| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Bez pakietu antykryzysowego trudno będzie ograniczyć bezrobocie

Bez pakietu antykryzysowego trudno będzie ograniczyć bezrobocie

Problemy gospodarcze na świecie dotykają również Polskę. Dynamika inwestycji i przyrost zatrudnienia nie są duże. Jesienią sytuacja odbije się na osobach, poszukujących zatrudniania.

Nawet środki unijne, w tym zwłaszcza inwestycje infrastrukturalne, nie przekładają się na wzrost zatrudnienia. Tylko przedłużenie funkcjonowania instrumentów antykryzysowych może zahamować wzrost bezrobocia - uważa dr Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan.

Gorsza niż w ubiegłych latach sytuacja w budownictwie, brak inwestycji i spadek zamówień nie nastrajają pracodawców optymistycznie. Bieżące potrzeby starają się oni pokrywać obecnym zatrudnieniem, a nawet przy wzroście zapotrzebowania na pracę wybierają nadgodziny, usługi agencji zatrudnienia lub pracę dorywczą, w tym na czarno, aniżeli inwestycje we wzrost zatrudnienia - uważa dr Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan.

Skutkiem tego jest minimalny spadek bezrobocia rejestrowanego w lipcu - zaledwie o 0,1% - do 11,7%. Dodatkowo ograniczenie środków Funduszu Pracy na interwencję na rynku pracy i pomoc bezrobotnym w szczególnie trudnej sytuacji (osoby 50+, z niskimi kwalifikacjami, ale także młodzież) kumuluje problem bezrobocia na lokalnych rynkach pracy. Bez interwencji na rynku pracy, która jeszcze w ubiegłym roku pozwoliła na aktywizację blisko 700 tys. bezrobotnych i ograniczenie bezrobocia rejestrowanego na koniec roku, stopa bezrobocia może wzrosnąć nawet o ponad 2 punkty procentowe - prognozuje dr Jacek Męcina.

Dowiedz się także: Jaka jest prognoza dla rynków towarowych?

Aby ten scenariusz nie sprawdził się, potrzebne są szybkie działania osłonowe i interwencyjne. - Nie mamy wpływu na sytuację na rynkach światowych, ale podobnie jak w 2009 roku, gdy udało się przyjąć pakiet antykryzysowy, można podjąć działania, łagodzące skutki spowolnienia i nie dopuścić do wzrostu bezrobocia, które w polskich warunkach tak trudno potem obniżyć - uważa dr Jacek Męcina.

W tej sytuacji Lewiatan proponuje wydłużenie po 31 grudnia 2011 r. instrumentów antykryzysowych z ustawy z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców z późniejszymi zmianami, w której znalazły się rozwiązania z zakresu prawa pracy ewidentnie potrzebne:
- możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy,
- ustalenie indywidualnego czasu pracy pracownika na zasadach ruchomego czasu pracy,
- obniżanie wymiaru czasu pracy pracownika, najwięcej do połowy wymiaru czasu pracy i przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, z gwarancją dodatkowego świadczenia, które ma kompensować w części pracownikowi utracone dochody.

Polecamy serwis: Kursy walut

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »