REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki wpływ na rynek kredytowy oraz rynek nieruchomości ma program „Rodzina na Swoim”?

Romuald Pilitowski
Prezes Zarządu Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Biorąc pod uwagę zainteresowanie dopłatami, program Rodzina na Swoim odniósł na rynku olbrzymi sukces.
Biorąc pod uwagę zainteresowanie dopłatami, program Rodzina na Swoim odniósł na rynku olbrzymi sukces.

REKLAMA

REKLAMA

Chociaż już ponad 200 lat temu Adam Smith zauważył, że niewidzialna ręka rynku jest w stanie samodzielnie sprawnie regulować rynek dóbr i usług, rządzący krajem wydają się nie zauważać tej obserwacji. Także uważane za liberalne partie polityczne prowadzą politykę, którą prezydent Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagan określiłby słowami: „Jeżeli coś działa, opodatkuj. Jeżeli nadal działa, reguluj. Jeśli przestanie działać, dotuj”. Nikogo nie dziwi zatem fakt, iż szeroko zakrojony program „Rodzina na Swoim” ma swój istotny wpływ zarówno na rynek nieruchomości, jak i na rynek kredytów.

REKLAMA

Banki dostrzegły swój interes w programie kredytów z dopłatami. Jest oczywiste, iż popyt na kredyty z dopłatami jest większy niż dla kredytów bez dopłat. A skoro popyt jest większy, to czemu cena produktu, w tym przypadku oprocentowanie, miałaby być mniejsza? Osobie postronnej mogłoby się wydawać, iż wysokość oprocentowania kredytów z dopłatą będzie nominalnie niższa, niż w przypadku kredytów bez dopłat. W przypadku kredytu dotowanego przez pierwsze osiem lat płatnikiem znacznej części raty odsetkowej jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest przecież mało prawdopodobne, aby bank państwowy upadł i nie spłacił swoich zobowiązań. Co więcej, ze względu na niższą ratę kredytobiorcy są obciążeni w mniejszym stopniu, także ryzyko nieterminowanej spłaty również spada tym bardziej. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

REKLAMA

Bardzo łatwo jest prześledzić to na przykładzie ofert poszczególnych instytucji finansowych. Wysokość podstawowych kosztów kredytu, tj. marży lub prowizji od udzielenia kredytu jest większa w przypadku kredytu z dopłatami w Lukas Banku, Eurobanku, PKO BP oraz BZ WBK. Takie same marże, niezależnie od tego, czy jest to kredyt z dopłatami, czy bez są natomiast w Banku Millennium, Pekao S.A., Alior Banku, Banku Gospodarki Żywnościowej, mBanku, MultiBanku, a także banku BNP Paribas Fortis. Ten ostatni można zresztą pochwalić za to, iż część opłat w przypadku „Rodziny na Swoim” jest niższa.

Przeczytaj także: “Rodzina na Swoim” przepis na...

Wpływ ustawy o wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania jest widoczny również na rynku nieruchomości. Ustawodawca przewidział pewne ograniczenia w metrażu mieszkania. Powierzchnia mieszkania nie może przekroczyć 75 m2, natomiast pełną wysokość dopłat uzyskują mieszkania w przedziale do 50 m2. Tym samym nieproporcjonalnie mniejszym zainteresowaniem niż w latach 2005-2007 cieszą się mieszkania, których powierzchnia przekracza 75 m2, a które do programu w ogóle się nie kwalifikują. W przygotowanym przez Narodowy Bank Polski „Raporcie o sytuacji nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w latach 2002-2009” można przeczytać, iż w II kwartale 2007 r. mieszkania powyżej 80m2 stanowiły 31% ogółu wszystkich mieszkań sprzedawanych w Warszawie na rynku pierwotnym. Dwa lata później, w II kwartale 2009 r. odsetek ten stanowił jedynie 17%, co oznacza spadek o blisko połowę. Oczywiście duży udział w tym procesie miał także kryzys finansowy, który obniżył zarówno apetyt banków na udzielanie kredytów, jak i klientów – na ich zaciąganie. Nic dziwnego, iż niesprzedane dotychczas duże mieszkania deweloperzy niejednokrotnie dzielą na kilka mniejszych, a w nowo rozpoczynanych inwestycjach dominują nieduże lokale.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę zainteresowanie dopłatami, program Rodzina na Swoim odniósł na rynku olbrzymi sukces. Z jednej strony umożliwił wielu rodzinom zakup wymarzonego mieszkania czy też budowę domu. Z drugiej strony, tani kredyt zapewnił deweloperom i bankom rzeszę nowych klientów, którzy w normalnych okolicznościach na zakup by się nie zdecydowali. Nadal otwarte pozostaje pytanie, czy bardziej odpowiednią nazwą nie byłoby Program „Deweloperzy i Banki na Swoim”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA