REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak duży był przyrost rozpoczętych w grudniu 2010 r. budów?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
W 2010 r. rozpoczęto więcej budów niż w roku 2009 r.
W 2010 r. rozpoczęto więcej budów niż w roku 2009 r.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu spółdzielnie i deweloperzy prężnie wzięli się za nowe budowy. W 2010 roku ich dynamika zwiększyła się o ponad 42%. W zeszłym miesiącu pośrednicy uzyskali również o 21% więcej pozwoleń na budowę niż w grudniu 2009 roku. Niestety, do użytkowania oddali o 15% mniej mieszkań.

Budownictwo mieszkaniowe w grudniu odznaczało się niewielkim pogorszeniem wyników względem ostatniego miesiąca 2009 roku. O 6,7% spadła liczba mieszkań, oddanych do użytkowania, o 5,1% - liczba wydanych pozwoleń, a o 4,1% liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Porównując jednak wyniki budownictwa mieszkaniowego w całym 2009 i 2010 roku, należy zauważyć przeszło 10% wzrost ogólnej liczby rozpoczętych budów. W tej kategorii deweloperzy grają pierwsze skrzypce.

REKLAMA

Spółdzielnie ostro wzięły się za budowę

REKLAMA

W grudniu liczba rozpoczynanych budów spadła o 4,1% względem analogicznego okresu sprzed roku i opiewała na 8 tys. lokali. Największą dynamiką względem dwunastego miesiąca zeszłego roku odznaczają się spółdzielnie. Rozpoczęły one budowy o 114,2% większej liczby mieszkań niż przed rokiem, czyli 574 lokali. Wynik ten już po raz drugi z rzędu zaskakuje, ale wynika z niskiej bazy.

Od początku roku wciąż obserwowany jest wzrost aktywności inwestorów. W całym 2010 roku rozpoczęto budowy o 10,6% większej liczby mieszkań niż w ciągu 12 miesięcy rok wcześniej. Największą dynamiką w tym zakresie odznaczają się deweloperzy. Ich zeszłoroczne dokonania są o 42,2% lepsze niż w całym 2009 roku. Duża podaż na rynku pierwotnym ma także pozytywne skutki dla nabywców w postaci obniżek cen ofertowych. Szczególnie uwidacznia się to w Warszawie i Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań na tynku pierwotnym jest niższa niż na wtórnym.

Pozytywną dynamikę widać także w przypadku spółdzielni, które w 2010 roku rozpoczęły budowy o 10,7% większej liczby mieszkań niż rok wcześniej. Natomiast mniejszą aktywność można zaobserwować w przypadku inwestorów indywidualnych, budownictwa społecznego, czynszowego, zakładowego i komunalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Jak rynek nieruchomości wygląda z perspektywy pośredników?

Popyt na mieszkania łatwy do zaspokojenia?

REKLAMA

W grudniu ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 5,1% mniejsza niż rok wcześniej, natomiast w przypadku deweloperów wzrost osiągnął poziom aż 21,1%. W sumie wydanych zostało pozwoleń na wzniesienie 13,9 tys. lokali. Parząc z perspektywy 12 miesięcy zeszłego roku, wzrost liczby wydanych pozwoleń widoczny jest jedynie w przypadku deweloperów. Uzyskali oni blisko 8% więcej pozwoleń na utworzenie nowych lokali niż w 2009 roku.

Ponadto w grudniu już po raz siódmy liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Z miesiąca na miesiąc powiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Polecamy serwis: Lokaty

O 15% mniej nowych mieszkań

Grudzień 2010 roku, względem analogicznego okresu przed rokiem, przyniósł blisko 7-procentowy spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania, co było wynikiem porównywalnym z listopadowym. Warto zauważyć, że pomimo spadku widać sezonowe spiętrzenie przekazywanych lokali pod koniec roku. W ostatnim miesiącu oddano do użytkowania 15 tys. lokali, czyli o 37% więcej niż średnio w całym roku.

Biorąc pod uwagę cały 2010 rok, trzeba zauważyć, że wynik budownictwa mieszkaniowego na poziomie 135,7 tys. nowych lokali był także o 15,2% gorszy od obserwowanego rok wcześniej. Statystyki za zeszły rok są jeszcze mniej pochlebne dla deweloperów. W zeszłym roku oddali oni do użytkowania o 26,4% mniej mieszkań niż w 2009 roku.

Wielki problem z przeludnieniem

Mieszkania, które zostały oddane do użytkowania od stycznia do listopada zeszłego roku, mają przeciętną powierzchnię blisko 106 m kw. Największe lokale z tego grona budują inwestorzy indywidualni. Przeciętna powierzchnia nieruchomości w tym segmencie przekracza 145 m kw. Mniejszą powierzchnię miały lokale oddawane przez deweloperów – średnio przeszło 65 m kw. i spółdzielnie – przeciętnie ponad 58 m kw. Z jednej strony są to wielkości przekraczające wymagania, stawiane przez bieżący popyt, z drugiej strony można mieć nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na obserwowane obecnie wskaźniki przeludnienia mieszkań. W tym momencie plasują one Polskę w ogonie Europy. W grupie gospodarstw domowych, należących do bezdzietnych osób, zajmujemy bowiem 28 pozycję spośród 30 badanych przez Eurostat krajów. Warunki mieszkaniowe rodzin z dziećmi są niewiele lepsze. W tym zakresie Polska plasuje się bowiem na 25 miejscu. Warto zauważyć, że w tej kategorii wynik rodzimej mieszkaniówki jest blisko 60 razy gorszy niż na Cyprze. Nad Wisłą problem przeludnienia nieruchomości dotyka aż 60,5% rodzin. W przypadku bezdzietnych gospodarstw domowych dotyczy on 30,8%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA