reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Coraz więcej zagrożonych kredytów

Coraz więcej zagrożonych kredytów

Według najnowszego, listopadowego raportu InfoDług w ostatnim kwartale znacznie przyspieszył przyrost kredytów podwyższonego ryzyka. Kredyty zagrożone osiągnęły już wartość8,12 mld zł. Podczas ostatniego kwartału liczba osób nie płacących w terminie wzrosła o ponad 58 tys.

Według najnowszego raportu łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka wzrosła już do 8,12 mld zł. Zobowiązania te wynikają z niezapłaconych rachunków za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie, opłaty leasingowe, a także z niespłacanych kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych.

Klient podwyższonego ryzyka, to klient, zalegający z płatnościami powyżej 60 dni.

W ciągu ostatnich 5 kwartałów kwota zaległości klientów wysokiego i podwyższonego ryzyka rosła średnio o 0,64 mld zł na kwartał. W ostatnich trzech miesiącach, przyrost kredytów zagrożonych znacznie przyspieszył osiągając wartość 1,06 mld zł. W ciągu ostatniego roku zaległe płatności wzrosły o 2,52 mld zł, czyli o 45%.

W ostatnim czasie znacznie przyspieszył również wzrost liczby klientów zalegających z płatnościami powyżej 60 dni. Podczas ostatniego kwartału liczba ta wzrosła aż o58 723 osób, osiągając wartość 1,26 mln osób

W rankingu najbardziej zadłużonych województw przoduje województwo śląskie, gdzie ponad 215 tys. osób nie płaci w terminie swoich zobowiązań. Drugie miejsce w tej niechlubnej statystyce zajmuje mazowieckie z liczbą 139 tys. osób. Najrzetelniejsi klienci mieszkają w województwie, gdzie zanotowano ok. 21 tys. osób nie płacących regularnie.

Wśród osób nie wywiązujących się czasowo ze zobowiązań przeważają drobni dłużnicy. Niemal połowa z nich (46%) ma zobowiązania nie przekraczające 2 tys. zł.

Należy pamiętać, że nawet niewielkie zadłużenie nie spłacane w terminiemoże wpłynąć na decyzję banku o nie przyznaniu pożyczki lub kredyturatalnego.

Klient podwyższonego ryzyka to najczęściej mężczyzna w wieku pomiędzy 30 a 39 rokiem życia, jego średnie zadłużenie wynosi 6425 zł

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama