| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Coraz łatwiej o kredyt

Coraz łatwiej o kredyt

O prawie 3,5 pkt wzrósł od czerwca do listopada Indeks Dostępności Kredytowej – wyliczany przez Open Finance nowy wskaźnik obrazujący warunki udzielania kredytów hipotecznych.

Jesienne ożywienie na rynku jest faktem. Świadczą o tym nie tylko subiektywne obserwacje – zauważamy, że coraz więcej banków obniża oprocentowanie – ale i wyliczany przez Open Finance raz w miesiącu, publikowany na antenie TVN CNBC, Indeks Dostępności Kredytowej, który przez ostatnie dwa miesiące piął się w górę.

Na indeks wpływają trzy parametry: maksymalne możliwe LTV (stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości), bankowa marża oraz maksymalna zdolność kredytowa wyliczona dla rodziny zarabiającej dwukrotność średniej krajowej podawanej co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. Taka konstrukcja indeksu pozwala uwzględnić zarówno podejście banków (maksymalne LTV i marża), jak i zmianę poziomu zarobków Polaków.

Dane zbieramy z dziesięciu banków z rynkowej czołówki pod względem sprzedaży kredytów. Z założenia na indeks nie wpływają więc oferty instytucji sprzedających kilka kredytów miesięcznie, ale jeśli chodzi o parametry, znacznie odbiegające od rynkowych standardów.

Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance

Miesiąc

Wartość indeksu w punktach

Czerwiec

100

Lipiec

100,89

Sierpień

101,69

Wrzesień

101,45

Październik

102,53

Listopad

103,48

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK