reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Ekologiczne projekty otrzymają unijne wsparcie

Ekologiczne projekty otrzymają unijne wsparcie

Wiele zakładów przemysłowych wymaga dostosowania do zaostrzających się wymogów środowiskowych. W realizacji tego celu pomagają fundusze strukturalne Unii Europejskiej.


W latach 2007 - 2013 na ograniczanie negatywnego wpływu działalności na środowisko i dostosowanie do wymogów prawa wspólnotowego przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, na realizację którego ze środków unijnych zaangażowano prawie 28 miliardów euro, co stanowi ok. 42 proc. całości środków polityki spójności. Zasada zrównoważonego rozwoju wymaga, aby wzrost gospodarczy nie powodował negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.

Priorytetem skierowanym wprost do przedsiębiorców jest Priorytet 4: Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów och-rony środowiska, na realizację którego przewidziano 267 mln euro. Działania wdrażane w ramach tego priorytetu są w pewnym stopniu kontynuacją Działania 2.4 SPO-WKP - Wsparcie dla przedsięwzięć w zakresie dostosowywania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska, które realizowane było w latach 2004-2006. W ramach tego działania aż 58 proc. złożonych wniosków uzyskało środki unijne.

Pojawiają się jednak również możliwości wparcia projektów, które nie były uwzględnione w poprzednim okresie programowania, jak np. rozpowszechnianie systemów zarządzania środowiskowego objętych certyfikacją, które mogą uzyskać wsparcie w ramach Działania 4.1.

Przedsiębiorcy, którzy w momencie akcesji zostali zobligowani do zrealizowania określonych inwestycji w tzw. okresach dostosowawczych, związanych z pozwoleniami zintegrowanymi, będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach Działania 4.3 Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie wdrażania najlepszych dostępnych technik. W szczególności dofinansowaniu podlegać będą przedsięwzięcia zmierzające do dostosowania istniejącej technologii do wymogów najlepszych dostępnych technik (BAT) czy inwestycje w urządzenia ograniczające emisję do środowiska (tzw. urządzenia końca rury).

Działanie 4.4 Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie gospodarki wodno- -ściekowej wspierać będzie projekty, które za cel stawiają sobie ograniczenie ilości zużycia wody oraz zmniejszenie ilości zanieczyszczeń odprowadzanych do wód wraz ze ściekami. W szczególności wspierane będą przedsięwzięcia w zakresie budowy bądź przebudowy oczyszczalni lub podczyszczalni ścieków.

Poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery jest najważniejszym celem Działania 4.5 Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska. Początkowo lista potencjalnych beneficjentów ograniczona została jedynie do podmiotów prowadzących inwestycje związane z instalacjami wykazanymi w Załączniku XII do Traktatu Akcesyjnego. Obecnie jednak grupa beneficjentów została rozszerzona, aczkolwiek projekty, o których mowa powyżej, traktowane będą priorytetowo.

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama