| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Wyższy limit wpłat na IKE w 2009 r.

Wyższy limit wpłat na IKE w 2009 r.

Rząd zdecydował o znacznym podwyższeniu limitu wpłat na indywidualne konta emerytalne w 2009 roku. W tym roku na rachunki prowadzone w ramach IKE wpłacić będzie można 9579 zł.

Kryzys finansowy wiązany z załamaniem rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych spowodował spadek zaufania Polaków do lokowania oszczędności w funduszach inwestycyjnych. Duże spadki cen akcji na giełdzie w 2008 r. spowodowały, że rodacy z dużą ostrożnością podchodzą do lokowania oszczędności w jednostki funduszy inwestycyjnych.

W 2008 roku średnio o ok. 50% spadły notowania wszystkich indeksów na warszawskiej giełdzie. Podobnie wyglądają oszczędności Polaków inwestujących w jednostki funduszy akcyjnych. Według danych Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami wartość aktywów funduszy inwestycyjnych spadła w ciągu 11 miesięcy 2008 roku o 47,1%, ze 135 mld zł w grudniu 2007 roku do 71,5 mld zł w listopadzie 2008 roku. Powodem tak dużego spadku wartości aktywów była zarówno duża przecena akcji na giełdzie, jak i masowe umarzanie jednostek funduszy inwestycyjnych w końcowych miesiącach 2008 roku.

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego w 2008 roku pierwszy raz w historii miał miejsce spadek liczby osób inwestujących w ramach IKE. W pierwszej połowie 2008 roku liczba oszczędzających w ramach tych kąt zmalała o 41,9 tys.

Aby zachęcić Polaków do oszczędzania pieniędzy na przyszłą emeryturę w ramach III filaru ubezpieczeń, rząd zdecydował o ponaddwukrotnym podwyższeniu limitu wpłat na rachunki prowadzone w ramach indywidualnych kont emerytalnych. Oszczędności gromadzone w ten sposób nie podlegają podatkowi od zysków kapitałowych, tzw. podatkowi Belki. Limit ten został powiększony z 4055,12 zł w 2008 r. do 9579 zł w 2009 r. Roczny limit wpłat na IKE wzrósł z półtorakrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej do trzykrotności tej wartości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »