podadzą Apple i Texas Instruments.

REKLAMA

EUR/PLN: Krótkoterminowym oporem stał się poziom 4,2150. Z kolei silnym wsparciem wciąż pozostaje strefa 4,17-4,18. Dzienne wskaźniki pokazują nieznaczną przewagę strony podażowej. Nie wydaje się jednak, abyśmy mieli dzisiaj atakować poziom 4,17. Rynek wciąż pozostaje w stanie zawieszenia wokół 4,20.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Krótkoterminowym oporem stal się poziom 2,84. Z kolei silnym wsparciem wciąż pozostaje strefa 2,79-2,80. Dzienne wskaźniki pokazują nieznaczną przewagę strony podażowej. Nie wydaje się jednak, abyśmy mieli dzisiaj atakować poziom 2,79. Raczej pozostaniemy w konsolidacji 2,80-2,84.

EUR/USD: Szybkie odbicie z poziomu 1,4828 świadczy raczej o sile długoterminowego popytu. Dzienne wskaźniki pokazują nieznaczną przewagę strony popytowej. Wydaje się, że w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu godzin możliwy jest atak na czwartkowy szczyt na 1,4967.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA