reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Inwestycje w kryzysie > Porównanie strategii inwestycyjnych w długim terminie

Porównanie strategii inwestycyjnych w długim terminie

Dzięki temu, iż obecnie mamy dostęp do olbrzymiej ilości danych historycznych dotyczących akcji, możemy porównać skuteczność różnych strategii inwestycyjnych na przestrzeni długiego odcinka czasu.

W tabeli poniżej pokazaliśmy wyniki dwóch strategii inwestycyjnych - siły relatywnej (RS) oraz kup i trzymaj, reprezentowanej jako indeks CRSP, rynek jako całość.

Czym jest siła relatywna?

Siła relatywna jest odczytem, a inaczej mówiąc, wskaźnikiem. Wskaźnik ten otrzymujemy poprzez dzielenie cen dwóch aktywów. O ile pojedynczy wynik, nie daje nam jeszcze żadnej przydatnej informacji, to wyniki takie na przestrzeni czasu wskazują, które z dwóch aktywów bardziej przybiera lub szybciej traci na wartości.

Ale sięgnijmy jeszcze głębiej: czym jest cena? Cena jest wynikiem walki popytu oraz podaży. Upraszczając, jeśli na rynku jest przewaga kupujących, to ceny rosną; jeśli na rynku jest przewaga sprzedających, to ceny spadają. Zmiany ceny dają nam klarowne spojrzenie, czy na rynku jest przewaga kupujących, czy też sprzedających. Poprzez porównanie cen dwóch aktywów lub ceny jednego aktywu do rynku jako całości, widzimy czy generowany jest sygnał zakupu według siły relatywnej.

Indeks siły relatywnej konstruowany jest miesięcznie i zawiera samą czołówkę światowych aktywów pod względem siły relatywnej. Wartość indeksu jest liczona rocznie na koniec czerwca.

CRSP

Pod pojęciem CRSP kryje się globalny rynek akcji jako całość wraz z rynkiem obligacji.

Indeks CRSP służy jako benchmark, reprezentujący rynek jako całość. Bardzo często indeks S&P 500 oraz DJIA, notują gorsze wyniki aniżeli CRSP, co czyni CRSP indeksem trudnym do pobicia.

Otrzymane wyniki, potwierdziły nasze przekonania, iż strategia siły relatywnej jest niezwykle skuteczną metodą inwestowania. W kolejnych okresach dziesięcioletnich, od 1927 roku, strategia siły relatywnej, osiągneła lepsze wyniki, niż rynkowe CRSP w 100 % przypadków. Nawet w okresach jedno rocznych, siła relatywna zwyciężyła w 78 % przypadków. Jak widzimy strategia siły relatywnej, daje lepszy wyniki w ujęciu długoterminowych od prostej strategii kup i trzymaj. Oczywiście mogą się zdarzyć lata, gdy będzie wręcz przeciwnie, lecz poprzez trzymanie się zwycięskiej strategii rok po roku, zyski przewyższą okresowe straty.

Polecamy: Firma nieruchomościowa na rynku Catalyst

Dane dotyczące siły relatywnej RS, zostały zaczerpnięte ze strony Ken French data library.
Dane odnośnie CRSP zostały zaczerpnięte ze strony Center for Research in Security Prices (www.crsp.com)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama