REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość konsumencka

Maciej Rewieński
Adwokat, dr nauk prawnych, ekspert w dziedzinie sądowego postępowania cywilnego i karnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Już wkrótce (zapewne w I kwartale 2009 r.) wejdą w życie przepisy wprowadzające możliwość skorzystania przez konsumentów z postępowania oddłużeniowego. Choć celem wprowadzenia tych przepisów ma być restrukturyzacja zadłużenia i umożliwienie rehabilitacji społecznej dłużnika, ich treść wywołała gorącą, prawniczą dyskusję z uwagi na niedookreśloność pojęć, a co za tym idzie wielką niewiadomą co do realizacji upadłości konsumenckich w praktyce.

REKLAMA

Upadłość konsumencka będzie prowadzona, co do zasady, w trybie sądowym przewidzianym dla postępowań obejmujących likwidację majątku upadłego. Skutkiem wykonania planu spłaty przez dłużnika będzie mogło być umorzenie niezaspokojonych zobowiązań upadłego objętych planem spłaty (za wyjątkiem zobowiązań obejmujących świadczenia okresowe, np. z umowy najmu, które nie wygasły, oraz zobowiązań powstałych po ogłoszeniu upadłości) – a zatem nastąpi skutek oddłużenia.

REKLAMA

Trzeba pamiętać jednak, iż przepisy o upadłości konsumenckiej nie wprowadzą automatyzmu, a postępowanie toczyć się będzie pod ścisłym nadzorem sądu upadłościowego, który będzie wnikliwie badał treść wniosku, jak i stanowiska wierzycieli. Co więcej, z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej będą mogli skorzystać tylko ci, którzy popadli w stan niewypłacalności niezamierzenie, wskutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności. Oznacza to, że nie będą mogły skorzystać z tej formy oddłużenia ani osoby, które zaciągały kolejne zobowiązania będąc niewypłacalnymi, ani takie, które utraciły możliwość regulowania swoich zobowiązań w związku z utratą pracy z przyczyn leżących po ich stronie lub za ich przyzwoleniem.

REKLAMA

Z upadłości konsumenckiej nie będą również mogły skorzystać osoby, które w okresie dziesięciu lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości już skorzystały z umorzenia swych zobowiązań oraz takie, które np. celowo wyzbywały się swego majątku, by uniemożliwić zaspokojenie swym wierzycielom, wreszcie nie ujawnią i nie wydadzą całego majątku, jaki mógłby być dotknięty skutkami postępowania oddłużeniowego. A zatem celem ustawodawcy było, aby z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej mógł skorzystać tylko taki dłużnik, który zachowuje się lojalnie wobec swych wierzycieli i umożliwi im zaspokojenie się w możliwie najszerszym zakresie.

Na czasie może być pytanie, czy zwyżka kursu waluty, w której dłużnik spłaca swój kredyt, której skutkiem jest niewypłacalność kredytobiorcy mogłaby być argumentem przemawiający, za uwzględnieniem wniosku o ogłoszenie upadłości? Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnych okoliczności sprawy, w tym od świadomości prawnej/ ekonomicznej danego dłużnika i roli jaką odegrał, przy zawieraniu umowy kredytu sam bank. Teoretycznie zwyżka kursu walut może być przyczynkiem do kłopotów ekonomicznych dłużnika, jednakże każdy wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie oceniany przez sąd na bazie całokształtu zebranego materiału dowodowego w sprawie. Także i w tym przypadku ciężar dowodu będzie spoczywał na wnioskodawcy…

Dalszy ciąg materiału pod wideo

dr Maciej Rewieński
Adwokat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA