reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Otwarcie tygodnia bez nerwów

Otwarcie tygodnia bez nerwów

Giełdy rozpoczęły nowy tydzień, znajdując się w dość stabilnej sytuacji, co zawdzięczają utrzymywaniu się dobrych nastrojów z poprzednich dni. W nocy eurodolar zdołał złamać opór na poziomie 1,36 i ustanowił nowe maksimum na wysokości 1,3642. Później górę wzięła jednak podaż, spychając parę walutową poniżej poziomu 1,36.

Niewykluczone, że jednym z powodów takiego zachowania były informacje, jakie napłynęły z Irlandii. Po tym jak Zieloni opuścili koalicję rządową, premier Brian Cowen jest zmuszony podjąć decyzję w sprawie przyspieszonych wyborów parlamentarnych, gdyż nie posiada wystarczającego mandatu do dalszego sprawowania władzy. Pierwotnie spekulowano, iż szef rządu zdecyduje się na datę 11 marca, ale teraz wybory odbędą się najprawdopodobniej w drugiej połowie lutego. Polityczne przepychanki nie zaskoczyły rynku finansowego, gdyż o tym, że koalicja jest krucha i do nowego rozdania dojdzie w lutym lub marcu, było wiadomo już na początku grudnia, kiedy to obecnemu premierowi z trudem udało się zebrać większość, która zgodziła się na przyjęcie wsparcia finansowego od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tym samym negatywnej reakcji na irlandzkim rynku długu nie ma – spread pomiędzy 10-letnimi irlandzkimi obligacjami a ich niemieckimi odpowiednikami wynosił w poniedziałek rano 580 pkt. To nie jest mało, ale w listopadzie ur. wartości te sięgały 680-690 pkt. Wydaje się, że pewne perturbacje mogłyby pojawić się dopiero wtedy, kiedy w kampanii wyborczej padłyby mocne słowa, sugerujące radykalne zmiany w programie oszczędnościowym, który był podstawą do udzielenia międzynarodowej pomocy.

Dzisiaj inwestorzy będą śledzić wydarzenia z Irlandii, ale istotniejsze mogą okazać się dane ze strefy euro. Rynek będzie przygotowywać się do zaplanowanego na środę posiedzenia amerykańskiego FED, które może w krótkim okresie utrwalić słabość dolara. Brakuje jednak zmian w parametrach polityki monetarnej, w tym sugestii odnośnie takich posunięć przy QE2. W kraju taki rozwój wypadków może pomóc złotemu, który dzisiaj rano utrzymywał poziomy z piątku. Warto też wspomnieć o publikacji dzisiejszego raportu MFW. Jego zawartość zostanie ujawniona o godz. 16:30 i może zachęcić do zwiększenia inwestycji na emerging markets. Informacje z Węgier odnośnie oczekiwanej podwyżki stóp przez NBH nie będą mieć większego wpływu.

Dowiedz się także: Dlaczego nastąpiło umocnienie eurodolara?

Silny opór to 3,88 i dzisiaj nie powinniśmy go przebić. Istnieją szanse na złamanie wsparcia na 3,86. Dzisiaj może ono nie być zbyt trwałe, jednak pozostanie sugestią, iż w kolejnych dniach rynek zamierza kierować się w stronę 3,83-3,84.

W piątek dolar spadł poniżej wsparcia na poziomie 2,85, co sugeruje, iż kolejne dni przyniosą ruch w stronę 2,80. Dzisiaj jednak możliwa jest konsolidacja w przedziale 2,83-2,86, czyli nieznaczne naruszenie rejonu 2,85. Nastąpi ona pod warunkiem, że rozpoczęta w nocy korekta na EUR/USD będzie kontynuowana w najbliższych godzinach.

Polecamy serwis: Lokaty

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek szykuje się na  zaplanowane na środę posiedzenie amerykańskiego FED.
Rynek szykuje się na zaplanowane na środę posiedzenie amerykańskiego FED.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nina Skórska- Książek

ekspert z zakresu prawa gospodarczego i prawa pracy, specjalista w zakresie obsługi spółek prawa handlowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama