Kategorie

Fundusze unijne w czerwcu 2018

Fundusze Europejskie w czerwcu 2018 /Fot. Fotolia
Fundusze Europejskie w czerwcu 2018 /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia
Sprawdź o jakie dotacje możesz się ubiegać w czerwcu 2018 r. Jest aż 77 nowych możliwości.

Z czym się Wam kojarzy czerwiec? Z końcem roku szkolnego i wakacjami? Z początkiem kalendarzowego lata? Z początkiem urlopu?

Zanim udacie się na zasłużone wakacje lub urlop, sprawdźcie czy nie znajdziecie jeszcze dla siebie lub swojej firmy ciekawej szansy z Funduszy Europejskich. W czerwcu proponujemy aż 77 nowych możliwości ubiegania się o dotację m.in. na badania i prace rozwojowe, zdrowie, szkolenia i doradztwo, ochronę środowiska, ucyfrowienie zasobów kultury czy aktywizację społeczną i edukację.

Łącznie z tymi, które rozpoczęły się już wcześniej, to aż 211 konkursów, w tym:  52 z programów ogólnopolskich, 139 z programów regionalnych i 20 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. 

Sprawdź aktualne konkursy! Poniżej najważniejsze informacje o wybranych.

Chcesz odnieść sukces na rynkach Ameryki Północnej? Ze wsparciem oraz pomocą ekspertów będzie to dużo prostsze! Właśnie ruszył konkurs „Polskie Mosty Technologiczne” dotyczący rynków Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku. Projekt zakłada stworzenie oraz pomoc w ekspansji na wybranym rynku.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Grant, który możesz otrzymać (pomoc de minimis), nie może przekroczyć kwoty 200 000 euro, a w przypadku sektora transportu drogowego towarów – 100 000 euro.

Grant możesz przeznaczyć m.in. na usługi eksperckie na potrzeby budowania strategii ekspansji oraz oceny merytorycznej przygotowywanych planów ekspansji.

Jeszcze do końca czerwca przedsiębiorcy i konsorcja przedsiębiorstw mogą wziąć udział w konkursie na badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe z tzw. szybkiej ścieżki w konkursie z Programu Inteligentny Rozwój, organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To przyspieszona ocena wniosków o dotację.

Minimalne dofinansowanie, jakie można otrzymać to 5 mln zł (sam przedsiębiorca) lub 10 mln zł (konsorcja). Ważna informacja - projekt musi obejmować eksperymentalne prace rozwojowe.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa należące do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego, zapraszamy do udziału w konkursie na wdrażanie innowacyjnych produktów lub usług. Dotację możecie przeznaczyć na zakup praw patentowych, know-how czy na wydatki inwestycyjne.    

Zobacz: Dotacje

Reklama

Jeszcze przez dwa miesiące trwają dwa konkursy dotyczące energetyki z obszaru efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu. Konkursy skierowane są do przedsiębiorców, spółdzielni mieszkaniowych, podmiotów świadczących usługi publiczne oraz jst i ich jednostek organizacyjnych.  Co podlega dofinansowaniu? M.in. przebudowa systemów ciepłowniczych i sieci chłodu czy budowa przyłączy i podłączenie budynków  do sieci ciepłowniczej.

Z końcem czerwca zamyka się pierwsza runda naboru wniosków na prowadzenie procesu pogłębionych konsultacji społecznych dokumentów planowania przestrzennego w gminach oraz wsparcie gmin w przeprowadzaniu procesu konsultacji. Realizacja kolejnych rund jest uzależniona od ilości złożonych wniosków i dostępnych środków na ten konkurs. Kolejna II i III runda są zaplanowane odpowiednio na wrzesień i grudzień br.   

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza do składania wniosków w nowo ogłoszonym naborze dotyczącym gospodarki odpadami komunalnymi. Na ten konkurs zostało przeznaczone 200 mln zł na dofinansowanie projektów. Dofinansowanie będzie dotyczyć budowy elementów infrastruktury systemu gospodarki odpadami zgodnej z hierarchią sposobów postępowania z odpadami z wyłączeniem instalacji do termicznego przekształcania odpadów. 

Szkoły wyższe zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Możecie ubiegać się o dotacje na Program zintegrowany uczelni, a Wasz projekt musi obejmować swoim zakresem nie mniej niż trzy wskazane w konkursie moduły działań.

Zobacz: Prawo dla firm

Maksymalne wartości projektu kształtują się od 3 mln zł do 30 mln zł i zależą od ilości kształcących się na uczelni studentów. 

Mamy też konkurs dla uczelni medycznych – dotyczy on tworzenia Centrów Symulacji Medycznych czyli odtworzenia możliwej sytuacji klinicznej w warunkach pracowni dydaktycznej z możliwością interakcji kursantów. 

Maksymalny poziom dofinansowania projektów w tym konkursie to 100 % (środki UE i budżetu państwa).

Blisko 20 konkursów z obszaru nauki i edukacji trwa, rozpoczyna się lub kończy w bieżącym miesiącu. Jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, związki i stowarzyszenia, ale także organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie na:

 1. projekty ukierunkowane na zwiększenie zatrudnienia osób opiekujących się dziećmi do lat 3, ułatwiające tym osobom wejście lub powrót na rynek pracy (pomorskie, wielkopolskie);
 2. podnoszenie kwalifikacji zawodowych uczniów/wychowanków szkół i placówek systemu oświaty poprzez realizację projektów z zakresu kształcenia dualnego, staże i praktyki zawodowe; wyposażenie/doposażenie szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe w nowoczesny sprzęt i materiały; doradztwo edukacyjno-zawodowe dla młodzieży (wielkopolskie);
 3. organizację kursów zawodowych (świętokrzyskie);
 4. projekty edukacyjne w szkołach, w tym kształtowanie i rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy oraz kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej; wyposażenie szkolnych pracowni w narzędzia do nauczania; doradztwo i opiekę psychologiczno-pedagogiczną dla uczniów (dolnośląskie, śląskie).

Polecamy także uwadze projekty powiązane tematycznie, związane z aktywizacją społeczną. Są to projekty typu:

 • wsparcie dla osób, rodzin lub otoczenia osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym, wykorzystujące instrumenty aktywnej integracji o charakterze: społecznym, zawodowym, ale także edukacyjnym i zdrowotnym (warmińsko-mazurskie). Na przykład do 12 czerwca trwa konkurs o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu miejsc pracy dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz świadczeniu usług wsparcia ekonomii społecznej. Konkurs organizuje Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. 11 mln zł pomoże generować miejsca pracy dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Dofinansowanie ułatwi tworzenie i rozwój przedsiębiorstw społecznych.  

wsparcie dla osób zagrożonych ubóstwem czy wykluczeniem społecznym - poprzez finansowanie funkcjonowania podmiotów zajmujących się integracją społeczną;

 • świadczenia usług rynku pracy, które służą indywidualizacji wsparcia oraz pomagają w zdobyciu zawodu (śląskie).

W czerwcu macie szansę wziąć udział w 4 różnych konkursach Ministerstwa Zdrowia dotyczących projektów realizujących politykę zdrowotną. Są one skierowane do uczelni medycznych, instytutów badawczych z systemu ochrony zdrowia oraz podmiotów leczniczych posiadających umowy z OW NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

W programach regionalnych można z kolei złożyć dokumentację w naborach dotyczących m.in.:

 1. rozwoju usług medyczno-opiekuńczych dla osób niesamodzielnych, w tym osób starszych lub niepełnosprawnych oraz rozwoju usług placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, które będą służyły integracji społecznej (łódzkie);
 2. programów profilaktyki zdrowotnej, służących wspieraniu aktywności zawodowej, podniesieniu poziomu zdrowia (wielkopolskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie);  
 3. działań w zakresie przekwalifikowania osób starszych, pracujących w trudnych warunkach, pozwalających im na zdobycie kwalifikacji do wykonywania prac, które będą uwzględniały ich umiejętności i stan zdrowia (śląskie).

W tym miesiącu organizowanych jest również w programach regionalnych sporo konkursów związanych z transportem. Z uwagi na ich dużą różnorodność, warto zwrócić uwagę na wybrane, przykład na projekty z zakresu:

 • budowy, przebudowy lub modernizacji dróg lokalnych (w tym obwodnic, skrzyżowań) i drogowych obiektów inżynierskich (łódzkie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie),
 • modernizacji linni kolejowych (śląskie),
 • budowy, przebudowy ścieżek rowerowych (kujawsko-pomorskie).

Czerwiec to również miesiąc innych ciekawych konkursów z ochrony środowiska, proinnowacyjnych usług dla przedsiębiorstw, mobilności miejskiej czy digitalizacji zasobów kultury. 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?