REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 8-12 grudnia

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ubiegły tydzień obfitował w wypowiedzi ludzi współdecydujących o poziomie stóp procentowych w Polsce (członkowie Rady Polityki Pieniężnej). Retoryka i treść tych wypowiedzi były głównymi czynnikami wpływającymi na notowania walorów na krajowym rynku finansowym.

Jan Czekaj oznajmił, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może obniżyć stopy procentowe w grudniu o 50 pb (pół punka procentowego), jeśli nadchodzące dane okażą sie niepokojące. Kilka dni później dodał, że do obniżki stóp powinno dojść jak najszybciej i podkreślił, że skala ewentualnej obniżki powinna być większa niż 25 pb.

REKLAMA

REKLAMA

Także Andrzej Sławiński przyznał, że Rada Polityki Pieniężnej jest w fazie łagodzenia polityki pieniężnej. Dodatkowo prezes NBP, S. Skrzypek, zakomunikował, że jest zwolennikiem obniżki stóp w grudniu. Osoby, których wypowiedzi nie wpisują się w ogólny kanon poglądów większości RPP to Dariusz Filar i Halina Wasilewska-Trenkner.

H. Wasilewska-Trenkner jest mniejszą od reszty pesymistką w kwestii wzrostu gospodarczego – jej zdaniem PKB w IV kw. 2008 nie będzie znacznie niższe od tego odnotowanego w poprzednim kwartale. Ponadto, uważa ona, że cały czas w zbyt szybkim tempie rosną płace i konsumpcja, a stymulacja gospodarki za pomocą niższych stóp nie jest jeszcze konieczna. Wasilewska-Trenkner twierdzi, że Rada Polityki Pieniężnej powinna wstrzymać się z obniżką w grudniu, ponieważ decyzja taka „nie jest potrzebna ani budżetowi, który zamyka rachunki, ani też firmom i bankom”. Jej zdaniem obniżka, dodatkowo, mogłaby mieć niepożądany wpływ na stabilność polskiej waluty.

REKLAMA

W opozycji do opinii większości RPP są także wypowiedzi Dariusza Filara. Jego zdaniem nie ma co w tej chwili mówić o recesji w Polsce, a inflacja w Polsce jest niemal dwa razy wyższa niż w strefie euro. Filar zaznaczył, że w Polsce zdecydowanie szybciej niż w strefie euro rosną płace i kredyty. Mimo opozycyjnego stanowiska dwóch wspomnianych członków RPP, wydaje się, ze w łonie Rady Polityki Pieniężnej ukształtował się większość gotowa przegłosować obniżkę na najbliższym posiedzeniu, 23 grudnia. Wypowiedzi członków RPP oraz recesyjne  informacje dochodzące ze świata spowodowały, że rynek stopy procentowej oczekuje już nie 25 ale 50 punktów bazowych obniżki już w grudniu (70 procentowe prawdopodobieństwo obniżki wyceniane przez OIS).

W piątek NBP opublikował dane o bilansie płatniczym w  październiku 2008 r. Saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 2.219 mln EUR. Na wysokość tego salda wpłynęły: ujemne saldo obrotów towarowych (1.664 mln EUR) i dochodów (980 mln EUR) oraz dodatnie saldo usług (408 mln EUR) i transferów bieżących (17 mln EUR). Wzrost ujemnego salda rachunku bieżącego, w stosunku do roku ubiegłego, w znacznej części wynikał z wyższego ujemnego salda obrotów towarowych oraz z ujemnego salda transferów bieżących z Unią Europejską. Eksport towarów w październiku 2008 r. został oszacowany na poziomie 10.411 mln EUR, a import 12.075 mln EUR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W porównaniu z danymi za październik 2007 r. eksport towarów zmniejszył się o 129 mln EUR, tj. o 1,2%, a import towarów wzrósł o 516 mln EUR, tj. o 4,5%. Ujemne saldo towarów ukształtowało się na poziomie 1.664 mln EUR, wobec 1.019 mln EUR w październiku 2007 r. Przychody z tytułu usług w październiku 2008 r., w porównaniu do października 2007 r., wzrosły o 4,4% do poziomu 2.144 mln EUR. Kwota rozchodów zwiększyła się o 16,0% i wyniosła 1.736 mln EUR. Saldo usług w omawianym okresie było dodatnie i wyniosło 408 mln EUR.

Na wartość salda usług złożyły się: dodatnie salda usług transportowych (265 mln EUR) i podróży zagranicznych (235 mln EUR) oraz ujemne saldo pozostałych usług (92 mln EUR). Saldo dochodów w październiku 2008 r. było ujemne i wyniosło 980 mln EUR. W analogicznym miesiącu 2007 r. saldo to również było ujemne i wynosiło 1.195 mln EUR. Na saldo to złożyły się: ujemne saldo dochodów z inwestycji (1.300 mln EUR) oraz dodatnie saldo wynagrodzeń pracowników (320 mln EUR). Przychody z tytułu wynagrodzeń pracowników wyniosły 432 mln EUR i były o 54 mln EUR, tj. o 14,3% wyższe niż wpaździerniku 2007 r.

O wysokości ujemnego salda dochodów od inwestycji, w omawianym miesiącu, w głównej mierze zadecydowały dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach w wysokości 928 mln EUR (w tym: dodatnie reinwestowane zyski w wysokości 593 mln EUR, wypłacone dywidendy – 249 mln EUR oraz zapłacone odsetki od kredytów otrzymanych – 86 mln EUR). Na wartość ujemnego salda dochodów wpłynęły również wypłacone inwestorom portfelowym odsetki od dłużnych papierów wartościowych emisji polskich podmiotów (279 mln EUR) oraz zapłacone wierzycielom zagranicznym odsetki od kredytów otrzymanych (237 mln EUR).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA