reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Więcej transakcji na rynku nieruchomości

Więcej transakcji na rynku nieruchomości

Duża część analityków wieszczy upadek rynku nieruchomości. Tymczasem Home Broker, podobnie jak Open Finance, z miesiąca na miesiąc notuje coraz więcej transakcji.

Taka sytuacja spowodowana jest tym, że osoby, które od dłuższego czasu wstrzymywały się z zakupem nieruchomości czekając na spadki, teraz właśnie wróciły na rynek. Możliwość negocjowania wysokich upustów – zwłaszcza u deweloperów – ale również na rynku wtórnym sprawia, że ceny mieszkań są już niższe niż przed rokiem.

Ostatnie spadki cen mieszkań na pewno ucieszą tych, którzy planują zakup w ramach programu „Rodzina na swoim”. Od 1 kwietnia obowiązują nowe, wyższe limity maksymalnych cen mieszkań, które mogą być nabywane przy pomocy kredytu z dopłatą i – jak widać w tabeli – w części miast są one wyższe od cen transakcyjnych.

Zmiana wskaźników w programie „Rodzina na swoim” i mediana ceny m2 w marcu 2009 r.

 

wskaźniki obowiązujące w I kw. 2009 r.

wskaźniki obowiązujące od kwietnia 2009 r.

zmiana

mediana ceny m2 w marcu 2009 r.

Gdańsk

5 234,60

5 234,60

0%

5 088

Kraków

4 979,80

5 340,30

7%

6 224

Poznań

6 335

7 224

14%

5 294

Warszawa

7 142,80

7 257,60

2%

7 688

Wrocław

5 679,80

6 295,10

11%

5 778

Źródło: Open Finance, ceny transakcyjne nieruchomości

Najlepiej sytuacja wygląda w Poznaniu, gdzie wskaźnik podniesiony został o 14 proc., w efekcie czego jest on znaczne wyższy niż ceny transakcyjne. Oznacza to, że w tym mieście znajdziemy bardzo dużo ofert mieszkań, kwalifikujących się do kredytu z dopłatą. Najgorzej jak zwykle wypada Kraków, gdzie pomimo zwiększenia limitów o 7 proc., nadal są one zdecydowanie za niskie i tam nie można liczyć na duży wybór nieruchomości.

Wyższe limity to nie tylko dobra wiadomość dla kupujących, ale również dla deweloperów, którzy wykorzystali szansę, jaką niesie ze sobą program „Rodzina na swoim” i dostosowali ceny niektórych projektów do wymogów ustawy. Teraz, bez konieczności kolejnych obniżek cen, będą mogli włączyć więcej mieszkań do sprzedaży dla osób zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowania do kredytu.

Oczywiście nie można oczekiwać, że popularność programu „Rodzina na swoim” uratuje rynek nieruchomości. Do czasu aż kredyty hipoteczne nie będą bardziej dostępne, a sytuacja gospodarcza się ustabilizuje, czekają nas kolejne obniżki cen mieszkań. Nie panikujmy jednak, bo te najwyższe spadki mamy już chyba za sobą.

Źródło: Raport Open Finance i Home Broker

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista rynku nieruchomości Home Broker

Źródło:

Własne
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama