REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę na Litwie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

PIT na Litwie płacony jest według podstawowej stawki w wysokości 24 proc. W przypadku przedsiębiorców rozliczających PIT stawka ta jest obniżona do poziomu 15 proc. Podobnie jest z rozliczeniami CIT. Stawka podstawowa wynosi 15 proc.

Na Litwie płaci się około 20 różnego rodzaju podatków i opłat lokalnych, pobieranych zarówno przez państwo, jak i władze samorządowe. Działalność gospodarcza na Litwie jest opłacalna zwłaszcza dla firm zajmujących się eksportem na rynek rosyjski.

REKLAMA

- Rozpoczynając działalność na Litwie, należy w pierwszej kolejności rozważyć formę jej prowadzenia. Mogą one być różne - wyjaśnia Natalia Krupa, konsultant w Accreo Taxand.

Formy prowadzenia firmy

Z informacji Natalii Krupy wynika, że na Litwie podatnik ma do wyboru kilka form prowadzenia własnego biznesu, np. po pierwsze, samodzielna działalność gospodarcza - jest to podstawowa forma prowadzenia działalności przez osobę fizyczną. Właściciel firmy ponosi nieograniczoną odpowiedzialności za jej zobowiązania i odpowiada całym swoim majątkiem.

- Przepisy litewskie przewidują dodatkowo możliwość stworzenia zrzeszenia indywidualnych przedsiębiorstw na kształt polskiej spółki cywilnej - podkreśla Natalia Krupa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie, regulacje litewskie umożliwiają prowadzenie działalności w formie spółek osobowych, takich jak: spółka jawna, spółka komandytowa oraz w formie spółek kapitałowych - spółki prywatnej i spółki publicznej.

Spółki osobowe powstają na podstawie umowy wspólników, którymi mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, w liczbie od 2 do 20. Podobnie jak w Polsce, litewskie spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej.

REKLAMA

Nazwa spółki jawnej powinna zawierać imię i nazwisko co najmniej jednego współwłaściciela. Za wszelkie zobowiązania wynikające z działalności gospodarczej podejmowanej w ramach spółki odpowiadają solidarnie wszyscy jej współwłaściciele.

Spółka komandytowa jest spółką składającą się przynajmniej z dwóch wspólników, z czego co najmniej jeden wspólnik - komplementariusz - jest odpowiedzialny za jej zobowiązania bez ograniczeń, a jeden - komandytariusz - odpowiada za zobowiązania tylko do wysokości umówionego wkładu. Komplementariusz jest współudziałowcem czynnym i ma prawo do działania w imieniu spółki, natomiast komandytariusz to udziałowiec bierny, który zapewnia jedynie dostęp do kapitału, odnosząc z tego tytułu korzyści finansowe.

Spółka prywatna jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jej udziałowcami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, przy czym liczba wspólników nie może przekroczyć 250. Minimalny kapitał zakładowy spółki prywatnej wynosi 10 tys. litów (LTL).

Spółka publiczna natomiast jest odpowiednikiem polskiej spółki akcyjnej. Akcjonariuszami spółki mogą być osoby prawne i osoby fizyczne, w przypadku tej spółki liczba akcjonariuszy jest nieograniczona. Minimalny kapitał zakładowy spółki publicznej wynosi 150 tys. LTL.

Rejestracja działalności

Aby rozpocząć działalność w jednej ze wskazanych form, należy przejść procedurę rejestracyjną.

REKLAMA

- W pierwszej kolejności należy m.in. uchwalić statut (dotyczy to w szczególności spółek kapitałowych) lub podpisać umowę spółki, a następnie złożyć w rejestrze przedsiębiorców wniosek o rejestrację wraz z innymi wymaganymi dokumentami (np. w przypadku spółki publicznej m.in. protokół z posiedzenia założycielskiego lub pisemną decyzję jedynego założyciela, oświadczenie z banku potwierdzające wpłatę kapitału początkowego spółki) - podpowiada Natalia Krupa.

Wskazuje też, że nadany przez rejestr numer jest jednocześnie numerem NIP przedsiębiorstwa. Numerem identyfikacji podatkowej osób fizycznych jest ich numer w ewidencji ludności (PESEL). Przedsiębiorcy mają również obowiązek posiadania konta firmowego.

- W tym samym czasie przedsiębiorstwa objęte obowiązkiem rejestracji dla potrzeb VAT powinny wystąpić z wnioskiem o taką rejestrację - dodaje nasza rozmówczyni z Accreo Taxand.

Rozliczenia PIT

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają rezydenci litewscy od całości osiągniętego przez nich dochodu.

- Rezydentem jest osoba posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium Litwy albo której centrum interesów życiowych znajduje się na Litwie, albo która przebywała na terytorium Litwy przez okres ponad 183 dni w ciągu roku podatkowego (przy czym ocena rezydencji powinna uwzględniać również postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania) - tłumaczy Natalia Krupa.

Podkreśla także, że nierezydenci opodatkowani są jedynie od dochodów osiągniętych na terenie Litwy. Odpowiednie postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania stosuje się pod warunkiem dostarczenia organom podatkowym certyfikatu rezydencji. Za dochody nierezydentów uznaje się dochody uzyskane za pośrednictwem stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Litwy, oraz dochody z innych rodzajów działalności obejmujących m.in. odsetki, dywidendy, wynagrodzenie ze stosunku pracy, wynagrodzenia z praw autorskich.

Podstawowa stawka podatku dochodowego od osób fizycznych, obowiązująca od 1 stycznia 2008 r., wynosi 24 proc. W stosunku do niektórych rodzajów dochodów stosowana jest również stawka 15 proc., np. do wpływów z działalności gospodarczej, praw autorskich czy najmu.

JAK ROZLICZAĆ DYWIDENDY O ODSETKI

• Dywidendy wypłacane przez spółki litewskie co do zasady opodatkowane są podatkiem u źródła w wysokości 15 proc. Stawka ta może być obniżona na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub zwolniona na podstawie litewskich przepisów implementujących Dyrektywę UE dotyczącą opodatkowania spółek-matek i spółek-córek różnych państw członkowskich. Na gruncie przepisów implementujących tę dyrektywę zwolnienie stosuje się, pod warunkiem że odbiorca dywidendy posiada co najmniej 10 proc. udziałów w spółce wypłacającej przynajmniej przez okres 12 miesięcy.

• Odsetki, przychody z praw autorskich czy należności licencyjne opodatkowane są stawką 10 proc. Od 1 stycznia 2009 r. odsetki wypłacane podmiotom z państw członkowskich UE będą opodatkowane w wysokości 5 proc. Natomiast od 1 lipca 2011 r. zarówno odsetki, jak i należności licencyjne wypłacane wspomnianym podmiotom nie będą podlegać opodatkowaniu.

Zakres CIT

Z danych Natalii Krupy wynika, że standardowa stawka CIT wynosi na Litwie 15 proc. Z opodatkowania podatkiem dochodowym wyłączone zostały do 1 stycznia 2009 r. m.in. jednostki budżetowe i samorządowe. Od 1 stycznia 2009 r. wyłączenie obejmować będzie jednostki państwowe oraz samorządowe, Europejskie Zgrupowanie Interesów Gospodarczych, jak również państwowy zakład ubezpieczeń.

- Co ciekawe, w przypadku małych przedsiębiorstw, których dochód w danym roku podatkowym nie przekroczył 500 tys. LTL, a liczba pracowników nie przekroczyła 10, stosowana jest obniżona stawka 13 proc. - wyjaśnia Natalia Krupa.

Dodaje, że straty podatkowe co do zasady mogą być rozliczane przez podmioty w okresie pięciu następujących po sobie lat podatkowych. Szczególnymi regulacjami objęte są straty powstałe wskutek sprzedaży papierów wartościowych oraz instrumentów pochodnych. Straty powstałe w konsekwencji tych operacji mogą być rozliczane w okresie trzech kolejnych lat podatkowych, jednak wyłącznie z zyskiem powstałym ze sprzedaży papierów wartościowych lub instrumentów pochodnych.

Obowiązki VAT

Rezydenci litewscy, których obrót w okresie 12 miesięcy przekroczył 100 tys. LTL, podlegają obowiązkowi rejestracji dla potrzeb VAT. Natomiast nierezydenci, zamierzający prowadzić działalność gospodarczą na terenie Litwy mają obowiązek rejestracji dla potrzeb VAT lub wyznaczenia reprezentanta podatkowego bez względu na wysokość obrotów.

Deklarację podatkową należy składać do 25 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym, w tym samym terminie powinna nastąpić również zapłata podatku.

Standardowa stawka VAT wynosi 18 proc. Dodatkowo obowiązuje również obniżona stawka 9 proc., mająca zastosowanie m.in. dla preferencyjnych pożyczek państwowych, usług budowlanych, remontowych i projektowania budynków. Natomiast preferencyjna stawka 5-proc. stosowana jest m.in. do książek, czasopism, transportu pasażerów, usług hotelarskich, niektórych produktów żywnościowych.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA