reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Opodatkowanie > Jak wybrać optymalną formę opodatkowania działalności

Jak wybrać optymalną formę opodatkowania działalności

Wszyscy przedsiębiorcy będący osobą prawną płacą podatek dochodowy na takich samych zasadach. Natomiast osoby fizyczne mają do wyboru jeden z aż czterech możliwych sposobów rozliczania tego podatku. Wybór optymalnej formy zależy zarówno od rodzaju prowadzonej działalności, jak i kalkulacji finansowych.


Sam podatnik musi natomiast założyć i prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży.


Wyboru sposobu opodatkowania: podatek liniowy 19 proc., czy ustalany według skali, nie mogą dokonać podatnicy rozpoczynający działalność samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Jednak jeżeli podatnicy tacy nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą dokonać wyboru podatku liniowego.


Tylko na pierwszy rzut oka podatek w stałej wysokości 19 proc. jest rozwiązaniem korzystnym.


W 2007 roku dopiero przekroczenie granicy 49 tys. zł rocznego dochodu z działalności gospodarczej (po odjęciu obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne) czyni opłacalnym skorzystanie z 19-proc. podatku od działalności gospodarczej. A gdy dodatkową ceną jest utrata prawa do rocznego rozliczenia małżeńskiego lub osoby samotnie wychowującej dziecko, kwota ta wynosi ok. 96 tys. zł.


Dotyczy to jednak wyłącznie dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Gdy jednak w grę wchodzą inne dodatkowe dochody, te graniczne kwoty mogą kształtować się zgoła odmiennie. I choć przeprowadzono wiele analiz opłacalności uwzględniających najrozmaitsze okoliczności, to nie sposób wyczerpać wszystkich możliwości.


Dlatego każdy przedsiębiorca przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie wyboru podstawy opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2007 roku musi sam dokonać analizy swojej sytuacji.


Taki stan rzeczy wynika z tego, że rzeczywista stopa podatku dochodowego, wyliczona według skali podatkowej, jest różna od stawek 19, 30 i 40 proc. Bierze się to ze sposobu wyliczania podatku, w którym zawsze - niezależnie od wysokości podstawy opodatkowania - uwzględnia się kwotę wolną od podatku, a przy dochodach przekraczających kolejne granice podatek nie jest liczony według jednej stawki, ale stanowi sumę podatków cząstkowych. I tak:

- do kwoty 3 013,40 zł wynosi 0, część dochodu w granicach 3 013,40 - 43 405 zł opodatkowana jest stawką 19 proc.,

- gdy dochód mieści się w granicach 43 405 - 85 528 zł, od jego części do wysokości 3 013,40 zł podatek wynosi 0, część dochodu w granicach 3 013,40 - 43 405 zł opodatkowana jest stawką 19 proc., a nadwyżka ponad 43 405 zł opodatkowana jest stawką 30 proc.; rzeczywisty podatek wylicza się, opodatkowując tę nadwyżkę stawką 30 proc. i dodając do uzyskanej kwoty 7 674,41 zł (czyli podatek wyliczony dla dochodu w granicznej wysokości 43 405 zł),

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama