REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

JEREMIE zapewni firmie lepszy dostęp do finansowania zewnętrznego

REKLAMA

Celem Jeremiego jest poprawa dostępu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw do instrumentów finansowania w ramach polityki regionalnej.

JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - Wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw) jest inicjatywą Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej, Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) skierowaną do przedsiębiorstw.
 

REKLAMA


Celem Jeremiego jest poprawa dostępu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw do instrumentów finansowania w ramach polityki regionalnej. Inicjatywa dotyczy przede wszystkim mikro i małych przedsiębiorstw, które są we wczesnej fazie rozwoju i nie korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania. Jeremie odchodzi od tradycyjnego wparcia instrumentów finansowych, zamieniając je na zwrotną pomoc finansową (tj. pożyczki, kredyty, poręczenia).
 


Adresatami Inicjatywy Jeremie mogą być mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa:


-     mające utrudniony dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania,


-     rozpoczynające działalność gospodarczą,

Dalszy ciąg materiału pod wideo


-      startupy (w tym również absolwenci),


-     nieposiadające historii kredytowej,


-     nieposiadające zabezpieczeń o wystarczającej wartości.
 


W Polsce Jeremie działa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych i to właśnie z nich wydzielona została pula przeznaczona na rozwój przedsiębiorczości. EFFR przeznaczył na ten cel około 330 mln euro. Inicjatywa realizowana jest w 6 województwach poprzez następujące działania:


- Dolnośląskie - RPO WD Działanie 1.3 Wsparcie odnawialnych instrumentów finansowych dla MŚP,


- Wielkopolskie - WPRO Działanie 1.3 Rozwój systemu finansowych instrumentów wsparcia przedsiębiorczości,


- Pomorskie - RPO WP Działanie 1.3 Pozadotacyjne instrumenty finansowe dla MŚP,


- Łódzkie - RPO WŁ Działanie 3.4 Rozwój otoczenia biznesu,


- Zachodniopomorskie - WZP RPO Działanie 1.3 Zaawansowane usługi wsparcia dla przedsiębiorstw,


- Kujawsko-Pomorskie - RPO WK-P Działanie 5.1 Instytucje otoczenia biznesu, schemat: Fundusz Powierniczy JEREMIE.


Bank Gospodarstwa Krajowego pełni w Polsce rolę menedżera Inicjatywy Jeremie we wszystkich regionach poza województwem kujawsko-pomorskim, w którym rolę tą pełni Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o.
 

REKLAMA


Mechanizm Inicjatywy działa na zasadzie kilku etapów: pierwszym z nich jest wyodrębnienie dostępnej puli środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Następnie wybrany zostaje menedżer, otrzymuje on określoną sumę środków dla danego regionu , po czym przekazuje je Pośrednikom Finansowym. Ostatnim etapem jest przekazanie ich przedsiębiorcom.
 


Korzystanie z inicjatywy Jeremie wiąże się z licznymi korzyściami dla przedsiębiorców, jakimi są m.in.: lepszy dostęp do finansowania zewnętrznego (który był dla nich ograniczony z powodu braku zabezpieczeń), korzystniejsze i elastyczne warunki finansowania, szybsze tempo rozwoju i uzyskanie stabilności. Według danych z 2011 roku w ramach Inicjatywy Jeremie podpisano już 1366 umów na kwotę ponad 114 mln zł.
 


Przedsiębiorco, jeśli dopiero zaczynasz swoją działalność, masz potencjał i pomysł, ale brak Ci środków na jego realizację skorzystaj z Inicjatywy JEREMIE, naprawdę warto!
 


Agata Harasna

 

Źródło: doradca-ue.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA