REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprostać wymaganiom instytucji oceniającej wniosek i bankowi

Mariusz Nowak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca chcący zrealizować inwestycje często zmuszony jest korzystać z dodatkowego finansowania, jakim jest kredyt bankowy. To z kolei może rodzić obawy, że wymagania banku dotyczące zdolności kredytowej firmy będą odbiegać od oczekiwań instytucji oceniającej wniosek o dotacje. Nic bardziej mylnego.

REKLAMA


Przedsiębiorca wnioskujący o kredyt bankowy musi spełnić określone wymogi, jakie stawia mu bank. Musi przejść ocenę zdolności kredytowej potwierdzającą, że inwestycja jest uzasadniona z punktu widzenia ekonomicznego, możliwa do zrealizowania i faktycznie rentowna. Oczywiście bank nie jest tutaj gwarantem powodzenia przedsięwzięcia. Dokonuje jednak bezstronnej weryfikacji pomysłu inwestycyjnego, co znacznie ogranicza ryzyko jego niepowodzenia. Zwraca m.in. uwagę na dotychczasowe wyniki finansowe firmy, otoczenie w którym funkcjonuje, jej doświadczenie. Patrzy na trendy związane z branżą, wreszcie ocenia ekonomiczne uzasadnienie planowanej inwestycji. Weryfikuje przede wszystkim poprawność przyjętych założeń dotyczących m.in. zdolności do obsługi zadłużenia, generowania dodatkowych przychodów z planowanej inwestycji, rentowności firmy, ryzyk związanych z funkcjonowaniem nowej inwestycji. 

REKLAMA


Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie finansowe przygotowuje wniosek i biznesplan. Dokumenty te zawierają szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania firmy, a zwłaszcza planowanej inwestycji. Przedsiębiorca we wniosku musi jednoznacznie określić, jakie będą efekty realizowanego projektu i przestawić je m.in. w postaci wskaźników produktu, rezultatu oraz wskaźników oddziaływania. Poprzez te elementy rozumiemy wzrost zatrudnienia, utworzenie nowych miejsc pracy, zwiększenie produkcji, co przełoży się na wzrost przychodów ze sprzedaży firmy i zyski firmy.

Biznesplan dostarcza natomiast szczegółowych informacji będących potwierdzeniem dla przyjętych przez przedsiębiorcę założeń w zakresie oczekiwanych efektów inwestycji.

REKLAMA


W przypadku SPO WKP 2.3. instytucja analizująca wniosek oceniała m.in. wskaźnik płynności szybkiej, wskaźnik zadłużenia oraz prezentowane we wniosku wskaźniki produktu i rezultatu na okres najbliższych pięciu lat od momentu udzielenia dofinansowania. Elementy te były oceniane w ramach analizy merytoryczno-ekonomicznej i posiadały stosunkowo wysoką wagę w przyjętej skali oceny wniosku.

W przypadku ostatniej edycji SPO WKP 2.2.1 uzyskanie pozytywnej oceny inwestycji przez bank w postaci promesy kredytowej było dla firmy szczególnie korzystne.
Promesa załączona do wniosku o dofinansowanie stanowiła potwierdzenie, iż przedsiębiorca spełnia kryteria w ocenie techniczno-ekonomicznej, tzn., że jest on w stanie prawidłowo i zgodnie z terminami zrealizować planowaną inwestycję.


Instytucja oceniająca wniosek o dotacje zaakceptowała ocenę przedsiębiorcy dokonaną przez bank. Uprościło to procedurę oceny wniosku, a przedsiębiorcy dało pewność, że po uzyskaniu promesy kredytowej od banku może liczyć na pozytywną weryfikację w zakresie analizy techniczno-ekonomicznej.


MARIUSZ NOWAK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

specjalista ds. funduszy europejskich, Centrum Obsługi Małych Przedsiębiorstw, Fortis Bank Polska

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA