| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Czym jest spread

Gdy zadłużamy się w walucie obcej np. franku szwajcarski, dolarze czy euro, w momencie wypłaty kredytu i później w momencie płatności każdej raty dokonywane są przeliczenia z waluty obcej na złote i odwrotnie. Spread jest różnica pomiędzy kursem kupna waluty – stosowanym przy wypłaceniu kredytu – a kursem sprzedaży, który jest stosowany przy spłacie rat.

Wielu kredytobiorców nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Nie wiedzą też, że koszt spreadu znacznie podnosi oprocentowani kredytu.

Spread jest standardem w przypadku kredytów mieszkaniowych w walutach obcych. Banki podwyższają faktyczny koszt pożyczki stosując inny kurs przy wypłacie kredytu a inny (wyższy) przy jego spłacie. Tego typu praktykę można zrozumieć w przypadku kantorów walutowych, dla których różnica między jednym a drugim kursem jest jedynym źródłem zysku.

Tymczasem banki, nie dość, że zarabiają na odsetkach stosują niekorzystne przeliczenia kursowe. Im większa różnica między kursem wypłaty kredytu a kursem jego spłaty (tzw. spread) tym gorzej dla klienta. Co ciekawe, w bankach te widełki kursowe bywają trzy razy szersze niż w kantorach.

Decydując się na kredyt walutowy trzeba pamiętać, że spreadu praktycznie nie da się uniknąć. Podnosi on oprocentowanie przeciętnego kredytu hipotecznego o około 0,5 pkt. proc.. Oznacza to, że w przypadku kredytu oprocentowanego na 4 proc., klient będzie płacił raty takie jak w wypadku oprocentowania 4,5 proc.

Spread pomniejsza atrakcyjność kredytów walutowych, poprzez zmniejszenie różnicy w oprocentowaniu pomiędzy kredytem w złotym i franku. Jednak obecnie, gdy ta różnica wynosi 3,5 proc, wpływ spreadu na decyzję o wyborze waluty kredytu pozostaje niewielki. Wpływ ten będzie miał znaczenie, gdy różnica w oprocentowaniu spadnie poniżej 1,5 pkt. proc.

Porównaj kredyty hipoteczne

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Źródło:

Własne

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »