reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Komentarz tygodniowy 8-12 grudnia

Komentarz tygodniowy 8-12 grudnia

Ubiegły tydzień obfitował w wypowiedzi ludzi współdecydujących o poziomie stóp procentowych w Polsce (członkowie Rady Polityki Pieniężnej). Retoryka i treść tych wypowiedzi były głównymi czynnikami wpływającymi na notowania walorów na krajowym rynku finansowym.

Jan Czekaj oznajmił, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może obniżyć stopy procentowe w grudniu o 50 pb (pół punka procentowego), jeśli nadchodzące dane okażą sie niepokojące. Kilka dni później dodał, że do obniżki stóp powinno dojść jak najszybciej i podkreślił, że skala ewentualnej obniżki powinna być większa niż 25 pb.

Także Andrzej Sławiński przyznał, że Rada Polityki Pieniężnej jest w fazie łagodzenia polityki pieniężnej. Dodatkowo prezes NBP, S. Skrzypek, zakomunikował, że jest zwolennikiem obniżki stóp w grudniu. Osoby, których wypowiedzi nie wpisują się w ogólny kanon poglądów większości RPP to Dariusz Filar i Halina Wasilewska-Trenkner.

H. Wasilewska-Trenkner jest mniejszą od reszty pesymistką w kwestii wzrostu gospodarczego – jej zdaniem PKB w IV kw. 2008 nie będzie znacznie niższe od tego odnotowanego w poprzednim kwartale. Ponadto, uważa ona, że cały czas w zbyt szybkim tempie rosną płace i konsumpcja, a stymulacja gospodarki za pomocą niższych stóp nie jest jeszcze konieczna. Wasilewska-Trenkner twierdzi, że Rada Polityki Pieniężnej powinna wstrzymać się z obniżką w grudniu, ponieważ decyzja taka „nie jest potrzebna ani budżetowi, który zamyka rachunki, ani też firmom i bankom”. Jej zdaniem obniżka, dodatkowo, mogłaby mieć niepożądany wpływ na stabilność polskiej waluty.

W opozycji do opinii większości RPP są także wypowiedzi Dariusza Filara. Jego zdaniem nie ma co w tej chwili mówić o recesji w Polsce, a inflacja w Polsce jest niemal dwa razy wyższa niż w strefie euro. Filar zaznaczył, że w Polsce zdecydowanie szybciej niż w strefie euro rosną płace i kredyty. Mimo opozycyjnego stanowiska dwóch wspomnianych członków RPP, wydaje się, ze w łonie Rady Polityki Pieniężnej ukształtował się większość gotowa przegłosować obniżkę na najbliższym posiedzeniu, 23 grudnia. Wypowiedzi członków RPP oraz recesyjne  informacje dochodzące ze świata spowodowały, że rynek stopy procentowej oczekuje już nie 25 ale 50 punktów bazowych obniżki już w grudniu (70 procentowe prawdopodobieństwo obniżki wyceniane przez OIS).

W piątek NBP opublikował dane o bilansie płatniczym w  październiku 2008 r. Saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 2.219 mln EUR. Na wysokość tego salda wpłynęły: ujemne saldo obrotów towarowych (1.664 mln EUR) i dochodów (980 mln EUR) oraz dodatnie saldo usług (408 mln EUR) i transferów bieżących (17 mln EUR). Wzrost ujemnego salda rachunku bieżącego, w stosunku do roku ubiegłego, w znacznej części wynikał z wyższego ujemnego salda obrotów towarowych oraz z ujemnego salda transferów bieżących z Unią Europejską. Eksport towarów w październiku 2008 r. został oszacowany na poziomie 10.411 mln EUR, a import 12.075 mln EUR.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama