reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Leasing w firmie > Opłata początkowa przy umowie leasingu

Opłata początkowa przy umowie leasingu

Opłata początkowa to zaangażowanie kapitałowe korzystającego na początku umowy leasingu. Opłata ta stanowi udział własny korzystającego w finansowaniu środka trwałego. Opłata początkowa zalicza się do kosztów uzyskania przychodów korzystającego.

WSA wskazał, że w sytuacji, gdy w umowie nie określono, iż opłata wstępna jest opłatą na poczet usługi wykonywanej przez okres jej trwania, należy uznać ją jako koszt uzyskania przychodu jednorazowo w momencie poniesienia. Identyczne stanowisko zajął WSA w wyroku z 8.08.2008 roku (sygn. III SA/Wa 221/08). Podobnie wypowiedział się również Naczelny Sąd Administracyjny. W wyrokach z 19.03.2010 roku (sygn. akt II FSK 1731/08) oraz z 23.03.2010 roku (sygn. akt II FSK 1733/08), a także późniejszych NSA stwierdził, że konieczne jest przeanalizowanie, czy opłata wstępna dotyczy całego okresu trwania umowy, czy też tylko momentu jej zawarcia. W wyniku przeprowadzonej analizy NSA uznał, że opłata inicjalna z tytułu umowy leasingu ma charakter opłaty samoistnej, bezzwrotnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych. Jej poniesienie stanowi więc warunek konieczny realizacji umowy leasingu, dlatego nie należy wiązać jej z całą umową rozumianą w wymiarze czasowym, lecz z momentem jej zawarcia. W efekcie NSA opowiedział się za zaliczeniem opłaty wstępnej do kosztów jednorazowo, w dacie jej poniesienia.

Zobacz: Leasing a kredyt – wybór formy finansowania

Potwierdzenia jednolitej linii orzeczniczej w powyższym zakresie dostarcza również wyrok NSA z 4.11.2011 r. (sygn. II FSK 837/10), w którym Sąd stwierdził, iż „Obowiązkowe opłaty ponoszone przez podatnika podczas zawierania umowy leasingu, takie jak czynsz inicjalny, opłaty wstępne czy też inne opłaty administracyjne, nie są bezpośrednio powiązane z określonym przychodem ani też nie można uznać, że dotyczą one całego okresu na jaki zawarta została umowa leasingu, gdyż nie odnoszą się one do samego wykonywania umowy leasingu, ale warunkują jej zawarcie i wydanie przedmiotu leasingu. Tym samym za prawidłowe należy uznać stanowisku sądu, który uznał, że obowiązkowe, jednorazowe opłaty związane z umową leasingu stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.”

Obecnie można już mówić o ugruntowanej linii orzeczniczej NSA w powyższej kwestii, powyższe stanowisko zostało bowiem pod-trzymane w szeregu innych prawomocnych wyroków, w tym m.in. w wyroku NSA z 25 maja 2012 r. (sygn. II FSK 2003/10), wyroku NSA z 9 marca 2012 r. (sygn. II FSK 1591/10) oraz wyroku NSA z 26 stycznia 2011 r. (sygn. II FSK 1647/09).

Zobacz: Leasing jako świadczenie usług

Pod wpływem powyższego stanowiska NSA, Minister Finansów wydał pismo z 5.12.2011 r. (DD6/033/87/ORK/11/PK-1299), w którym stwierdził, iż "Departament DD informuje, przychylając się do prezentowanej przez sądy administracyjne linii orzeczniczej, że wstępna opłata leasingowa powinna być zaliczana do kosztów podatkowych jednorazowo w momencie poniesienia, a nie proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu. Cechą charakterystyczną tych orzeczeń jest uznanie, że wstępna opłata leasingowa ma charakter opłaty samoistnej bezzwrotnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych, natomiast jej poniesienie jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingu. Opłata ta jest wydatkiem jednorazowym związanym z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji i wydaniem samego przedmiotu leasingu. (…) Mając na uwadze powyższe, Departament DD uważa, że wskazane jest uwzględnienie przy rozstrzyganiu wyżej wymienionej sprawy linii orzecznictwa potwierdzonej wyrokami NSA”.

Podsumowując, wstępna opłata leasingowa, ponoszona w związku z zawarciem umowy leasingu operacyjnego, stanowi samodzielny wydatek mający pośredni związek z uzyskaniem przychodów, podlegający zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, w dacie poniesienia. Jako że opłata ta dotyczy określonego zdarzenia w czasie, tj. samego zawarcia umowy leasingu, brak jest podstaw, by dla celów podatkowych dokonywać jej rozliczenia w czasie trwania samej umowy leasingu. Datą poniesienia kosztu w postaci opłaty wstępnej jest w tym przypadku zdarzenie kreujące obowiązek jej poniesienia, tj. zawarcie umowy leasingu, co oznacza, iż nie wykazuje ona związku z całym okresem trwania umowy leasingu.

Zobacz: Leasing w przepisach rachunkowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama