REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska gospodarka recesji się nie boi

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Według opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego, polska gospodarka w drugim kwartale wzrosła o 1,1 proc. To wynik o wiele lepszy niż spodziewały się tego zagraniczne instytucje finansowe i krajowi analitycy.

Do dobrego wyniku naszej gospodarki przyczynił się głównie eksport, w wyniku którego PKB wzrósł o 3,1 pkt procentowego, a także spożycie ogółem, które przysporzyło mu 1,3 pkt. Negatywnie wpływała na PKB akumulacja, w tym popyt inwestycyjny, który obniżył się po raz pierwszy od 2003 r. Jego spadek wpłynął na obniżenie PKB o 0,6 pkt proc.

REKLAMA

Nie sprawdziły się prognozy, mówiące o niewielkim spadku PKB w Polsce w drugim lub trzecim kwartale roku. Zresztą same formułujące je międzynarodowe instytucje finansowe i banki chwaliły nasz kraj, jako nie tylko europejskiego, ale i światowego prymusa. Dziś można śmiało powiedzieć, że najgorsze mamy już za sobą. W pierwszym kwartale tego roku nasza gospodarka wzrosła o 0,8 proc., a w drugim o 1,1 proc.

Wskaźniki makroekonomiczne

REKLAMA

Najnowsze dane wskazują, że w najbliższych miesiącach możemy liczyć na poprawę. Hamuje tempo spadku produkcji przemysłowej i należy już do najniższych w Europie, w lipcu dynamicznie zwiększyła się sprzedaż detaliczna, bardziej niż się spodziewano wzrosło również średnie wynagrodzenie w firmach. Bezrobocie na razie nie stanowi wielkiego problemu, choć trzeba się liczyć z jego wzrostem pod koniec roku. Wszystko to wskazuje, że możemy liczyć na przyspieszenie tempa wzrostu naszej gospodarki. Paradoksalnie, przemawia za tym nawet nieco wyższa ostatnio inflacja. Poprawia się sytuacja w gospodarkach europejskich, w tym w Niemczech, czyli u naszego największego partnera handlowego.

Nawet mając na uwadze ewentualne zagrożenia, jak choćby te wynikające ze wzrostu bezrobocia, hamowania tempa wzrostu płac, czy zaostrzania przez banki polityki kredytowej, trudno się spodziewać spadku PKB, gdy rośnie on w gospodarkach, które w związku z kryzysem ucierpiały najbardziej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na informację o wzroście PKB warszawska giełda zareagowała wybuchem optymizmu. Indeks największych spółek tuż po publikacji zyskiwał prawie 4 proc. Wyraźnie umocnił się także złoty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA