reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jak inwestować w surowce?

Jak inwestować w surowce?

Ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną w krajach arabskich nastąpiło zamieszanie na rynku walutowym i surowcowym. Od kilku dni wzrastają stawki za ropę naftową, złoto i srebro. Co oznacza to dla inwestorów? Eksperci są zdania, że warto wykorzystać znaczne wahania cen, żeby zarobić.

Niektóre produkty, np. w formie certyfikatów i funduszy inwestycyjnych zamkniętych, mogą być notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Oznacza to, że zainteresowani kupnem notowanego certyfikatu mogą nabyć go również po okresie subskrypcji, po cenie rynkowej. Okres subskrypcji zazwyczaj trwa kilka tygodni. W dane produkty można zaopatrywać się w punktach dystrybucyjnych, różniących się między sobą w zależności od emitenta produktu strukturyzowanego. Mogą to być oddziały banków, firm ubezpieczeniowych, doradców finansowych czy biura maklerskie. Żeby wejść w tego typu inwestycję, wystarczy dokument tożsamości i dowód wpłaty minimalnej, wymaganej kwoty na wskazane konto.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że od czasu subskrypcji do faktycznego startu inwestycji może minąć kilka tygodni. Niektórzy emitenci struktur płacą odsetki za zdeponowanie środków w czasie subskrypcji. Jeżeli tak nie jest, trzeba mieć świadomość, że w okresie zapisów nasze pieniądze nie będą pracować. Niestety, na rynku nie ma funduszu inwestującego wyłącznie w ropę, srebro czy platynę; lokują one środki w kilku towarach jednocześnie, pozwalając zarabiać na wzroście cen surowców. Przykładowe fundusze to np. PKO Surowców Globalny, DWS Gold, Idea Surowce, BPH Globalny Żywności i Surowców, subfundusz Skarbiec Rynków Surowcowych, prowadzony przez Skarbiec TFI, subfundusz surowców i energii w ramach funduszy Pioneer czy Investor Gold FIZ. Część z nich działa jako fundusze otwarte i można do nich wpłacać pieniądze przez cały czas. Pozostałe funkcjonują na zasadzie funduszy zamkniętych, do których zapisujemy się podczas subskrypcji.

Szymon Ostrowski, Comperia.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Kurzawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama