Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne w czerwcu 2018

Fundusze Europejskie w czerwcu 2018 /Fot. Fotolia
Fundusze Europejskie w czerwcu 2018 /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia
Sprawdź o jakie dotacje możesz się ubiegać w czerwcu 2018 r. Jest aż 77 nowych możliwości.

Z czym się Wam kojarzy czerwiec? Z końcem roku szkolnego i wakacjami? Z początkiem kalendarzowego lata? Z początkiem urlopu?

Zanim udacie się na zasłużone wakacje lub urlop, sprawdźcie czy nie znajdziecie jeszcze dla siebie lub swojej firmy ciekawej szansy z Funduszy Europejskich. W czerwcu proponujemy aż 77 nowych możliwości ubiegania się o dotację m.in. na badania i prace rozwojowe, zdrowie, szkolenia i doradztwo, ochronę środowiska, ucyfrowienie zasobów kultury czy aktywizację społeczną i edukację.

Łącznie z tymi, które rozpoczęły się już wcześniej, to aż 211 konkursów, w tym:  52 z programów ogólnopolskich, 139 z programów regionalnych i 20 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. 

Sprawdź aktualne konkursy! Poniżej najważniejsze informacje o wybranych.

Chcesz odnieść sukces na rynkach Ameryki Północnej? Ze wsparciem oraz pomocą ekspertów będzie to dużo prostsze! Właśnie ruszył konkurs „Polskie Mosty Technologiczne” dotyczący rynków Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku. Projekt zakłada stworzenie oraz pomoc w ekspansji na wybranym rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Grant, który możesz otrzymać (pomoc de minimis), nie może przekroczyć kwoty 200 000 euro, a w przypadku sektora transportu drogowego towarów – 100 000 euro.

Grant możesz przeznaczyć m.in. na usługi eksperckie na potrzeby budowania strategii ekspansji oraz oceny merytorycznej przygotowywanych planów ekspansji.

Jeszcze do końca czerwca przedsiębiorcy i konsorcja przedsiębiorstw mogą wziąć udział w konkursie na badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe z tzw. szybkiej ścieżki w konkursie z Programu Inteligentny Rozwój, organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To przyspieszona ocena wniosków o dotację.

Minimalne dofinansowanie, jakie można otrzymać to 5 mln zł (sam przedsiębiorca) lub 10 mln zł (konsorcja). Ważna informacja - projekt musi obejmować eksperymentalne prace rozwojowe.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa należące do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego, zapraszamy do udziału w konkursie na wdrażanie innowacyjnych produktów lub usług. Dotację możecie przeznaczyć na zakup praw patentowych, know-how czy na wydatki inwestycyjne.    

Zobacz: Dotacje

Jeszcze przez dwa miesiące trwają dwa konkursy dotyczące energetyki z obszaru efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu. Konkursy skierowane są do przedsiębiorców, spółdzielni mieszkaniowych, podmiotów świadczących usługi publiczne oraz jst i ich jednostek organizacyjnych.  Co podlega dofinansowaniu? M.in. przebudowa systemów ciepłowniczych i sieci chłodu czy budowa przyłączy i podłączenie budynków  do sieci ciepłowniczej.

Z końcem czerwca zamyka się pierwsza runda naboru wniosków na prowadzenie procesu pogłębionych konsultacji społecznych dokumentów planowania przestrzennego w gminach oraz wsparcie gmin w przeprowadzaniu procesu konsultacji. Realizacja kolejnych rund jest uzależniona od ilości złożonych wniosków i dostępnych środków na ten konkurs. Kolejna II i III runda są zaplanowane odpowiednio na wrzesień i grudzień br.   

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza do składania wniosków w nowo ogłoszonym naborze dotyczącym gospodarki odpadami komunalnymi. Na ten konkurs zostało przeznaczone 200 mln zł na dofinansowanie projektów. Dofinansowanie będzie dotyczyć budowy elementów infrastruktury systemu gospodarki odpadami zgodnej z hierarchią sposobów postępowania z odpadami z wyłączeniem instalacji do termicznego przekształcania odpadów. 

Szkoły wyższe zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Możecie ubiegać się o dotacje na Program zintegrowany uczelni, a Wasz projekt musi obejmować swoim zakresem nie mniej niż trzy wskazane w konkursie moduły działań.

Zobacz: Prawo dla firm

Maksymalne wartości projektu kształtują się od 3 mln zł do 30 mln zł i zależą od ilości kształcących się na uczelni studentów. 

Mamy też konkurs dla uczelni medycznych – dotyczy on tworzenia Centrów Symulacji Medycznych czyli odtworzenia możliwej sytuacji klinicznej w warunkach pracowni dydaktycznej z możliwością interakcji kursantów. 

Maksymalny poziom dofinansowania projektów w tym konkursie to 100 % (środki UE i budżetu państwa).

Blisko 20 konkursów z obszaru nauki i edukacji trwa, rozpoczyna się lub kończy w bieżącym miesiącu. Jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, związki i stowarzyszenia, ale także organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie na:

 1. projekty ukierunkowane na zwiększenie zatrudnienia osób opiekujących się dziećmi do lat 3, ułatwiające tym osobom wejście lub powrót na rynek pracy (pomorskie, wielkopolskie);
 2. podnoszenie kwalifikacji zawodowych uczniów/wychowanków szkół i placówek systemu oświaty poprzez realizację projektów z zakresu kształcenia dualnego, staże i praktyki zawodowe; wyposażenie/doposażenie szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe w nowoczesny sprzęt i materiały; doradztwo edukacyjno-zawodowe dla młodzieży (wielkopolskie);
 3. organizację kursów zawodowych (świętokrzyskie);
 4. projekty edukacyjne w szkołach, w tym kształtowanie i rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy oraz kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej; wyposażenie szkolnych pracowni w narzędzia do nauczania; doradztwo i opiekę psychologiczno-pedagogiczną dla uczniów (dolnośląskie, śląskie).

Polecamy także uwadze projekty powiązane tematycznie, związane z aktywizacją społeczną. Są to projekty typu:

 • wsparcie dla osób, rodzin lub otoczenia osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym, wykorzystujące instrumenty aktywnej integracji o charakterze: społecznym, zawodowym, ale także edukacyjnym i zdrowotnym (warmińsko-mazurskie). Na przykład do 12 czerwca trwa konkurs o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu miejsc pracy dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz świadczeniu usług wsparcia ekonomii społecznej. Konkurs organizuje Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. 11 mln zł pomoże generować miejsca pracy dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Dofinansowanie ułatwi tworzenie i rozwój przedsiębiorstw społecznych.  

wsparcie dla osób zagrożonych ubóstwem czy wykluczeniem społecznym - poprzez finansowanie funkcjonowania podmiotów zajmujących się integracją społeczną;

 • świadczenia usług rynku pracy, które służą indywidualizacji wsparcia oraz pomagają w zdobyciu zawodu (śląskie).

W czerwcu macie szansę wziąć udział w 4 różnych konkursach Ministerstwa Zdrowia dotyczących projektów realizujących politykę zdrowotną. Są one skierowane do uczelni medycznych, instytutów badawczych z systemu ochrony zdrowia oraz podmiotów leczniczych posiadających umowy z OW NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

W programach regionalnych można z kolei złożyć dokumentację w naborach dotyczących m.in.:

 1. rozwoju usług medyczno-opiekuńczych dla osób niesamodzielnych, w tym osób starszych lub niepełnosprawnych oraz rozwoju usług placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, które będą służyły integracji społecznej (łódzkie);
 2. programów profilaktyki zdrowotnej, służących wspieraniu aktywności zawodowej, podniesieniu poziomu zdrowia (wielkopolskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie);  
 3. działań w zakresie przekwalifikowania osób starszych, pracujących w trudnych warunkach, pozwalających im na zdobycie kwalifikacji do wykonywania prac, które będą uwzględniały ich umiejętności i stan zdrowia (śląskie).

W tym miesiącu organizowanych jest również w programach regionalnych sporo konkursów związanych z transportem. Z uwagi na ich dużą różnorodność, warto zwrócić uwagę na wybrane, przykład na projekty z zakresu:

 • budowy, przebudowy lub modernizacji dróg lokalnych (w tym obwodnic, skrzyżowań) i drogowych obiektów inżynierskich (łódzkie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie),
 • modernizacji linni kolejowych (śląskie),
 • budowy, przebudowy ścieżek rowerowych (kujawsko-pomorskie).

Czerwiec to również miesiąc innych ciekawych konkursów z ochrony środowiska, proinnowacyjnych usług dla przedsiębiorstw, mobilności miejskiej czy digitalizacji zasobów kultury. 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

  Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

  Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

  Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

  Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

  Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

  Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

  Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

  Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

  Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

  Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

  Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

  Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

  Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

  Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

  PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

  Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

  Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

  Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

  Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

  "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

  PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

  Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

  Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

  Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

  Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

  W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

  Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

  Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

  Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

  Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

  Pełnia Księżyca w czerwcu. Kiedy wypada? Jak działa na nas Truskawkowy Księżyc?

  Pełnia Truskawkowego Księżyca. Czerwcowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa. Wówczas na niebie możemy zobaczyć Truskawkowy Księżyc zwany też Superksiężycem. Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu? Jak na nas oddziałuje?

  Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

  Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

  Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

  Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

  Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

  W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

  Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

  Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

  Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

  Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

  Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

  Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

  Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

  Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.