Kategorie

Zdolność kredytowa kandydatów na prezydenta

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Marta Bilińska
Gdyby kandydaci na prezydenta RP starali się o kredyt hipoteczny, największe mieszkanie mógłby kupić Grzegorz Napieralski. Według szacunków Home Broker, mógłby zaciągnąć na zakup mieszkania 1,3 mln zł kredytu. Kandydaci PO i PSL mają mniejszą zdolność. Najsłabiej wypada Jarosław Kaczyński.

Home Broker oszacował zdolność kredytową czterech kandydatów na prezydenta, którzy jako posłowie mieli obowiązek złożyć oświadczenia majątkowe za 2009 rok: Jarosława Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego, Grzegorza Napieralskiego i Waldemara Pawlaka (kolejność alfabetyczna). Na ich podstawie określiliśmy miesięczny dochód oraz wysokość aktualnych zobowiązań (kredyty, leasing plus alimenty), które decydują o zdolności kredytowej, podobnie, jak liczba dzieci na utrzymaniu. Dla uproszczenia przyjęliśmy, że każdy z kandydatów stara się o kredyt jako singiel (nie znamy dochodów współmałżonka), nawet jeśli pozostaje w związku małżeńskim. Do obliczenia dochodu nie uwzględniliśmy praw autorskich.

Siłą Napieralskiego młody wiek

Najwyższy kredyt w złotych, w kwocie 1,3 mln zł mógłby zaciągnąć Grzegorz Napieralski. Gdyby chciał wziąć kredyt w euro mógłby liczyć na 1,06 mln zł. Z racji młodego wieku kandydata (36 lat) przyjęliśmy, że kredyt byłby spłacany przez 30 lat. Do obliczenia dochodu uwzględniliśmy uposażenie poselskie na poziomie 9956,6 zł brutto miesięcznie oraz dietę w kwocie 2509,9 zł. W oświadczeniu majątkowym Grzegorz Napieralski podaje, że ma do spłaty zadłużenie z tytułu leasingu w kwocie 25 tys. zł. Nie wiemy, jaka jest rata leasingowa, przyjęliśmy więc, że wynosi 450 zł. Kandydat ma na utrzymaniu dwoje dzieci. Obciążeniem domowego budżetu jest też samochód.

Komorowski już spłaca kredyt mieszkaniowy

Zdolność kredytowa Bronisława Komorowskiego w złotych jest niewiele niższa i wynosi 1,17 mln zł. To spora kwota biorąc pod uwagę 1952 rok urodzenia i przyjęty przez nas 16-letni okres spłaty. W przypadku kredytu w euro zdolność wynosi 900 tys. zł (200 miesięcy spłaty). Do obliczenia dochodu przyjęliśmy wynagrodzenie na poziomie 16 784 zł brutto plus 2576 zł diety. Obciążeniem dla domowego budżetu jest spłacany już kredyt mieszkaniowy (pozostało 51,7 tys. zł; przyjęliśmy ratę na poziomie 450 zł) oraz utrzymanie dwóch samochodów. Bronisław Komorowski ma pięcioro dzieci, ale z racji, że są pełnoletnie nie wzięliśmy ich pod uwagę przy obliczaniu zdolności.

Kandydat PSL: spory dochód, ale też wysokie obciążenia

Porównywalną zdolność do kandydata PO ma Waldemar Pawlak. Mógłby liczyć na 1,2mln zł kredytu w polskiej walucie i 790 tys. zł w euro (284 miesiące). Do obliczenia zdolności przyjęliśmy wynagrodzenie na poziomie 14 379 zł brutto plus 2097,6 zł diety. Uwzględniliśmy także dochód z działalności rolniczej – 55 tys. zł (założyliśmy, że to kwota w skali roku, co daje miesięcznie 5 tys. zł). Kandydat ma troje dzieci. Według dostępnych informacji (wikipedia, Sygnały Dnia PR1) płaci co miesiąc 6400 zł alimentów. Waldemar Pawlak ma jeden samochód i do spłacenia 12 tys. zł zadłużenia z tytułu leasingu (przyjęliśmy miesięczną ratę na poziomie 350 zł).

Kaczyński tylko na pensji sejmowej

Na ostatnim miejscu pod względem zdolności znalazł się Jarosław Kaczyński. Z naszych szacunków wynika, że mógłby liczyć na 740 tys. zł kredytu w polskiej walucie oraz 525 tys. zł w euro. Okres kredytowania to 170 miesięcy z uwagi na wiek (61 lat). Zdolność obliczyliśmy na podstawie dochodu z tytułu uposażenia poselskiego w kwocie 9786 zł brutto oraz diety 2447 zł. Jarosław Kaczyński nie zadeklarował posiadania samochodu, jego budżet obciąża natomiast kredyt w kwocie 15 tys. zł. Przyjęliśmy, że miesięczna rata z tytułu tego zadłużenia wynosi 250 zł.

Od 57 do 140 m kw.

W kolejnym kroku sprawdziliśmy, jakie mieszkanie mogliby kupić kandydaci w Warszawie wykorzystując w pełni swoją zdolność kredytową. Przyjmując średnią cenę ofertową na poziomie 9284 zł, Grzegorz Napieralski mógłby kupić 140 m kw. (co najmniej cztery pokoje). Niewiele mniej Waldemar Pawlak (129 m kw.) i Bronisław Komorowski (126 m kw.). Jarosław Kaczyńskim mógłby sobie pozwolić na prawie 80 m kw. (trzy pokoje). Dla kredytów w euro dostępny metraż byłby mniejszy. W przypadku Jarosława Kaczyńskiego skurczyłby się do 57 m kw., czyli dwóch pokoi.

Imię i nazwisko kandydata

Średnia cena ofertowa mieszkań w Warszawie

Metraż możliwy do nabycia za kredyt w Warszawie

w PLN

w EUR

Waldemar Pawlak

9 284,25 zł

129,3

85,1

Grzegorz Napieralski

140,0

114,6

Bronisław Komorowski

126,0

96,9

Jarosław Kaczyński

79,7

56,5

Sprawdziliśmy też, jakienieruchomości mogliby kupić kandydaci. Dla kandydatów PiS i PO mamy oferty wWarszawie, dla kandydata SLD w Szczecinie (miejsce urodzenia), a dla kandydataPSL w Żyrardowie (miejsce zamieszkania).

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Dom z ogrodem dla kandydata SLD

Grzegorz Napieralski za 1,25 mlnzł mógłby zostać właścicielem nowego domu o powierzchni 200 m kw. na północySzczecina. Dom wzniesiony z betonu komórkowego z poddaszem użytkowym zostałpokryty dachówką cementową. Dom jest wykończony w dobrym standardzie z takimiudogodnieniami, jak: ogrzewanie podłogowe, parapety z marmuru, centralnyodkurzacz i drewniana stolarka okienna. Działka, na której stoi dom mapowierzchnię blisko 1000 m kw.

Apartament z widokiem dla Komorowskiego

Bronisław Komorowski za cenę 1,15mln zł może sobie pozwolić na zakup jednopokojowego apartamentu o powierzchni99,1 m kw. na ostatnim, dziesiątym piętrze nowopowstającego kompleksumieszkalno – usługowego „Kaskada” na Woli. W przyszłości planowana jest wokolicy budowa stacji drugiej linii metra. Dużym atutem apartamentu jest taraso powierzchni przeszło 50 m kw.

Okazała posesja dla kandydata PSL

Waldemar Pawlak za 1,2 mln zł nażyrardowskim runku mógłby sobie pozwolić na zakup domu wzniesionego w 2005 rokuo powierzchni 300 m kw. Budynek jest wolnostojący w bardzo dobrym stanie zwysokiej jakości wyposażeniem. Dom ma też piękny ogród.

Ekskluzywne mieszkanie dla Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński natomiast za720 tys. zł może kupić przestronne, trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 65 mkw. na jedenastym piętrze w apartamentowcu na warszawskim Mokotowie. Lokalmieści się w dwunastopiętrowym budynku oddanym do użytkowania w 2004 roku.Mieszkanie jest zadbane i wykończone w wysokim standardzie.

Kalkulator rat kredytu

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.