REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strefa euro radzi sobie lepiej niż sądzono

Optymizm inwestorów na rynkach akcji wzrasta, co może świadczyć o tym, że potencjał maleje.
Optymizm inwestorów na rynkach akcji wzrasta, co może świadczyć o tym, że potencjał maleje.

REKLAMA

REKLAMA

Martwienie się o dług publiczny na Starym Kontynencie jest trochę na wyrost. Na początku tego tygodnia nastąpiła eskalacja niepokojów o to, za ile państwa strefy euro sprzedadzą w tym roku poszczególne papiery skarbowe. Później nastroje uległy radykalnej zmianie.

Inwestorzy, widząc determinację świata w obronie Europy przed kłopotami, rzucili się do kupowania przecenionych na początku tego roku aktywów. Skorzystała na tym również i nasza giełda, która odrobiła już 2/3 strat. Coraz więcej wskazuje na to, że między 3 a 10 stycznia nastąpiła jedynie korekta notowań, po której giełda będzie kontynuować pozytywny trend. Dziś rynek znajduje się w miejscu, którego przekroczenie przesądzi o realizacji takiego scenariusza. Dla WIG pozytywny trend można umieścić na wysokości 47,4 tys. pkt. Pokonanie tej bariery otworzy drogę do 50 tys. pkt. Może się okazać, że na krótką metę kupujących nie będzie stać na więcej. O ograniczonym potencjale zwyżkowym światowych rynków akcji świadczy coraz większy optymizm inwestorów. W najnowszej ankiecie Investors Intelligence odsetek niedźwiedzi spadł do nieco ponad 19%. Jednocześnie odsetek optymistów podniósł się do ponad 57%. Wciąż jeszcze nie są to skrajne wartości, ale relacja byków do niedźwiedzi ma coraz bardziej alarmujący wydźwięk. Coraz bliżej nam do poziomów z początków stycznia i wiosny 2010 r. Wtedy zbliżona relacja byków do niedźwiedzi zapowiadała przesilenie notowań na giełdach.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jakie są najmłodsze indeksy na GPW?

Bank Światowy nadal spodziewa się 3,3%wzrostu światowej gospodarki w tym roku, podczas kiedy w 2010 r. wyniósł on 3,9%.

Rynki nieruchomości

Zbyt mało czasu upłynęło, aby uznać spadek liczby wniosków o przejęcie domów w USA za dobrą monetę; nastąpił on ze względów proceduralnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

W grudniu w Stanach Zjednoczonych liczba wniosków o zajęcie domów, w związku z niewypłacalnością kredytobiorców, spadła do 257,7 tys., czyli o 2% w porównaniu z listopadem i o 26% w skali roku. Wielkość z minionego miesiąca była najniższa od czerwca 2008 r. Jednak na optymizm jest jeszcze za wcześnie, bo z przyczyn proceduralnych spora część wniosków nie została sfinalizowana na koniec 2010 r. i nastąpi to dopiero w I kwartale tego roku. W całym 2010 r. banki w USA przejęły ponad 1 mln domów, o 14% więcej niż rok wcześniej. Od czasów boomu na rynku nieruchomości przeszło 3 mln Amerykanów straciło domy. Dalszych 5 mln ma problemy z regularną obsługą długów, więc stanowią grupę, która może stracić dach nad głową. Szacuje się, że w tym roku liczba wniosków o przejęcie przez banki mieszkań zwiększy się o 20%.

Pierwszy raz od 2007 r. zwiększyła się wielkość wynajętych powierzchni biurowych w centralnych dzielnicach. Wzrost wyniósł 2,2 mln stóp kwadratowych (204,4 tys. m2).

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA