Brexit: poradnik dla przedsiębiorcy, zasady współpracy
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest brexit?
Brexit to wyjście Wielkiej Brytanii z UE.
REKLAMA
Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na podstawie Umowy Wyjścia wiąże się z rozpoczęciem obowiązywania od 1 lutego 2020 roku tak zwanego okresu przejściowego.
Okres przejściowy trwać będzie do końca grudnia 2020 roku i ma zapewnić kontynuację obecnych i w niezmienionej formie relacji pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.
Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy
Co oznacza brexit dla polskich firm?
Tylko do końca roku 2020 współpraca z UK odbywa się wg. niezmienionych zasad, czyli nadal obowiązuje:
- brak ceł i dodatkowych regulacji w handlu,
- brak kontroli na granicy Unia Europejska – Wielka Brytania,
- swobodny przepływ osób oraz pracowników odbywający się na dotychczasowych zasadach – nadal dowód osobisty będzie honorowanym dokumentem podróży,
- brak ograniczeń w transporcie drogowym,
- brak konieczności dostosowania eksportowanych towarów do innych standardów,
- brak konieczności posiadania dodatkowych, nie wymaganych dotychczas certyfikatów,
- brak konieczności dokonywania zgłoszeń celnych, uzyskania licencji, spełniania odmiennych norm sanitarnych czy fitosanitarnych,
- brak ograniczeń w swobodzie przepływu kapitału,
- kontynuacja wzajemnego uznawania kwalifikacji.
Natomiast od 1 stycznia 2021 r. warunki współpracy gospodarczej zależeć będą od treści przyszłej Umowy o wolnym handlu pomiędzy Wielką Brytanią a UE.
Brexit - poradnik dla przedsiębiorcy
REKLAMA
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało poradnik dla przedsiębiorcy dotyczący zasad współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 r. Publikacja ma na celu m.in. wsparcie przedsiębiorców wz. ze zmianami, które pojawią się wraz z zakończeniem okresu przejściowego.
Poradnik ma na celu wsparcie i promocję niezbędnych przygotowań przedsiębiorców do znaczących i trwałych zmian, które pojawią się - bez względu na wynik trwających negocjacji warunków przyszłej współpracy pomiędzy UE a Wielką Brytanią - wraz z zakończeniem okresu przejściowego, czyli od 1 stycznia 2021 roku.
Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 1 lutego 2020 r. po zawarciu przez obie strony Umowy o wystąpieniu stając się tym samym państwem trzecim.
Obowiązujący od 1 lutego br. okres przejściowy w relacjach Unia Europejska - Wielka Brytania to czas, w którym Wielka Brytania nadal traktowana jest jako państwo członkowskie z zachowaniem zasadniczo, wszelkich praw i obowiązków.
REKLAMA
"Upływający 31 grudnia br. okres przejściowy stanowi nie tylko czas na ustalenie warunków przyszłej współpracy pomiędzy Unią Europejską złożoną z 27 państw a Wielką Brytanią, ale i moment na właściwe przygotowanie przedsiębiorców na nadchodzące w 2021 roku zmiany. Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania znajdzie się poza jednolitym rynkiem i unią celną UE bez względu na to czy obecne negocjacje dotyczące przyszłych relacji zakończą się sukcesem czy nie. Od tego też dnia Wielka Brytania przestanie być związana unijnym prawem" - podano w "Zasadach współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 r.".
Ministerstwo zauważa, że trudne i przeciągające się negocjacje pomiędzy UE a Wielką Brytanią dotyczące ram przyszłej umowy nie przyniosły do chwili publikacji tego opracowania oczekiwanych rezultatów.
"Należy mieć na uwadze, że nawet w sytuacji pomyślnego zakończenia trwających negocjacji i terminowej ratyfikacji porozumienia od 1 stycznia 2021 r. w zakresie wymiany handlowej na linii UE-Wielka Brytania nastąpią nieuniknione i istotne dla przedsiębiorców zmiany, a ewentualny pozytywny wynik obecnych negocjacji może te zmiany jedynie złagodzić. Od zakresu potencjalnej umowy będzie zależało jak bardzo" - napisano.
Brexit - czy wrócą kontrole na granicy?
Resort wskazuje, że będą kontrole na unijno-brytyjskiej granicy.
"Każda firma, niezależnie od wielkości, która prowadzi wymianę handlową z Wielką Brytanią będzie podlegać szeregowi nowych formalności celnych i nowym wymogom regulacyjnym i administracyjnym. Jak dotkliwe będą to zmiany zależy od wysiłku, jaki zostanie podjęty przez przedsiębiorców, aby już teraz przygotować się lub chociażby zmapować utrudnienia i ryzyka, z którymi biznes będzie musiał się zmierzyć od 2021 roku w handlu z Wielką Brytanią" - podaje ministerstwo.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.