reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Niższe zadłużenie Polaków w walutach obcych

Niższe zadłużenie Polaków w walutach obcych

Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego, poziom zadłużenia klientów banków z tytułu kredytów hipotecznych spadł w lipcu o ponad 8 mld zł.

Na koniec lipca detaliczni klienci byli bankom winni 201,7 mld zł z tytułu kredytów na nieruchomości – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego. Na koniec czerwca ten poziom był znacznie wyższy, bo wynosił 210,1 mld zł. Spadek zadłużenia o 4 proc., to efekt umocnienia złotego. W lipcu kurs franka szwajcarskiego, czyli waluty, w której Polacy masowo brali kredyty, spadł z 2,93 zł do 2,71 zł, czyli o 7,5 proc. Wartość kredytów została więc przeliczona po dużo niższym kursie. Uwzględniając zmiany na rynku walutowym, okazuje się, że w lipcu dług z tytułu walutowych kredytów wzrósł zaledwie 241 mln zł, co pokazuje, jak bardzo banki ograniczyły udzielanie takich pożyczek. Stan zadłużenia z tytułu kredytów w złotych wzrósł zaś o 1,8 mld zł, bo to głównie w ten sposób są finansowane obecnie zakupy nieruchomości. Powyższe dane nie tylko odzwierciedlają stan rynku, ale mają również kolosalne znaczenie dla indywidualnych klientów. Niższa wartość kredytu w przeliczeniu na złote nie dość, że pozwala kredytobiorcom odetchnąć z ulgą, to jeszcze w niektórych przypadkach odblokowuje ewentualną sprzedaż mieszkania. Zmniejsza się bowiem liczba kredytobiorców, którzy na skutek osłabienia złotego mieli kredyty wyższe niż wartość nieruchomości.

Warto też spojrzeć na pozostałe kategorie. Zadłużenie z tytułu kredytów w rachunku wzrosło do 11,1 mld zł, czyli do najwyższego poziomu w historii. To może oznaczać, że spowolnienie gospodarcze daje się Polakom we znaki, i w większym stopniu finansują oni bieżącą konsumpcję bankowym kredytem. Oczywiście znaczenie ma też okres wakacyjny, czyli wzmożone wydatki na urlop. Można powiedzieć, że nadal pod kontrolą jest zadłużenie na kartach kredytowych, które w lipcu wzrosło zaledwie o 100 mln zł do poziomu 13,8 mld zł. Ostrzeżenia przed problemami jakie banki mogą mieć z tytułu pożyczek na kartach kredytowych są więc na razie przedwczesne, i nie wydaje się by mógłby to być poważny problem dla banków. Inaczej jest z kredytami gotówkowymi. W kategorii: pozostałe kredyty i pożyczki, gdzie mieszczą się m.in. pożyczki gotówkowe i kredyty samochodowe, zadłużenie sięga już 105,4 mld zł. W lipcu wzrosło ono zaledwie o 800 mln, ale w tym przypadku umocnienie złotego również miało znaczenie, i nieco zmniejszyło poziom tego długu. Część kredytów samochodowych była bowiem udzielana w walutach obcych.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama