| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Leasing w firmie > Leasing operacyjny samochodów osobowych

Leasing operacyjny samochodów osobowych

Najpopularniejszym przedmiotem leasingu operacyjnego są samochody, w tym samochody osobowe. Z jakimi niekorzystnymi dla przedsiębiorcy zjawiskami podatkowymi mamy do czynienia w przypadku leasingu operacyjnego samochodów osobowych?

W przypadku drugiego ze wskazanych ograniczeń nie ma ono zastosowania do samochodów używanych na podstawie umowy leasingu. Tym samym, w przeciwieństwie do innych sposobów korzy-stania z samochodów osobowych niebędących składnikiem majątku korzystającego, wyłącznie umowa leasingu pozwala na zaliczenie wszelkich wydatków związanych z wykorzystaniem takich samochodów (takich jak koszty paliwa, serwisu i same raty leasingowe) do kosztów uzyskania przychodów. Tylko w takim przypadku podatnik nie ma również obowiązku prowadzenia uciążliwej ewidencji przebiegu pojazdu.

Co więcej, przez wprowadzenie takiej definicji samochodów osobowych ustawodawca nieświadomie przyczynił się do dalszego przesunięcia zainteresowania potencjalnych korzystających (a także nabywców samochodów) w kierunku leasingu operacyjnego.

Biorąc pod uwagę, że w przypadku leasingu operacyjnego finansujący dokonuje odpisów amortyzacyjnych, jeśli wartość początkowa samochodu przekracza 20.000 euro, finansujący nie będzie miał możliwości zaliczenia pełnej kwoty odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.

Zobacz: Podatek VAT od samochodów - odliczenie

Fakt ten może potencjalnie wpłynąć na cenę leasingu takiego samochodu dla korzystającego, to jest dodatkowy koszt podatkowy może zostać uwzględniony w wynagrodzeniu finansującego. Nie jest to jednak regułą, głównie ze względu na fakt, iż firmy leasingowe stosują zmodyfikowane zasady amortyzacji samochodów osobowych, stosując wobec nich indywidualne, niskie stopy amortyzacji.

Natomiast wszelkie opłaty wynikające z umowy leasingu operacyjnego będą stanowić już dla korzystającego koszt uzyskania przychodów niezależnie od wartości przedmiotowego samochodu. Tym samym ta część wartości samochodu, której nie był w stanie odliczyć finansujący w ramach amortyzacji podatkowej, będzie podlegała odliczeniu jako koszt podatkowy po stronie korzystającego.

Zobacz: Opłata początkowa przy umowie leasingu

Czytaj także

Aktualizacja: 22.08.2013

Autorzy:

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »