Upadłość konsumencka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Upadłość konsumencka będzie prowadzona, co do zasady, w trybie sądowym przewidzianym dla postępowań obejmujących likwidację majątku upadłego. Skutkiem wykonania planu spłaty przez dłużnika będzie mogło być umorzenie niezaspokojonych zobowiązań upadłego objętych planem spłaty (za wyjątkiem zobowiązań obejmujących świadczenia okresowe, np. z umowy najmu, które nie wygasły, oraz zobowiązań powstałych po ogłoszeniu upadłości) – a zatem nastąpi skutek oddłużenia.
REKLAMA
Trzeba pamiętać jednak, iż przepisy o upadłości konsumenckiej nie wprowadzą automatyzmu, a postępowanie toczyć się będzie pod ścisłym nadzorem sądu upadłościowego, który będzie wnikliwie badał treść wniosku, jak i stanowiska wierzycieli. Co więcej, z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej będą mogli skorzystać tylko ci, którzy popadli w stan niewypłacalności niezamierzenie, wskutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności. Oznacza to, że nie będą mogły skorzystać z tej formy oddłużenia ani osoby, które zaciągały kolejne zobowiązania będąc niewypłacalnymi, ani takie, które utraciły możliwość regulowania swoich zobowiązań w związku z utratą pracy z przyczyn leżących po ich stronie lub za ich przyzwoleniem.
REKLAMA
Z upadłości konsumenckiej nie będą również mogły skorzystać osoby, które w okresie dziesięciu lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości już skorzystały z umorzenia swych zobowiązań oraz takie, które np. celowo wyzbywały się swego majątku, by uniemożliwić zaspokojenie swym wierzycielom, wreszcie nie ujawnią i nie wydadzą całego majątku, jaki mógłby być dotknięty skutkami postępowania oddłużeniowego. A zatem celem ustawodawcy było, aby z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej mógł skorzystać tylko taki dłużnik, który zachowuje się lojalnie wobec swych wierzycieli i umożliwi im zaspokojenie się w możliwie najszerszym zakresie.
Na czasie może być pytanie, czy zwyżka kursu waluty, w której dłużnik spłaca swój kredyt, której skutkiem jest niewypłacalność kredytobiorcy mogłaby być argumentem przemawiający, za uwzględnieniem wniosku o ogłoszenie upadłości? Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnych okoliczności sprawy, w tym od świadomości prawnej/ ekonomicznej danego dłużnika i roli jaką odegrał, przy zawieraniu umowy kredytu sam bank. Teoretycznie zwyżka kursu walut może być przyczynkiem do kłopotów ekonomicznych dłużnika, jednakże każdy wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie oceniany przez sąd na bazie całokształtu zebranego materiału dowodowego w sprawie. Także i w tym przypadku ciężar dowodu będzie spoczywał na wnioskodawcy…
dr Maciej Rewieński
Adwokat
REKLAMA
REKLAMA