REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzyści z konsolidowania kredytów

Maciej Bednarek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli spłacasz raty za samochód, jesteś zadłużony na karcie kredytowej, wziąłeś pożyczka i jeszcze masz na karku kredyt hipoteczny, powinieneś zastanowić się nad wzięciem kredytu konsolidacyjnego.

Łączeniu kilku kredytów i pożyczek służą kredyty konsolidacyjne. Banki oferują je w dwóch wariantach. Pierwszy pozwala połączyć kilka zobowiązań, ale jednym z nich musi być kredyt hipoteczny. Taki kredyt konsolidacyjny zabezpieczony będzie hipoteką na nieruchomości. Druga odmiana konsolidacji służy łączeniu tylko zobowiązań o charakterze konsumpcyjnym, a więc pożyczek gotówkowych, kredytów samochodowych, zadłużenia na kartach kredytowych czy kredytów ratalnych.

REKLAMA

REKLAMA

Konsolidacja kredytów pozwala uporządkować domowe finanse. Spłacanie rat kilku kredytów może być bowiem uciążliwe – inne terminy płatności, inna wysokość rat, kilka rachunków kredytowych, na jakie trzeba dokonać spłaty. Zamieniając kilka kredytów w jeden, wystarczy pamiętać tylko o jednej dacie płatności, posługując się jednym harmonogramem.

Najważniejszym celem łączenia kredytów jest jednak zmniejszenie wysokości miesięcznych rat. Jest to możliwe w przypadku hipotecznego kredytu konsolidacyjnego. Dzięki zabezpieczeniu w postaci mieszkania lub domu bank może bowiem udzielić kredytu ze znacznie niższym oprocentowaniem. Jednocześnie kredytobiorca może wydłużyć okres kredytowania nawet do 20-30 lat, co dodatkowo uszczupli miesięczne raty. Należy jednak pamiętać, że wraz z wydłużeniem okresu kredytowania rośnie suma odsetek, ponieważ dłużej wykorzystywany jest kapitał pożyczony od banku.

O ile spadnie rata? Przyjmijmy, że rodzina spłaca trzy kredyty: hipoteczny, samochodowy i gotówkowy. Oprocentowanie pierwszego wynosi 6,5 proc., a do spłaty pozostało jeszcze 100 tys. zł. Za autokredyt rodzina płaci 10 proc. w skali roku, a pożyczyła na ten cel 30 tys. zł. Zostaje jeszcze do spłaty 20 tys. zł kredytu gotówkowego, którego oprocentowanie wynosi 15 proc. Miesięczne raty tych kredytów wyniosłyby: 675 zł za kredyt hipoteczny, 637 zł za samochodowy i 693 zł za gotówkowy. Razem 2 005 zł.

Jeżeli gospodarstwo domowe skorzysta z kredytu konsolidacyjnego o wartości 150 tys. zł (tyle wynosi suma zobowiązań), którego oprocentowanie wynosi 7,5 proc. (jedna z najtańszych ofert na rynku), a okres spłaty 20 lat, miesięczna rata spadłaby do 1 208 zł. Oszczędność w tym przypadku to 800 zł. Niestety, wzrosłaby suma odsetek – z 115,7 tys. zł do 140 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed konsolidacją

Kwota kredytu

Oprocentowanie nominalne

Okres kredytowania

Rata

Suma odsetek

Kredyt gotówkowy

20 tys. zł

15 proc.

3 lata

693 zł

4 959 zł

Kredyt samochodowy

30 tys. zł

10 proc.

5 lat

637 zł

8 245 zł

Kredyt hipoteczny

100 tys. zł

6,5 proc.

25 lat

675 zł

102 563 zł

Suma

150 tys. zł

8,3 proc.

18,1 lat

2 005 zł

115 767 zł

Po konsolidacji

 

Kwota kredytu

Oprocentowanie nominalne

Okres kredytowania

Rata

Suma odsetek

Kredyt konsolidacyjny

150 tys. zł

7,5 proc.

20 lat

1 208 zł

140 014 zł

W przypadku kredytów konsolidujących tylko zobowiązania konsumpcyjne, nie da się osiągnąć takiego efektu. Z powodu braku zabezpieczenia hipotecznego oprocentowanie takich kredytów jest porównywalne ze stawkami standardowych pożyczek gotówkowych, a więc nie należy do najniższych. W tym przypadku wartością będzie przede wszystkim możliwość uporządkowania domowych finansów. Często też, przy okazji konsolidowania kredytów, banki proponują przyznanie dodatkowej kwoty na dowolny cel.

Porównaj ofertę banków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA