REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

JEREMIE zapewni firmie lepszy dostęp do finansowania zewnętrznego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Celem Jeremiego jest poprawa dostępu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw do instrumentów finansowania w ramach polityki regionalnej.

JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - Wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw) jest inicjatywą Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej, Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) skierowaną do przedsiębiorstw.
 

REKLAMA


Celem Jeremiego jest poprawa dostępu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw do instrumentów finansowania w ramach polityki regionalnej. Inicjatywa dotyczy przede wszystkim mikro i małych przedsiębiorstw, które są we wczesnej fazie rozwoju i nie korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania. Jeremie odchodzi od tradycyjnego wparcia instrumentów finansowych, zamieniając je na zwrotną pomoc finansową (tj. pożyczki, kredyty, poręczenia).
 


Adresatami Inicjatywy Jeremie mogą być mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa:


-     mające utrudniony dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania,


-     rozpoczynające działalność gospodarczą,

Dalszy ciąg materiału pod wideo


-      startupy (w tym również absolwenci),


-     nieposiadające historii kredytowej,


-     nieposiadające zabezpieczeń o wystarczającej wartości.
 


W Polsce Jeremie działa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych i to właśnie z nich wydzielona została pula przeznaczona na rozwój przedsiębiorczości. EFFR przeznaczył na ten cel około 330 mln euro. Inicjatywa realizowana jest w 6 województwach poprzez następujące działania:


- Dolnośląskie - RPO WD Działanie 1.3 Wsparcie odnawialnych instrumentów finansowych dla MŚP,


- Wielkopolskie - WPRO Działanie 1.3 Rozwój systemu finansowych instrumentów wsparcia przedsiębiorczości,


- Pomorskie - RPO WP Działanie 1.3 Pozadotacyjne instrumenty finansowe dla MŚP,


- Łódzkie - RPO WŁ Działanie 3.4 Rozwój otoczenia biznesu,


- Zachodniopomorskie - WZP RPO Działanie 1.3 Zaawansowane usługi wsparcia dla przedsiębiorstw,


- Kujawsko-Pomorskie - RPO WK-P Działanie 5.1 Instytucje otoczenia biznesu, schemat: Fundusz Powierniczy JEREMIE.


Bank Gospodarstwa Krajowego pełni w Polsce rolę menedżera Inicjatywy Jeremie we wszystkich regionach poza województwem kujawsko-pomorskim, w którym rolę tą pełni Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o.
 

REKLAMA


Mechanizm Inicjatywy działa na zasadzie kilku etapów: pierwszym z nich jest wyodrębnienie dostępnej puli środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Następnie wybrany zostaje menedżer, otrzymuje on określoną sumę środków dla danego regionu , po czym przekazuje je Pośrednikom Finansowym. Ostatnim etapem jest przekazanie ich przedsiębiorcom.
 


Korzystanie z inicjatywy Jeremie wiąże się z licznymi korzyściami dla przedsiębiorców, jakimi są m.in.: lepszy dostęp do finansowania zewnętrznego (który był dla nich ograniczony z powodu braku zabezpieczeń), korzystniejsze i elastyczne warunki finansowania, szybsze tempo rozwoju i uzyskanie stabilności. Według danych z 2011 roku w ramach Inicjatywy Jeremie podpisano już 1366 umów na kwotę ponad 114 mln zł.
 


Przedsiębiorco, jeśli dopiero zaczynasz swoją działalność, masz potencjał i pomysł, ale brak Ci środków na jego realizację skorzystaj z Inicjatywy JEREMIE, naprawdę warto!
 


Agata Harasna

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: doradca-ue.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA