reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Bez pakietu antykryzysowego trudno będzie ograniczyć bezrobocie

Bez pakietu antykryzysowego trudno będzie ograniczyć bezrobocie

Problemy gospodarcze na świecie dotykają również Polskę. Dynamika inwestycji i przyrost zatrudnienia nie są duże. Jesienią sytuacja odbije się na osobach, poszukujących zatrudniania.

Nawet środki unijne, w tym zwłaszcza inwestycje infrastrukturalne, nie przekładają się na wzrost zatrudnienia. Tylko przedłużenie funkcjonowania instrumentów antykryzysowych może zahamować wzrost bezrobocia - uważa dr Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan.

Gorsza niż w ubiegłych latach sytuacja w budownictwie, brak inwestycji i spadek zamówień nie nastrajają pracodawców optymistycznie. Bieżące potrzeby starają się oni pokrywać obecnym zatrudnieniem, a nawet przy wzroście zapotrzebowania na pracę wybierają nadgodziny, usługi agencji zatrudnienia lub pracę dorywczą, w tym na czarno, aniżeli inwestycje we wzrost zatrudnienia - uważa dr Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan.

Skutkiem tego jest minimalny spadek bezrobocia rejestrowanego w lipcu - zaledwie o 0,1% - do 11,7%. Dodatkowo ograniczenie środków Funduszu Pracy na interwencję na rynku pracy i pomoc bezrobotnym w szczególnie trudnej sytuacji (osoby 50+, z niskimi kwalifikacjami, ale także młodzież) kumuluje problem bezrobocia na lokalnych rynkach pracy. Bez interwencji na rynku pracy, która jeszcze w ubiegłym roku pozwoliła na aktywizację blisko 700 tys. bezrobotnych i ograniczenie bezrobocia rejestrowanego na koniec roku, stopa bezrobocia może wzrosnąć nawet o ponad 2 punkty procentowe - prognozuje dr Jacek Męcina.

Dowiedz się także: Jaka jest prognoza dla rynków towarowych?

Aby ten scenariusz nie sprawdził się, potrzebne są szybkie działania osłonowe i interwencyjne. - Nie mamy wpływu na sytuację na rynkach światowych, ale podobnie jak w 2009 roku, gdy udało się przyjąć pakiet antykryzysowy, można podjąć działania, łagodzące skutki spowolnienia i nie dopuścić do wzrostu bezrobocia, które w polskich warunkach tak trudno potem obniżyć - uważa dr Jacek Męcina.

W tej sytuacji Lewiatan proponuje wydłużenie po 31 grudnia 2011 r. instrumentów antykryzysowych z ustawy z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców z późniejszymi zmianami, w której znalazły się rozwiązania z zakresu prawa pracy ewidentnie potrzebne:
- możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy,
- ustalenie indywidualnego czasu pracy pracownika na zasadach ruchomego czasu pracy,
- obniżanie wymiaru czasu pracy pracownika, najwięcej do połowy wymiaru czasu pracy i przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, z gwarancją dodatkowego świadczenia, które ma kompensować w części pracownikowi utracone dochody.

Polecamy serwis: Kursy walut

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek pracy pozostaje obojętny na wzrost gospodarczy, sięgający 4%.
Rynek pracy pozostaje obojętny na wzrost gospodarczy, sięgający 4%.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama