reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Rodzaje kart > Karty Płatnicze

Karty Płatnicze

Niewielu użytkowników kart płatniczych zdaje sobie sprawę, jak wiele rodzajów kart funkcjonuje obecnie na rynku. Warto poznać, jak wiele funkcji może pełnić karta płatnicza. Nie zaszkodzi też sprawdzić ofertę konkurencji.

1. Definicja kart płatniczych i ich podział

2. Wybór karty płatniczej

3. Koszty związane z kartami płatniczymi

4. Przyznawanie karty płatniczej i limitu kredytu

5. Bezpieczeństwo kart płatniczych

6. O czym warto pamiętać

1. Definicja kart płatniczych i ich podział.

Karta płatnicza – elektroniczny środek płatniczy wydawany przez bank lub instytucję finansową. Pozwala na podejmowanie gotówki z bankomatu lub dokonywanie bezgotówkowych płatności za towary i usługi. Stanowi ekwiwalent gotówki i umożliwia regulowanie płatności w sposób bezgotówkowy. Karta płatnicza jest również podstawowym narzędziem zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

Karty płatnicze można podzielić na:
• kredytowe - związane z przyznaniem przez bank limitu kredytowego. Bank udziela kredytu posiadaczowi karty (zazwyczaj oprocentowanego). Użytkownik karty okresowo dostaje rozliczenie transakcji wykonanych kartą.
• debetowe - karty wydawane do rachunku bankowego. Obciążają one konto posiadacza na kwotę transakcji w momencie jej wykonywania. Kwota transakcji nie może przekroczyć stanu konta posiadacza karty.
• obciążeniowe (charge) - połączenie karty kredytowej i debetowej. Karty te są wydawane posiadaczowi rachunku bankowego. Bank udziela mu kredytu i co jakiś czas (najczęściej 1 miesiąc) wystawia rozliczenie, którego równowartość pobiera z jego konta.
• przedpłacone - dokonanie transakcji tą kartą wymaga wcześniejszego zasilenia karty kwotą, do wysokości której następnie autoryzowane są transakcje. Karta taka nie jest związana z rachunkiem osobistym i może być wydana "na okaziciela" tzn. bez personalizacji karty jako np. karta podarunkowa.
• wirtualne - karta z reguły jest jedynie zarejestrowanym w systemie rozliczeniowym numerem – może być wydawana w fizycznej postaci ale bez paska magnetycznego czy chipa. Nie można więc dokonywać nią żadnych transakcji w POSach i bankomatach - można nią realizować tylko transakcje typu "card not present" np. poprzez internet. Pod względem sposobu rozliczenia transakcji jest zbliżona do karty przedpłaconej.

Z punktu widzenia budowy karty płatniczej, karty można podzielić na:
• wypukłe (embosowane) - informacje o karcie takie jak nazwa posiadacza, numer karty, data ważności są wytłoczone na karcie. Zwykle karty takie posiadają również pasek magnetyczny lub chip. „Czyste" karty wypukłe obecnie są praktycznie niespotykane.
• karty z paskiem magnetycznym - nośnikiem informacji jest pasek magnetyczny na którym zapisane są na 2 lub 3 ścieżkach informacje pozwalające na dokonanie transakcji (numer karty, data ważności itd.).
• karty z układem elektronicznym (potocznie zwane kartami chipowymi lub mikroprocesorowymi) - są dużo bezpieczniejsze od kart z paskiem magnetycznym. (W związku z większym poziomem bezpieczeństwa większość systemów transakcyjnych migruje w stronę kart chipowych. Standard obsługi transakcji jest opracowywany przez organizację zrzeszającą największych wydawców kart Europay, Mastercard i Visa, stąd nazwa standardu - EMV).
• karty zbliżeniowe (paypass, bezstykowa, contactless). Plastikowa karta elektroniczna przypominająca fizycznie kartę płatniczą z wbudowanym niewielkim mikroprocesorem, która dzięki specjalnej technologii komunikuje się bezprzewodowo z czytnikiem kart.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rynek kart płatniczych jet zróżnicowany.
Rynek kart płatniczych jet zróżnicowany.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kuba Karliński

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama