REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne w czerwcu 2018

Fundusze Europejskie w czerwcu 2018 /Fot. Fotolia
Fundusze Europejskie w czerwcu 2018 /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdź o jakie dotacje możesz się ubiegać w czerwcu 2018 r. Jest aż 77 nowych możliwości.

Z czym się Wam kojarzy czerwiec? Z końcem roku szkolnego i wakacjami? Z początkiem kalendarzowego lata? Z początkiem urlopu?

REKLAMA

Zanim udacie się na zasłużone wakacje lub urlop, sprawdźcie czy nie znajdziecie jeszcze dla siebie lub swojej firmy ciekawej szansy z Funduszy Europejskich. W czerwcu proponujemy aż 77 nowych możliwości ubiegania się o dotację m.in. na badania i prace rozwojowe, zdrowie, szkolenia i doradztwo, ochronę środowiska, ucyfrowienie zasobów kultury czy aktywizację społeczną i edukację.

Łącznie z tymi, które rozpoczęły się już wcześniej, to aż 211 konkursów, w tym:  52 z programów ogólnopolskich, 139 z programów regionalnych i 20 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. 

Sprawdź aktualne konkursy! Poniżej najważniejsze informacje o wybranych.

Chcesz odnieść sukces na rynkach Ameryki Północnej? Ze wsparciem oraz pomocą ekspertów będzie to dużo prostsze! Właśnie ruszył konkurs „Polskie Mosty Technologiczne” dotyczący rynków Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku. Projekt zakłada stworzenie oraz pomoc w ekspansji na wybranym rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Grant, który możesz otrzymać (pomoc de minimis), nie może przekroczyć kwoty 200 000 euro, a w przypadku sektora transportu drogowego towarów – 100 000 euro.

Grant możesz przeznaczyć m.in. na usługi eksperckie na potrzeby budowania strategii ekspansji oraz oceny merytorycznej przygotowywanych planów ekspansji.

Jeszcze do końca czerwca przedsiębiorcy i konsorcja przedsiębiorstw mogą wziąć udział w konkursie na badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe z tzw. szybkiej ścieżki w konkursie z Programu Inteligentny Rozwój, organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To przyspieszona ocena wniosków o dotację.

Minimalne dofinansowanie, jakie można otrzymać to 5 mln zł (sam przedsiębiorca) lub 10 mln zł (konsorcja). Ważna informacja - projekt musi obejmować eksperymentalne prace rozwojowe.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa należące do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego, zapraszamy do udziału w konkursie na wdrażanie innowacyjnych produktów lub usług. Dotację możecie przeznaczyć na zakup praw patentowych, know-how czy na wydatki inwestycyjne.    

Zobacz: Dotacje

REKLAMA

Jeszcze przez dwa miesiące trwają dwa konkursy dotyczące energetyki z obszaru efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu. Konkursy skierowane są do przedsiębiorców, spółdzielni mieszkaniowych, podmiotów świadczących usługi publiczne oraz jst i ich jednostek organizacyjnych.  Co podlega dofinansowaniu? M.in. przebudowa systemów ciepłowniczych i sieci chłodu czy budowa przyłączy i podłączenie budynków  do sieci ciepłowniczej.

Z końcem czerwca zamyka się pierwsza runda naboru wniosków na prowadzenie procesu pogłębionych konsultacji społecznych dokumentów planowania przestrzennego w gminach oraz wsparcie gmin w przeprowadzaniu procesu konsultacji. Realizacja kolejnych rund jest uzależniona od ilości złożonych wniosków i dostępnych środków na ten konkurs. Kolejna II i III runda są zaplanowane odpowiednio na wrzesień i grudzień br.   

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza do składania wniosków w nowo ogłoszonym naborze dotyczącym gospodarki odpadami komunalnymi. Na ten konkurs zostało przeznaczone 200 mln zł na dofinansowanie projektów. Dofinansowanie będzie dotyczyć budowy elementów infrastruktury systemu gospodarki odpadami zgodnej z hierarchią sposobów postępowania z odpadami z wyłączeniem instalacji do termicznego przekształcania odpadów. 

Szkoły wyższe zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Możecie ubiegać się o dotacje na Program zintegrowany uczelni, a Wasz projekt musi obejmować swoim zakresem nie mniej niż trzy wskazane w konkursie moduły działań.

Zobacz: Prawo dla firm

Maksymalne wartości projektu kształtują się od 3 mln zł do 30 mln zł i zależą od ilości kształcących się na uczelni studentów. 

Mamy też konkurs dla uczelni medycznych – dotyczy on tworzenia Centrów Symulacji Medycznych czyli odtworzenia możliwej sytuacji klinicznej w warunkach pracowni dydaktycznej z możliwością interakcji kursantów. 

Maksymalny poziom dofinansowania projektów w tym konkursie to 100 % (środki UE i budżetu państwa).

Blisko 20 konkursów z obszaru nauki i edukacji trwa, rozpoczyna się lub kończy w bieżącym miesiącu. Jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, związki i stowarzyszenia, ale także organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie na:

 1. projekty ukierunkowane na zwiększenie zatrudnienia osób opiekujących się dziećmi do lat 3, ułatwiające tym osobom wejście lub powrót na rynek pracy (pomorskie, wielkopolskie);
 2. podnoszenie kwalifikacji zawodowych uczniów/wychowanków szkół i placówek systemu oświaty poprzez realizację projektów z zakresu kształcenia dualnego, staże i praktyki zawodowe; wyposażenie/doposażenie szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe w nowoczesny sprzęt i materiały; doradztwo edukacyjno-zawodowe dla młodzieży (wielkopolskie);
 3. organizację kursów zawodowych (świętokrzyskie);
 4. projekty edukacyjne w szkołach, w tym kształtowanie i rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy oraz kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej; wyposażenie szkolnych pracowni w narzędzia do nauczania; doradztwo i opiekę psychologiczno-pedagogiczną dla uczniów (dolnośląskie, śląskie).

Polecamy także uwadze projekty powiązane tematycznie, związane z aktywizacją społeczną. Są to projekty typu:

 • wsparcie dla osób, rodzin lub otoczenia osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym, wykorzystujące instrumenty aktywnej integracji o charakterze: społecznym, zawodowym, ale także edukacyjnym i zdrowotnym (warmińsko-mazurskie). Na przykład do 12 czerwca trwa konkurs o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu miejsc pracy dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz świadczeniu usług wsparcia ekonomii społecznej. Konkurs organizuje Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. 11 mln zł pomoże generować miejsca pracy dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Dofinansowanie ułatwi tworzenie i rozwój przedsiębiorstw społecznych.  

wsparcie dla osób zagrożonych ubóstwem czy wykluczeniem społecznym - poprzez finansowanie funkcjonowania podmiotów zajmujących się integracją społeczną;

 • świadczenia usług rynku pracy, które służą indywidualizacji wsparcia oraz pomagają w zdobyciu zawodu (śląskie).

W czerwcu macie szansę wziąć udział w 4 różnych konkursach Ministerstwa Zdrowia dotyczących projektów realizujących politykę zdrowotną. Są one skierowane do uczelni medycznych, instytutów badawczych z systemu ochrony zdrowia oraz podmiotów leczniczych posiadających umowy z OW NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

W programach regionalnych można z kolei złożyć dokumentację w naborach dotyczących m.in.:

 1. rozwoju usług medyczno-opiekuńczych dla osób niesamodzielnych, w tym osób starszych lub niepełnosprawnych oraz rozwoju usług placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, które będą służyły integracji społecznej (łódzkie);
 2. programów profilaktyki zdrowotnej, służących wspieraniu aktywności zawodowej, podniesieniu poziomu zdrowia (wielkopolskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie);  
 3. działań w zakresie przekwalifikowania osób starszych, pracujących w trudnych warunkach, pozwalających im na zdobycie kwalifikacji do wykonywania prac, które będą uwzględniały ich umiejętności i stan zdrowia (śląskie).

W tym miesiącu organizowanych jest również w programach regionalnych sporo konkursów związanych z transportem. Z uwagi na ich dużą różnorodność, warto zwrócić uwagę na wybrane, przykład na projekty z zakresu:

 • budowy, przebudowy lub modernizacji dróg lokalnych (w tym obwodnic, skrzyżowań) i drogowych obiektów inżynierskich (łódzkie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie),
 • modernizacji linni kolejowych (śląskie),
 • budowy, przebudowy ścieżek rowerowych (kujawsko-pomorskie).

Czerwiec to również miesiąc innych ciekawych konkursów z ochrony środowiska, proinnowacyjnych usług dla przedsiębiorstw, mobilności miejskiej czy digitalizacji zasobów kultury. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA