REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy tracą zaufanie do Polski, złoty słabnie

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wcześniejsze założenia mówiące, iż złoty nie przełamie kluczowej bariery 4 zł za euro, można w tym momencie wyrzucić do kosza. Dzisiaj po południu za wspólną walutę płacono już 4,06 zł, co jest najwyższym poziomem od czerwca 2006 r. Solidarnie zyskują także frank (2,57 zł), funt (4,54 zł) i dolar (2,96 zł).

REKLAMA

Wprawdzie gorsze nastroje widać na pozostałych rynkach wschodzących, co tłumaczy się niepewnością związaną z dzisiejszym posiedzeniem FED (chyba nieco na wyrost), ale tylko złoty traci w takim tempie. I tłumaczenie tego stanu rzeczy tylko „nieśmiertelnym” już problemem opcji walutowych, byłoby niepełne. Wczorajsza decyzja prezydenta Lecha Kaczyńskiego o wecie ws. „pomostówek” wprowadziła tak naprawdę nowy element ryzyka. To pytanie o dalszy kształt reform w Polsce, które pada w dość niefortunnym momencie, kiedy świat, a także wkrótce i Polska, jest ogarnięty kryzysem. Wprawdzie z zapowiedzi liderów koalicji rządowej wynika, że temat sejmowego głosowania nad prezydenckim wetem zostanie rozpatrzony w iście ekspresowym tempie, bo jeszcze w tym tygodniu, to jednak wiele z tego nie wynika. Trudno będzie liczyć na skuteczny mariaż z SLD, co być może będzie prowadzić do trudnej decyzji o rozpisaniu nowych wyborów parlamentarnych. Bo obecny układ chyba wyczerpał już swoje możliwości, a wciąż dobre notowania Platformy Obywatelskiej w sondażach, teoretycznie mogą skłaniać do podjęcia ryzyka takiej decyzji. Warto będzie zatem obserwować rozwój wypadków na scenie politycznej w najbliższych tygodniach. Niestety nie będzie to skłaniać do umocnienia złotego. Kluczowy poziom, który może być testowany już w najbliższych dniach to okolice 4,09-4,10 zł za euro, wyznaczane przez maksima z czerwca 2006 r.

REKLAMA

Dzisiaj wieczorem inwestorzy poznają decyzję amerykańskiego FED ws. stóp procentowych. Oczekiwania cięcia stopy funduszy federalnych do poziomu 0,50 proc. są jednak dość powszechne. Kluczowe pytanie, które warto sobie zadać, to co dalej. Czy możliwy jest scenariusz zerowych stóp procentowych już za kilka miesięcy? Czy może FED stanie się bardziej aktywnym graczem  na otwartym rynku, co miałoby na celu dostarczenie rynkom niezbędnej płynności, a także obniżenie długoterminowych rynkowych kosztów kredytu. To, że FED znalazł się w dramatycznej sytuacji, podobnie jak amerykańska gospodarka i tamtejsi politycy, którzy zostali zakładnikami własnych planów, widać od jakiegoś czasu. Trudno przypisywać jednak temu stanowi rzeczy, jakiś wyraźniejszy wpływ na poziom globalnej awersji do ryzyka. Zwłaszcza, że od jakiegoś czasu całkiem dobrze radzą sobie rynki akcji, co trudno przypisać wyłącznie mechanizmom „window dressing” przed końcem roku.

Co, zatem przyniosą najbliższe dni na rynku eurodolara? Teoretycznie poziomy wynikające z wybicia się z ponad miesięcznej konsolidacji zostały już zrealizowane. Dzisiaj w nocy notowania EUR/USD dotknęły poziomu 1,3739, a wskazywane wczoraj okolice 1,3650 zostały pokonane bardzo szybko. Warto jednak zwrócić uwagę, że dzisiejsze maksimum na EUR/USD idealnie pokrywa się z 38,2 proc. zniesieniem Fibonacciego fali spadkowej od lipca do października b.r. Spore wykupienie krótkoterminowych wskaźników sugeruje, że lokalny szczyt jest coraz bliżej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA