Zaproszenia biznesowe
REKLAMA
REKLAMA
W życiu zawodowym spotykamy się niejednokrotnie z potrzebą zredagowania zaproszeń na różne okazje jak: prezentacja nowego produktu, uroczysty obiad, kolacja, otwarcie nowej siedziby firmy, otwarcie wystawy i inne okazje.
REKLAMA
Najbardziej oficjalną i najwygodniejszą formą zaproszenia jest zaproszenie pisemne. Rzadko zdarzają się zaproszenia osobiste bądź telefoniczne. Z reguły dzwonimy z zaproszeniem w przypadku, kiedy zaproszenie w formie pisemnej nie dotrze na czas do naszego odbiorcy.
Jak powinno wyglądać zaproszenie?
Tekst zaproszenia powinien być wydrukowany na papierze wysokiej jakości i zawierać następujące informacje:
- kto zaprasza,
- kogo zaprasza,
- na co zaprasza,
- miejsce, datę i godzinę wydarzenia/spotkania,
- skróty i dopiski.
Polecamy: Ogólne zasady redagowania pism
Przy czym należy pamiętać, żeby podać dokładny adres spotkania, a kiedy to konieczne dołączyć także plan dojazdu. W przypadku przyjęć stojących należy oprócz godziny rozpoczęcia, podać także godzinę ich zakończenia. W prawym lub lewym dolnym rogu należy umieścić informację na temat obowiązującego stroju. Czynimy to zazwyczaj w języku polskim lub angielskim.
Rodzaj ubrania Angielskie tłumaczenie
- frak - white tie
- smoking - black tie
- strój wizytowy - informal
- ciemny garnitur - dark suit
- długa suknia - long dress
- żakiet - cut-away
Skróty i dopiski dopisujemy także w prawym lub lewym dolnym rogu razem z numerami telefonu.
Rozdaje skrótów
R.S.V.P. – proszę odpowiedzieć na zaproszenie,
P.M. – dla pamięci,
regrets only – w przypadku nieobecności.
Polecamy: Anulowanie zamówienia
Rodzaje zaproszeń
Wyróżniamy dwa rodzaje zaproszeń: specjalne i uniwersalne. Pierwsze z nich drukuje się specjalnie na jedno, konkretne wydarzenie. W tym rodzaju zaproszeń wydrukowane są wszystkie dane z wyjątkiem danych osoby zapraszanej. Imię i nazwisko gościa zawsze wpisujemy odręcznie. Z kolei zaproszenia uniwersalne są to wydruki kilkukrotnego użytku. Tu wydrukowane są tylko informacje dotyczące tego kto zaprasza, zwrot „prosi” oraz niekiedy skróty i dopiski. Resztę informacji wypełnia się ręcznie.
Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.