REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 15-21 grudnia

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wskaźnik inflacji konsumenta, w ujęciu rok do roku, obniżył się w listopadzie do 3,7% (4,2% miesiąc wcześniej). Na słabniecie dynamiki inflacji wpłynął spadek cen paliw (5,8% m/m) i ograniczony wzrost cen żywności (0,7% m/m). Niższy był też wzrost cen nośników energii (1,7% m/m). Jest to kolejny już odczyt pokazujący, że krajowa gospodarka weszła na ścieżkę dezinflacji.

Można oczekiwać, że grudniowa inflacja będzie jeszcze niższa, a w pierwszym kwartale 2009 roku zejdzie w okolice 3,0%. Niknąca presja cenowa koresponduje z danymi ze sfery realnej, które nie pozostawiają wątpliwości, że dynamika gospodarki słabnie.

REKLAMA

REKLAMA

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w listopadzie odnotowano ujemną dynamikę zatrudnienia. W gospodarce narodowej ubyło 12 tys. miejsc pracy, w efekcie czego wskaźnik rocznego zatrudnienia obniżył się do 3,1% ( 3,6% w poprzednim miesiącu). Pogarszająca się kondycja w firmach spowodowała presje na obniżanie wynagrodzeń pracowników. Roczna dynamika płac spowolniła do 7,4% (przy oczekiwaniach na poziomie 8,8%). Sygnały płynące z polskich przedsiębiorstw wskazują że w kolejnych miesiącach trend ten będzie się nasilał.

Najbardziej zaskakujące, niestety negatywnie, okazały się opublikowane w czwartek dane o listopadowej produkcji przemysłowej. Produkcja spadła o 13,1% m/m i aż o 8,9% r/r. Nawet po  oczyszczeniu z efektów sezonowych dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w listopadzie - 4,2% r/r. Tak słaby odczyt to głównie skutek spadku produkcji w przetwórstwie przemysłowym (-8,4% r/r).  Spadł też indeks wytwarzania i zaopatrywania w energie elektryczna, gaz i wodę. Niepokoi wielkość listopadowego spadku. Jeśli trend spadkowy w kolejnych miesiącach będzie równie silny, może zagrozić dynamice wzrostu całej gospodarki. Obecnie oczekuje się, że w całym 2009 polski Produkt Krajowy Brutto wyniesie nieco poniżej 3%.

REKLAMA

Po całomiesięcznym cyklu słabych danych gospodarczych, obniżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych, na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (23 grudnia) wydaje się niemal pewna. Niektórzy uczestnicy rynków oczekują obniżki o 75 punktów bazowych.

Ubiegły tydzień cechował się dużą zmiennością na lokalnym rynku walutowym. Złoty przez większość tygodnia osłabiał się. W konsekwencji doszło do werbalnych interwencji prezesa NBP, Sławomira Skrzypka. Zapewniał on, że fundamenty polskiej gospodarki wskazują na to, że deprecjacja polskiej waluty nie jest uzasadniona. Ponadto projekt przyszłej ścieżki rozwoju gospodarczego, jak i inne wskaźniki makroekonomiczne wskazują na to, że ta obecna deprecjacja nie wynika z racjonalnych decyzji inwestorów, ale być może z emocji. Sławomir Skrzypek podkreślił, że jest spokojny o przyszłość polskiej waluty. Dodał, że obecne przewartościowanie złotego może - paradoksalnie - przynieść korzyści. Dotyczy to głównie eksporterów, którzy dzięki słabszemu złotemu mogę neutralizować negatywny wpływ spowolnienia gospodarczego za granicą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA