| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę na Litwie

Jak założyć firmę na Litwie

PIT na Litwie płacony jest według podstawowej stawki w wysokości 24 proc. W przypadku przedsiębiorców rozliczających PIT stawka ta jest obniżona do poziomu 15 proc. Podobnie jest z rozliczeniami CIT. Stawka podstawowa wynosi 15 proc.


Na Litwie płaci się około 20 różnego rodzaju podatków i opłat lokalnych, pobieranych zarówno przez państwo, jak i władze samorządowe. Działalność gospodarcza na Litwie jest opłacalna zwłaszcza dla firm zajmujących się eksportem na rynek rosyjski.

- Rozpoczynając działalność na Litwie, należy w pierwszej kolejności rozważyć formę jej prowadzenia. Mogą one być różne - wyjaśnia Natalia Krupa, konsultant w Accreo Taxand.

Z informacji Natalii Krupy wynika, że na Litwie podatnik ma do wyboru kilka form prowadzenia własnego biznesu, np. po pierwsze, samodzielna działalność gospodarcza - jest to podstawowa forma prowadzenia działalności przez osobę fizyczną. Właściciel firmy ponosi nieograniczoną odpowiedzialności za jej zobowiązania i odpowiada całym swoim majątkiem.

- Przepisy litewskie przewidują dodatkowo możliwość stworzenia zrzeszenia indywidualnych przedsiębiorstw na kształt polskiej spółki cywilnej - podkreśla Natalia Krupa.

Po drugie, regulacje litewskie umożliwiają prowadzenie działalności w formie spółek osobowych, takich jak: spółka jawna, spółka komandytowa oraz w formie spółek kapitałowych - spółki prywatnej i spółki publicznej.

Spółki osobowe powstają na podstawie umowy wspólników, którymi mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, w liczbie od 2 do 20. Podobnie jak w Polsce, litewskie spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej.

Nazwa spółki jawnej powinna zawierać imię i nazwisko co najmniej jednego współwłaściciela. Za wszelkie zobowiązania wynikające z działalności gospodarczej podejmowanej w ramach spółki odpowiadają solidarnie wszyscy jej współwłaściciele.

Spółka komandytowa jest spółką składającą się przynajmniej z dwóch wspólników, z czego co najmniej jeden wspólnik - komplementariusz - jest odpowiedzialny za jej zobowiązania bez ograniczeń, a jeden - komandytariusz - odpowiada za zobowiązania tylko do wysokości umówionego wkładu. Komplementariusz jest współudziałowcem czynnym i ma prawo do działania w imieniu spółki, natomiast komandytariusz to udziałowiec bierny, który zapewnia jedynie dostęp do kapitału, odnosząc z tego tytułu korzyści finansowe.

Spółka prywatna jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jej udziałowcami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, przy czym liczba wspólników nie może przekroczyć 250. Minimalny kapitał zakładowy spółki prywatnej wynosi 10 tys. litów (LTL).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK