reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Wzrosły płace

Wzrosły płace

Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu 2009 roku wyniosło 3.361,9 zł, co oznacza, że wzrosło o 3,9 proc. w stosunku do lipca zeszłego roku, a o 2,3 proc. w stosunku do czerwca, wynika z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w lipcu 2009 roku 3.335,18 zł i wzrosło rok do roku o 3,8 proc., a wobec czerwca 2009 roku wzrosło o 1,8 proc.
– Przedstawione dane dotyczące wynagrodzeń pokazują, że spowolnienie gospodarcze nie ma negatywnych skutków dla dochodów społeczeństwa – mówi Adam Ambrozik, ekspert KPP.

Po wcześniejszych wahaniach, wzrost płac jest odnotowany drugi miesiąc z rzędu. Zdaniem KPP, to dobra wiadomość dla prognoz przyrostu PKB, który w znacznej mierze opiera się na popycie wewnętrznym.

Z kolei w przedsiębiorstwach, według GUS, w lipcu 2009 roku było zatrudnionych 5.273,3 tysiąca osób, czyli o 2,2 proc. mniej rok do roku i o 0,1 proc. mniej wobec czerwca. Te dane wskazują, że rynek pracy ulega stopniowej stabilizacji. - Trzeba jednak zauważyć, że latem, ze względu na czynniki sezonowe, zazwyczaj zatrudnienie rośnie. Notowany spadek zatrudnienia nie jest z pewnością pozytywną informacją i bez wątpienia jest efektem trudnej sytuacji w gospodarce. Zatem prognozy dotyczące bezrobocia na poziomie 13 – 14 % na koniec roku mogą okazać się prawdziwe – uważa Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji. - Szansą dla rynku pracy może okazać się wchodzący w życie Pakiet Antykryzysowy, który z założenia ma przeciwdziałać zwolnieniom. Czy rzeczywiście tak będzie, przekonamy się po analizie danych za wrzesień i październik – dodaje.

Wskaźniki makroekonomiczne

reklama

Czytaj także

Autor:

Konfederacji Pracodawców Polskich

Źródło:

Własne
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama