REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eurodolar najwyżej od 4 miesięcy

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Środa przyniosła w końcu zdecydowany ruch na parze EUR/USD, której udało się sforsować marcowe maksimum w okolicach 1,3735. Ruch był tak silny, iż dość szybko doszło do ustanowienia nowego lokalnego szczytu na 1,3794.

REKLAMA

Niewątpliwie akceleratorem do tego ruchu było dobre otwarcie się nowojorskiej giełdy, które daje szanse na pokonanie szczytów z początku maja b.r. Inwestorzy zwrócili także uwagę na wypowiedź portugalskiego ministra finansów, który przyznał, że wzrost notowań euro, które zyskało ponad 3 proc. na przestrzeni miesiąca w relacji do dolara, nie budzi obaw wśród europejskich oficjeli.

REKLAMA

Z kolei dolara osłabiły słowa Timothego Geithnera. Sekretarz Skarbu USA stwierdził, iż system finansowy „zaczyna zdrowieć” po okresie silnej traumy. Wprawdzie nie jest to jakieś zaskoczenie, ale inwestorzy potraktowali to jako pretekst do zwiększenia zaangażowania w ryzykowne aktywa, kosztem dolara. Danych makro nie było dzisiaj wiele - wspomniane w porannym komentarzu dane z USA o liczbie wniosków o kredyt hipoteczny, cotygodniowym bezrobociu, wskaźnikach wyprzedzających w gospodarce i majowym odczycie indeksu Philly FED, zostaną opublikowane dopiero jutro – za pomyłkę przepraszam.

W kraju po godz. 12:00 poznaliśmy wyniki przetargu obligacji. Resort finansów sprzedał 10-letnie papiery DS1019 i 20-letnie WS0429 za łączną kwotę 1,84 mld zł, przy ponad 2-krotnym popycie. Z kolei o godz. 14:00 GUS opublikował dane o produkcji przemysłowej i cenach PPI w kwietniu. Wyniosły one odpowiednio -12,4 proc. r/r i 5,1 proc. r/r, wobec oczekiwań na poziomie -10,8 proc. r/r i 5,1 proc. r/r. Analitycy upatrują rozbieżności w większej liczbie dni wolnych od pracy (święta Wielkanocne). Odczyt nie powinien mieć większego znaczenia dla Rady Polityki Pieniężnej, która w przyszłym tygodniu podejmie decyzje ws. stóp procentowych.

Warto będzie jednak zwrócić uwagę na jutrzejsze dane o inflacji netto w kwietniu – odczyt wyraźnie wyższy od spodziewanych 2,5 proc. r/r może dać dodatkowe argumenty tym, których zdaniem RPP powinna przyjąć neutralne nastawienie w polityce monetarnej (poranna wypowiedź prof. Dariusza Filara).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA