reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Rodzaje kart > Karty Płatnicze

Karty Płatnicze

Niewielu użytkowników kart płatniczych zdaje sobie sprawę, jak wiele rodzajów kart funkcjonuje obecnie na rynku. Warto poznać, jak wiele funkcji może pełnić karta płatnicza. Nie zaszkodzi też sprawdzić ofertę konkurencji.

Ważne: zwróć  koniecznie uwagę na to, jakie będzie oprocentowanie po okresie promocyjnym.
Zwykle naliczanie odsetek rozpoczyna się po pewnym czasie, który może wynosić nawet do około 60 dni. Sposób naliczania odsetek czy zasady spłaty kredytu ustalane są przez każdy bank indywidualnie i przed złożeniem wniosku o taką kartę należy dokładnie zapoznać się z tymi zasadami.

Bank raz w miesiącu wysyła posiadaczowi karty informację o kwocie zaciągniętego kredytu i zestawienie transakcji dokonanych przy jej użyciu. Banki z reguły wymagają stałej, comiesięcznej spłaty pewnej raty z zaciągniętego kredytu, pozostałą część tego kredytu traktując jako wysokooprocentowany.

Koszty związane z użytkowaniem kart płatniczych są bardzo zróżnicowane i uzależnione nie tylko od ich rodzaju, lecz także od banku wydającego karty. Aby dokonać najlepszego wyboru, należy o kartach wiedzieć więcej niż rzeczy tylko podstawowe. Wiedza tego typu jest potrzebna, szczególnie że w prawie każdym sklepie można się taką kartą posłużyć a i bankomatów mamy coraz więcej. Warto więc poświęcić trochę czasu na zapoznanie się więcej niż z jedną ofertą.

4. Przyznawanie karty płatniczej i limitu kredytu.

Każdy bank ma własne procedury, wytyczne tudzież sposoby oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego, chociaż wszystkie banki bazują na tych samych podstawach. W związku z tym może zdarzyć się, że ta sama osoba w różnych bankach uzyska różne wysokości limitów kredytowych. Zasadą jest, że na początku banki zachowują większą ostrożność i przyznają niższy limit, który jest podwyższany po pewnym czasie, gdy klient bezproblemowo, zgodnie z zasadami, reguluje zadłużenie kredytowe.
Chyba najważniejsze jest regularne spłacanie kredytu na karcie kredytowej. Co miesiąc najlepiej spłacać całość kredytu lub przynajmniej kwotę minimalną. Jeżeli wyciąg z banku otrzymamy z opóźnieniem lub jeżeli nie będziemy w stanie spłacić kredytu w terminie, najlepiej skontaktować się ze swoim wydawcą karty celem uzgodnienia odpowiedniej kwoty spłaty.
Dobrą ocenę kredytową otrzymamy, kiedy wykażemy, że potrafimy w odpowiedzialny sposób zarządzać swoimi zobowiązaniami. Na taką ocenę wpływa terminowe spłacanie zadłużenia i nieprzekraczanie przyznanego limitu kredytu.

5. Bezpieczeństwo kart płatniczych.

Bezpieczeństwo posługiwania się kartami magnetycznymi zapewnia przede wszystkim PIN (Personal Identification Number). Umożliwia on uwierzytelnienie osoby posługującej się kartą. Urządzenie realizujące transakcję odczytuje z karty zawarte w niej informacje dotyczące banku-wydawcy karty, numeru karty oraz daty ważności. Numer karty wraz z kodem PIN są szyfrowane za pomocą specjalnego algorytmu i wysyłane do wystawcy karty w celu ich weryfikacji. Wystawca sprawdza, czy podany PIN jest zgodny z zapisanym w bazie danych wystawcy dla danej karty i w razie pozytywnej weryfikacji zwraca numer rachunku bankowego z którym związana jest dana karta. Następnie wysyłane jest zapytanie do systemu bankowego w celu autoryzacji transakcji na danym koncie na podaną kwotę. W przypadku pozytywnej odpowiedzi transakcja jest zatwierdzana.
Większy poziom bezpieczeństwa oferują karty chipowe. Charakteryzują się one bezpieczną kontrolą dostępu, możliwością szyfrowania i deszyfrowania informacji, a także możliwością generowania i weryfikowania podpisów cyfrowych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rynek kart płatniczych jet zróżnicowany.
Rynek kart płatniczych jet zróżnicowany.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama