REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane GUS – będzie mniej nowych mieszkań

Emil Szweda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Opublikowane dane GUS potwierdzają trendy zarysowane w budownictwie mieszkaniowym od kilku kwartałów. Deweloperów czeka chudy okres.

REKLAMA

Liczba mieszkań oddanych do użytku w okresie styczeń-lipiec jest wyższa o 7,1 proc. niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Ale jeszcze miesiąc temu było to o 9,7 proc. więcej – przewaga roku 2009 nad 2008 szybko topnieje i zapewne przed końcem roku nie będzie jej już wcale. Można sądzić, ze 2008 r. był rekordowym pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku także ze względu na zmiany w prawie od 2009 r. (od stycznia oddanie do użytku domów i mieszkań możliwe jest tylko po uzyskaniu świadectwa energetycznego. Dlatego w końcówce ub.r. inwestorzy przyspieszali tempo oddawania mieszkań i domów, aby uniknąć kosztów i formalności związanych z nowym obowiązkiem). Wyższa liczba mieszkań i domów budowanych obecnie to tylko ślad minionej koniunktury – dokańczane są projekty, których budowę rozpoczęto w 2007 i 2008 roku.

REKLAMA

Liczba budów rozpoczętych spadła o 28 proc., a wydanych pozwoleń na budowę o 22,9 proc. Przy czym nowe projekty ograniczają głównie deweloperzy – liczba nowych budów rozpoczętych przez nich spadła w tym samym okresie (styczeń-lipiec 2009) o 52 proc., a liczba wydanych dla nich pozwoleń na budowę spadła o 36,3 proc. To zapowiedź chudych miesięcy dla branży w 2010 roku.

Natomiast inwestorzy indywidualni nie zwolnili tempa aż tak mocno. Oddano 1,1 proc. mniej mieszkań (domów) niż przed rokiem, liczba wydanych pozwoleń spadła o 10,4 proc., a liczba rozpoczętych budów o 9,7 proc. Spadek cen materiałów budowlanych i robocizny jest przez wielu indywidualnych inwestorów uważany za korzystny, stąd nie czekają oni – tak jak deweloperzy – z rozpoczęciem budowy na powrót koniunktury. Deweloperzy potrzebują koniunktury gospodarczej, by na niej zarabiać, zaś dla inwestorów indywidualnych dekoniunktura jest sprzymierzeńcem. Warto odnotować, że do końca lipca inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ponad 55 tys. mieszkań, a deweloperzy zaledwie 20,8 tys. Z tych liczb można odczytać utrzymujące się zainteresowanie budową własnych domów jednorodzinnych i zdecydowany spadek zainteresowania posiadaniem własnego, nowego mieszkania.

Rynek mieszkań w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

styczeń-lipiec 2009

zmiana r/r

mieszkania oddane do użytku

89 851

+7,1 proc.

wydane pozwolenia

107 055

-22,9 proc.

rozpoczęte budowy

80 740

-28 proc.

Źródło: GUS
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA