REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O jakie fundusze unijne mogą starać się firmy działające na Węgrzech

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, realizujący przedsięwzięcia na terenie Węgier, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Na jakie dokładnie wsparcie mogą liczyć firmy?

REKLAMA

Suma dostępnych środków finansowych do rozdysponowania w latach 2007-2013 wynosi 22,4 mld euro. Budżet ten został podzielony pomiędzy siedem programów operacyjnych centralnych oraz siedem programów operacyjnych regionalnych. Wysokość pomocy publicznej dostępnej dla przedsiębiorców jest uzależniona od lokalizacji inwestycji. Najwyższe wsparcie w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu jest dostępne w południowej i północno-wschodniej części Węgier. Natomiast dofinansowanie na terenie północno-zachodnich Węgier jest niższe i wynosi 40 proc. i 30 proc. w zależności od lokalizacji projektu. Przedsiębiorcy realizujący projekty na terenie Budapesztu oraz w rejonie Pest mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości odpowiednio do 25 proc. (10 proc. od 2011 roku) i 30 proc.

REKLAMA

Fundusze strukturalne zostaną rozdysponowane na przedsięwzięcia mające na celu rozwój ekonomiczny i społeczny kraju. W ramach programów operacyjnych zarządzanych na szczeblu krajowym zostaną objęte wsparciem inicjatywy mające na celu rozwój gospodarki, transportu, projekty realizowane na rzecz ochrony środowiska, w tym z zakresu energetyki, jak również rozwój infrastruktury społecznej i wsparcie przeprowadzania reform krajowych. Natomiast programy regionalne zostały powołane w celu przyśpieszenia rozwoju oraz zwalczania problemów występujących w danym rejonie kraju. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie zarówno w ramach programów centralnych, jak i regionalnych.

REKLAMA

Najważniejszym źródłem pomocy publicznej dla przedsiębiorstw jest program operacyjny Rozwój Gospodarczy, z budżetem w wysokości 2,5 mld euro. Wsparcie finansowe w ramach tego programu zostanie rozdysponowane w ramach czterech osi priorytetowych: Badania i rozwój oraz innowacja dla konkurencyjności, Kompleksowy rozwój przedsiębiorstw; Ulepszenie nowoczesnego środowiska biznesowego oraz Instrumenty finansowe. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w ramach wszystkich osi, realizując inwestycje związane m.in. z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych, wdrożeniem nowych technologii, projektami z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem oraz wprowadzania standardów jakościowych i środowiskowych. Dodatkowo dofinansowaniem mogą być objęte projekty doradcze dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W przypadku programów regionalnych obszary priorytetowe wskazane do dofinansowania są zróżnicowane w każdym rejonie kraju. Niemniej jednak w ramach większości programów regionalnych przewidziano środki finansowe na wsparcie rozwoju gospodarczego oraz rozwoju turystyki, o które mogą ubiegać się przedsiębiorcy, w tym w szczególności małe i średnie firmy.

Szczegółowych informacji na temat dostępności funduszy strukturalnych dla przedsiębiorców planujących inwestycje na Węgrzech udziela państwowa agencja rozwoju (http://www.nfu.hu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Magdalena Kosewska-Kwaśny

menedżer w Accreo Taxand

 

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA