| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Otwarcie tygodnia bez nerwów

Otwarcie tygodnia bez nerwów

Giełdy rozpoczęły nowy tydzień, znajdując się w dość stabilnej sytuacji, co zawdzięczają utrzymywaniu się dobrych nastrojów z poprzednich dni. W nocy eurodolar zdołał złamać opór na poziomie 1,36 i ustanowił nowe maksimum na wysokości 1,3642. Później górę wzięła jednak podaż, spychając parę walutową poniżej poziomu 1,36.

Niewykluczone, że jednym z powodów takiego zachowania były informacje, jakie napłynęły z Irlandii. Po tym jak Zieloni opuścili koalicję rządową, premier Brian Cowen jest zmuszony podjąć decyzję w sprawie przyspieszonych wyborów parlamentarnych, gdyż nie posiada wystarczającego mandatu do dalszego sprawowania władzy. Pierwotnie spekulowano, iż szef rządu zdecyduje się na datę 11 marca, ale teraz wybory odbędą się najprawdopodobniej w drugiej połowie lutego. Polityczne przepychanki nie zaskoczyły rynku finansowego, gdyż o tym, że koalicja jest krucha i do nowego rozdania dojdzie w lutym lub marcu, było wiadomo już na początku grudnia, kiedy to obecnemu premierowi z trudem udało się zebrać większość, która zgodziła się na przyjęcie wsparcia finansowego od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tym samym negatywnej reakcji na irlandzkim rynku długu nie ma – spread pomiędzy 10-letnimi irlandzkimi obligacjami a ich niemieckimi odpowiednikami wynosił w poniedziałek rano 580 pkt. To nie jest mało, ale w listopadzie ur. wartości te sięgały 680-690 pkt. Wydaje się, że pewne perturbacje mogłyby pojawić się dopiero wtedy, kiedy w kampanii wyborczej padłyby mocne słowa, sugerujące radykalne zmiany w programie oszczędnościowym, który był podstawą do udzielenia międzynarodowej pomocy.

Dzisiaj inwestorzy będą śledzić wydarzenia z Irlandii, ale istotniejsze mogą okazać się dane ze strefy euro. Rynek będzie przygotowywać się do zaplanowanego na środę posiedzenia amerykańskiego FED, które może w krótkim okresie utrwalić słabość dolara. Brakuje jednak zmian w parametrach polityki monetarnej, w tym sugestii odnośnie takich posunięć przy QE2. W kraju taki rozwój wypadków może pomóc złotemu, który dzisiaj rano utrzymywał poziomy z piątku. Warto też wspomnieć o publikacji dzisiejszego raportu MFW. Jego zawartość zostanie ujawniona o godz. 16:30 i może zachęcić do zwiększenia inwestycji na emerging markets. Informacje z Węgier odnośnie oczekiwanej podwyżki stóp przez NBH nie będą mieć większego wpływu.

Dowiedz się także: Dlaczego nastąpiło umocnienie eurodolara?

Silny opór to 3,88 i dzisiaj nie powinniśmy go przebić. Istnieją szanse na złamanie wsparcia na 3,86. Dzisiaj może ono nie być zbyt trwałe, jednak pozostanie sugestią, iż w kolejnych dniach rynek zamierza kierować się w stronę 3,83-3,84.

W piątek dolar spadł poniżej wsparcia na poziomie 2,85, co sugeruje, iż kolejne dni przyniosą ruch w stronę 2,80. Dzisiaj jednak możliwa jest konsolidacja w przedziale 2,83-2,86, czyli nieznaczne naruszenie rejonu 2,85. Nastąpi ona pod warunkiem, że rozpoczęta w nocy korekta na EUR/USD będzie kontynuowana w najbliższych godzinach.

Polecamy serwis: Lokaty

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek szykuje się na  zaplanowane na środę posiedzenie amerykańskiego FED.
Rynek szykuje się na zaplanowane na środę posiedzenie amerykańskiego FED.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »