REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdolność kredytowa kandydatów na prezydenta

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Marta Bilińska

REKLAMA

REKLAMA

Gdyby kandydaci na prezydenta RP starali się o kredyt hipoteczny, największe mieszkanie mógłby kupić Grzegorz Napieralski. Według szacunków Home Broker, mógłby zaciągnąć na zakup mieszkania 1,3 mln zł kredytu. Kandydaci PO i PSL mają mniejszą zdolność. Najsłabiej wypada Jarosław Kaczyński.

Home Broker oszacował zdolność kredytową czterech kandydatów na prezydenta, którzy jako posłowie mieli obowiązek złożyć oświadczenia majątkowe za 2009 rok: Jarosława Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego, Grzegorza Napieralskiego i Waldemara Pawlaka (kolejność alfabetyczna). Na ich podstawie określiliśmy miesięczny dochód oraz wysokość aktualnych zobowiązań (kredyty, leasing plus alimenty), które decydują o zdolności kredytowej, podobnie, jak liczba dzieci na utrzymaniu. Dla uproszczenia przyjęliśmy, że każdy z kandydatów stara się o kredyt jako singiel (nie znamy dochodów współmałżonka), nawet jeśli pozostaje w związku małżeńskim. Do obliczenia dochodu nie uwzględniliśmy praw autorskich.

REKLAMA

Siłą Napieralskiego młody wiek

Najwyższy kredyt w złotych, w kwocie 1,3 mln zł mógłby zaciągnąć Grzegorz Napieralski. Gdyby chciał wziąć kredyt w euro mógłby liczyć na 1,06 mln zł. Z racji młodego wieku kandydata (36 lat) przyjęliśmy, że kredyt byłby spłacany przez 30 lat. Do obliczenia dochodu uwzględniliśmy uposażenie poselskie na poziomie 9956,6 zł brutto miesięcznie oraz dietę w kwocie 2509,9 zł. W oświadczeniu majątkowym Grzegorz Napieralski podaje, że ma do spłaty zadłużenie z tytułu leasingu w kwocie 25 tys. zł. Nie wiemy, jaka jest rata leasingowa, przyjęliśmy więc, że wynosi 450 zł. Kandydat ma na utrzymaniu dwoje dzieci. Obciążeniem domowego budżetu jest też samochód.

Komorowski już spłaca kredyt mieszkaniowy

Zdolność kredytowa Bronisława Komorowskiego w złotych jest niewiele niższa i wynosi 1,17 mln zł. To spora kwota biorąc pod uwagę 1952 rok urodzenia i przyjęty przez nas 16-letni okres spłaty. W przypadku kredytu w euro zdolność wynosi 900 tys. zł (200 miesięcy spłaty). Do obliczenia dochodu przyjęliśmy wynagrodzenie na poziomie 16 784 zł brutto plus 2576 zł diety. Obciążeniem dla domowego budżetu jest spłacany już kredyt mieszkaniowy (pozostało 51,7 tys. zł; przyjęliśmy ratę na poziomie 450 zł) oraz utrzymanie dwóch samochodów. Bronisław Komorowski ma pięcioro dzieci, ale z racji, że są pełnoletnie nie wzięliśmy ich pod uwagę przy obliczaniu zdolności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kandydat PSL: spory dochód, ale też wysokie obciążenia

Porównywalną zdolność do kandydata PO ma Waldemar Pawlak. Mógłby liczyć na 1,2mln zł kredytu w polskiej walucie i 790 tys. zł w euro (284 miesiące). Do obliczenia zdolności przyjęliśmy wynagrodzenie na poziomie 14 379 zł brutto plus 2097,6 zł diety. Uwzględniliśmy także dochód z działalności rolniczej – 55 tys. zł (założyliśmy, że to kwota w skali roku, co daje miesięcznie 5 tys. zł). Kandydat ma troje dzieci. Według dostępnych informacji (wikipedia, Sygnały Dnia PR1) płaci co miesiąc 6400 zł alimentów. Waldemar Pawlak ma jeden samochód i do spłacenia 12 tys. zł zadłużenia z tytułu leasingu (przyjęliśmy miesięczną ratę na poziomie 350 zł).

Kaczyński tylko na pensji sejmowej

Na ostatnim miejscu pod względem zdolności znalazł się Jarosław Kaczyński. Z naszych szacunków wynika, że mógłby liczyć na 740 tys. zł kredytu w polskiej walucie oraz 525 tys. zł w euro. Okres kredytowania to 170 miesięcy z uwagi na wiek (61 lat). Zdolność obliczyliśmy na podstawie dochodu z tytułu uposażenia poselskiego w kwocie 9786 zł brutto oraz diety 2447 zł. Jarosław Kaczyński nie zadeklarował posiadania samochodu, jego budżet obciąża natomiast kredyt w kwocie 15 tys. zł. Przyjęliśmy, że miesięczna rata z tytułu tego zadłużenia wynosi 250 zł.

Od 57 do 140 m kw.

W kolejnym kroku sprawdziliśmy, jakie mieszkanie mogliby kupić kandydaci w Warszawie wykorzystując w pełni swoją zdolność kredytową. Przyjmując średnią cenę ofertową na poziomie 9284 zł, Grzegorz Napieralski mógłby kupić 140 m kw. (co najmniej cztery pokoje). Niewiele mniej Waldemar Pawlak (129 m kw.) i Bronisław Komorowski (126 m kw.). Jarosław Kaczyńskim mógłby sobie pozwolić na prawie 80 m kw. (trzy pokoje). Dla kredytów w euro dostępny metraż byłby mniejszy. W przypadku Jarosława Kaczyńskiego skurczyłby się do 57 m kw., czyli dwóch pokoi.

Imię i nazwisko kandydata

Średnia cena ofertowa mieszkań w Warszawie

Metraż możliwy do nabycia za kredyt w Warszawie

w PLN

w EUR

Waldemar Pawlak

9 284,25 zł

129,3

85,1

Grzegorz Napieralski

140,0

114,6

Bronisław Komorowski

126,0

96,9

Jarosław Kaczyński

79,7

56,5

Sprawdziliśmy też, jakienieruchomości mogliby kupić kandydaci. Dla kandydatów PiS i PO mamy oferty wWarszawie, dla kandydata SLD w Szczecinie (miejsce urodzenia), a dla kandydataPSL w Żyrardowie (miejsce zamieszkania).

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Dom z ogrodem dla kandydata SLD

Grzegorz Napieralski za 1,25 mlnzł mógłby zostać właścicielem nowego domu o powierzchni 200 m kw. na północySzczecina. Dom wzniesiony z betonu komórkowego z poddaszem użytkowym zostałpokryty dachówką cementową. Dom jest wykończony w dobrym standardzie z takimiudogodnieniami, jak: ogrzewanie podłogowe, parapety z marmuru, centralnyodkurzacz i drewniana stolarka okienna. Działka, na której stoi dom mapowierzchnię blisko 1000 m kw.

Apartament z widokiem dla Komorowskiego

Bronisław Komorowski za cenę 1,15mln zł może sobie pozwolić na zakup jednopokojowego apartamentu o powierzchni99,1 m kw. na ostatnim, dziesiątym piętrze nowopowstającego kompleksumieszkalno – usługowego „Kaskada” na Woli. W przyszłości planowana jest wokolicy budowa stacji drugiej linii metra. Dużym atutem apartamentu jest taraso powierzchni przeszło 50 m kw.

Okazała posesja dla kandydata PSL

Waldemar Pawlak za 1,2 mln zł nażyrardowskim runku mógłby sobie pozwolić na zakup domu wzniesionego w 2005 rokuo powierzchni 300 m kw. Budynek jest wolnostojący w bardzo dobrym stanie zwysokiej jakości wyposażeniem. Dom ma też piękny ogród.

Ekskluzywne mieszkanie dla Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński natomiast za720 tys. zł może kupić przestronne, trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 65 mkw. na jedenastym piętrze w apartamentowcu na warszawskim Mokotowie. Lokalmieści się w dwunastopiętrowym budynku oddanym do użytkowania w 2004 roku.Mieszkanie jest zadbane i wykończone w wysokim standardzie.

Kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA