| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Mniej kredytów walutowych w październiku

Mniej kredytów walutowych w październiku

Według analizy wniosków kredytowych złożonych w bankach przez klientów Open Finance, Polacy coraz chętniej wybierają kredyty w złotych zamiast kredytów denominowanych w walutach obcych.

Wzrost udziału kredytów złotowych w kredytach zaciąganych przez klientów Open Finance okazał się spory. O ile w III kwartale 2008 r. na kredyt w polskiej walucie zdecydowało się jedynie 5 proc. kredytobiorców, to w październiku było już ich 15 proc. Wszystko przez zaostrzenie zasad udzielania kredytów hipotecznych, które odbiło się przede wszystkim na kredytach walutowych.

W przypadku zdecydowanej większości ofert w walucie wymagane jest wniesienie wkładu własnego nawet w wysokości 35 proc. wartości nieruchomości. Dodatkowo, marże kredytów walutowych, w tym we frankach szwajcarskich, znacznie wzrosły i obecnie ich wysokość to średnio 2-2,5 pkt. Oznacza to, że dysproporcja między oprocentowaniem kredytów we frankach (średnio ok. 5,4%) a kredytów złotowych (średnio 8,3%) zmniejszyła się.

Nowe zasady w zakresie udzielania kredytów hipotecznych zaskoczyły kredytobiorców. Zdarzało się czasem, że nowe regulacje objęły również wcześniej złożone wnioski lub nawet wydane decyzje kredytowe. W tej sytuacji dla osób, które dotknęła sytuacja zmiany warunków kredytowania już po wpłaceniu zadatku za nabywaną nieruchomość, rozsądnym wyjściem było wnioskowanie o kredyt złotowy, ponieważ ryzyko kolejnych zmian było w tym przypadku mniejsze.

Ostatnie dane Open Finance pokazują także wzrost wskaźnika LTV dla kredytów w złotych – z 70% w III kwartale do 78% tylko w październiku. Potwierdza to opisywany trend zainteresowania kredytami złotowymi i oznacza, że po tego typu oferty sięgać zaczęły osoby chcące zminimalizować wkład własny (próba zmniejszenia wkładu własnego przy kredytach we frankach stała się w tym czasie bardzo trudna).

Jakie kredyty zaciągali klienci Open Finance w III kwartale 2008 r. i październiku

KREDYTY HIPOTECZNE UDZIELONE ZA POŚREDNICTWEM OPEN FINANCE

podział ze względu na walutę kredytu

podział ze względu na LTV

(stosunek kwoty kredytu do wartości nieruch.)

PLN

CHF

pozostałe

dla kredytów

w PLN

dla kredytów

w CHF

październik 2008 r.*

15%

82%

3%

78%

79,70%

III kwartał 2008 r.**

5%

91%

4%

70%

79,30%

* na podstawie złożonych wniosków, ** na podstawie kredytów przyznanych

Wiele wskazuje na to, że kolejne miesiące przyniosą umocnienie się opisanych tendencji. Oferty kredytów w złotych nadal pozwalają na finansowanie zakupu nieruchomości w 100% przy niewygórowanych zarobkach, ponieważ zdolność kredytowa nie jest liczona tak restrykcyjnie, jak w przypadku kredytów walutowych, podlegających tzw. rekomendacji „S”. Mimo wyższej raty, kredyt w złotych będzie więc rozwiązaniem dla osób o niższych zarobkach, bez oszczędności. Z kolei kredyty we frankach szwajcarskich – tak popularne jeszcze kilka miesięcy temu – w najbliższej przyszłości dostępne będą dla osób zamożniejszych, mogących pozwolić sobie na wniesienie wkładu własnego przynajmniej w wysokości 10% wartości nieruchomości.

Porównaj oferty banków

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK