REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać patent europejski

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego warto ubiegać się o uzyskanie patentu europejskiego? Czym różni się on od patentu krajowego?

Patent europejski umożliwia uzyskanie ochrony patentowej w różnych krajach w drodze jednego postępowania i na podstawie jednolitych przepisów prawa materialnego zawartych w Konwencji o udzielaniu patentów europejskich (Konwencji o patencie europejskim). Oprócz Polski - stronami konwencji są pozostałe kraje Unii Eropejskiej oraz Szwajcaria, Liechtenstein, Chorwacja, Islandia, Monako, Norwegia, Turcja. Dodatkowo - na wniosek zgłaszającego - zakres terytorialny patentu europejskiego może być rozszerzony na terytorium: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Serbii. Patent europejski co do zasady wywiera w każdym umawiającym się państwie, dla którego został udzielony, ten sam skutek i podlega tym samym warunkom, co patent krajowy udzielony w danym kraju. Po udzieleniu przez Europejski Urząd Patentowy patentu europejskiego prawo to stanowi swego rodzaju wiązkę patentów krajowych skutecznych na terytoriach państw objętych ochroną na podstawie wyznaczenia zgłaszającego.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o patent europejski?

Europejskiego zgłoszenia patentowego może dokonać każda osoba fizyczna, osoba prawna albo jakakolwiek jednostka organizacyjna traktowana jak osoba prawna na mocy właściwego ustawodawstwa, bez jakichkolwiek ograniczeń co do państwa pochodzenia. Europejskie zgłoszenie patentowe może być również dokonane bądź przez współzgłaszających, bądź przez dwóch lub większą liczbę zgłaszających wyznaczających różne umawiające się państwa.

Co powinien zawierać wniosek o uzyskanie patentu europejskiego i gdzie można go złożyć?

Europejskie zgłoszenie patentowe winno zawierać: podanie o udzielenie patentu europejskiego, opis wynalazku, jedno lub więcej zastrzeżeń patentowych, rysunki powoływane w opisie lub zastrzeżeniach patentowych, skrót opisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Musi ono również spełniać wymogi ustalone w Regulaminie wykonawczym do Konwencji o patencie europejskim. Zgłaszający powinien także uiścić, pod rygorem uznania zgłoszenia za wycofane, opłaty urzędowe za zgłoszenie oraz za poszukiwanie.

Europejskie zgłoszenie patentowe może być dokonane bezpośrednio w Europejskim Urzędzie Patentowym w Monachium, Hadze bądź Berlinie albo - z wyjątkiem zgłoszenia wydzielonego - w głównym urzędzie własności przemysłowej lub w innym właściwym organie umawiającego się państwa, jeżeli przewiduje to ustawodawstwo tego kraju. Zgłoszenie dokonane w ten ostatni sposób wywołuje skutek tożsamy ze zgłoszeniem dokonanym w tej samej dacie w Europejskim Urzędzie Patentowym.

Czy to oznacza, że możliwe jest dokonywanie europejskich zgłoszeń patentowych za pośrednictwem Urzędu Patentowego RP?

REKLAMA

Tak, z wyjątkiem zgłoszenia wydzielonego. Zgłoszenie takie wywołuje skutek tożsamy ze zgłoszeniem dokonanym w tej samej dacie w Europejskim Urzędzie Patentowym. Urząd Patentowy RP jako urząd przyjmujący jest zobowiązany do przekazania zgłoszenia Europejskiemu Urzędowi Patentowemu w jak najkrótszym czasie, biorąc pod uwagę wymogi ustanowione w przepisach dotyczących wynalazków tajnych. Na urzędzie przyjmującym spoczywa obowiązek podejmowania wszelkich niezbędnych kroków, by przekazanie europejskiego zgłoszenia patentowego nastąpiło w ciągu sześciu tygodni od daty zgłoszenia, jeśli przedmiotowy wynalazek ewidentnie nie należy do wynalazków taj

nych, albo czterech miesięcy od daty zgłoszenia bądź czternastu miesięcy od daty pierwszeństwa (np. z wystawy), jeżeli zgłoszenie wymaga prowadzenia dalszych czynności pod kątem weryfikacji tajności przedmiotowego wynalazku. Europejskie zgłoszenie patentowe, które nie wpłynie do Europejskiego Urzędu Patentowego w terminie czternastu miesięcy od daty zgłoszenia bądź daty pierwszeństwa, uważa się za wycofane. Zgłoszenie patentowe, którego przedmiot został utajniony, nie jest w ogóle przekazywane do Europejskiego Urzędu Patentowego.

Czy można dokonywać europejskich zgłoszeń patentowych za pomocą internetu?

Europejskie zgłoszenie patentowe może być dokonane on-line. Urząd Patentowy RP we współpracy z Europejskim Urzędem Patentowym przyjmuje zgłoszenia w systemie epolineR Online Filing (eOLF). Elektroniczne zgłoszenie winno być opatrzone podpisem elektronicznym składanym przy użyciu specjalnej inteligentnej karty wyposażonej w kod PIN, dostarczanej użytkownikom przez Europejski Urząd Patentowy. Elektroniczne zgłoszenie wynalazku uprawnia do stosowania niższych stawek niektórych opłat urzędowych, przede wszystkim opłaty za zgłoszenie.

Jakie są koszty urzędowe związane z uzyskaniem i utrzymywaniem patentu europejskiego?

Wysokość opłat urzędowych jest zależna od wielu czynników. Spośród nich jako najważniejsze należy wskazać: liczbę wyznaczonych w zgłoszeniu państw, liczbę stron dokumentacji zgłoszeniowej, fakt dokonania zgłoszenia on-line, przewidywany okres utrzymywania ochrony patentowej. Przeciętne koszty urzędowe w odniesieniu do uzyskania i utrzymywania patentu europejskiego udzielonego z wyznaczeniem ośmiu krajów, przy założeniu realnego czasu ochrony dziesięciu lat i standardowej objętości opisu patentowego (do trzydziestu pięciu stron) wynoszą ok. 12 tys. euro. Wyliczenie to nie obejmuje kosztów tłumaczeń opisów patentowych na języki urzędowe wyznaczonych państw.

Na jakie dofinansowanie z funduszów UE mogą liczyć podmioty ubiegające się o uzyskanie patentu europejskiego?

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Priorytet 5: Dyfuzja innowacji, Działanie 5.4: Zarządzanie własnością intelektualną - kwota potencjalnego wsparcia wynosi od 2 tys. zł do 400 tys. zł. Wśród wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem są zarówno opłaty urzędowe wnoszone na kolejnych etapach postępowania w sprawie europejskiego zgłoszenia patentowego, jak i wynagrodzenie europejskiego rzecznika patentowego z tytułu opracowania dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku oraz zastępstwa przed Europejskim Urzędem Patentowym. Przedmiotem wsparcia mogą być również wydatki poniesione na niezbędne tłumaczenia dokumentacji.

Ile trwa procedura udzielenia patentu europejskiego?

Postępowanie w sprawie udzielenia patentu europejskiego trwa średnio od trzech do pięciu lat - licząc od daty zgłoszenia wynalazku. W toku postępowania można wyróżnić dwa główne etapy. Pierwsza faza dotyczy badania formalnego zgłoszenia oraz przygotowania wstępnego raportu z poszukiwań. Europejski Urząd Patentowy weryfikuje dokumentację zgłoszeniową z punktu widzenia wymogów formalnych oraz sporządza wstępny raport z poszukiwań, w którym wskazuje na wcześniejsze rozwiązania istotne z punktu widzenia zgłaszanego wynalazku. Raport jest wysyłany do zgłaszającego wraz z opinią dotyczącą określenia czy wynalazek i samo zgłoszenie spełniają wymogi Konwencji o patencie europejskim. Pierwszy etap kończy publikacja europejskiego zgłoszenia patentowego oraz wstępnego raportu z poszukiwań. Na drugą fazę postępowania składa się badanie merytoryczne zgłoszenia. Europejski Urząd Patentowy ocenia, czy zgłoszony wynalazek spełnia przesłanki patentowalności oraz podejmuje decyzję w sprawie udzielenia patentu europejskiego.

Jakie są ograniczenia związane z przedmiotem patentu udzielanego przez Europejski Urząd Patentowy?

W myśl postanowień Konwencji o patencie europejskim za wynalazki nie uważa się w szczególności: odkryć, teorii naukowych i metod matematycznych; wytworów o charakterze estetycznym; schematów, zasad i metod przeprowadzania procesów myślowych, rozgrywania gier albo prowadzenia działalności gospodarczej oraz programów komputerowych; przedstawienia informacji. Ponadto nie udziela się patentów europejskich na: wynalazki, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub moralnością; takie korzystanie nie jest uważane za sprzeczne tylko dlatego, że jest zabronione przez ustawę lub inny akt prawny w kilku lub we wszystkich umawiających się państwach; odmiany roślin lub rasy zwierząt albo czysto biologiczne sposoby hodowli roślin lub zwierząt; regulacja ta nie ma zastosowania do mikrobiologicznych sposobów ani do wytworów uzyskiwanych takimi sposobami; sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach (regulacja ta nie dotyczy wytworów, w szczególności substancji lub mieszanin, przeznaczonych do stosowania w leczeniu lub diagnostyce).

Jakie roszczenia przysługują uprawnionemu w przypadku naruszenia patentu europejskiego?

REKLAMA

W myśl Konwencji o patencie europejskim każde naruszenie patentu europejskiego rozpatruje się zgodnie z ustawodawstwem krajowym danego państwa, w którym patent wywołuje skutek. W Polsce uprawniony z patentu europejskiego może żądać: zaniechania naruszania, usunięcia skutków naruszenia przez podanie do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu lub informacji o orzeczeniu; wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści; naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych albo przez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej opłacie licencyjnej bądź innego stosownego wynagrodzenia, które w chwili ich dochodzenia byłyby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z wynalazku.

Ponadto sąd, rozstrzygając o naruszeniu patentu, może orzec na wniosek uprawnionego o rozporządzeniu, stanowiącymi własność naruszyciela, bezprawnie wytworzonymi produktami oraz środkami i materiałami użytymi do wytworzenia takich produktów.

Krzysztof Czub

pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, polski i europejski rzecznik patentowy w Kancelarii Prawa Własności Przemysłowej i Prawa Autorskiego Czub & Czub

 

Rozmawiał ADAM MAKOSZ

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA