REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprostać wymaganiom instytucji oceniającej wniosek i bankowi

Mariusz Nowak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca chcący zrealizować inwestycje często zmuszony jest korzystać z dodatkowego finansowania, jakim jest kredyt bankowy. To z kolei może rodzić obawy, że wymagania banku dotyczące zdolności kredytowej firmy będą odbiegać od oczekiwań instytucji oceniającej wniosek o dotacje. Nic bardziej mylnego.

REKLAMA


Przedsiębiorca wnioskujący o kredyt bankowy musi spełnić określone wymogi, jakie stawia mu bank. Musi przejść ocenę zdolności kredytowej potwierdzającą, że inwestycja jest uzasadniona z punktu widzenia ekonomicznego, możliwa do zrealizowania i faktycznie rentowna. Oczywiście bank nie jest tutaj gwarantem powodzenia przedsięwzięcia. Dokonuje jednak bezstronnej weryfikacji pomysłu inwestycyjnego, co znacznie ogranicza ryzyko jego niepowodzenia. Zwraca m.in. uwagę na dotychczasowe wyniki finansowe firmy, otoczenie w którym funkcjonuje, jej doświadczenie. Patrzy na trendy związane z branżą, wreszcie ocenia ekonomiczne uzasadnienie planowanej inwestycji. Weryfikuje przede wszystkim poprawność przyjętych założeń dotyczących m.in. zdolności do obsługi zadłużenia, generowania dodatkowych przychodów z planowanej inwestycji, rentowności firmy, ryzyk związanych z funkcjonowaniem nowej inwestycji. 

REKLAMA


Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie finansowe przygotowuje wniosek i biznesplan. Dokumenty te zawierają szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania firmy, a zwłaszcza planowanej inwestycji. Przedsiębiorca we wniosku musi jednoznacznie określić, jakie będą efekty realizowanego projektu i przestawić je m.in. w postaci wskaźników produktu, rezultatu oraz wskaźników oddziaływania. Poprzez te elementy rozumiemy wzrost zatrudnienia, utworzenie nowych miejsc pracy, zwiększenie produkcji, co przełoży się na wzrost przychodów ze sprzedaży firmy i zyski firmy.

Biznesplan dostarcza natomiast szczegółowych informacji będących potwierdzeniem dla przyjętych przez przedsiębiorcę założeń w zakresie oczekiwanych efektów inwestycji.

REKLAMA


W przypadku SPO WKP 2.3. instytucja analizująca wniosek oceniała m.in. wskaźnik płynności szybkiej, wskaźnik zadłużenia oraz prezentowane we wniosku wskaźniki produktu i rezultatu na okres najbliższych pięciu lat od momentu udzielenia dofinansowania. Elementy te były oceniane w ramach analizy merytoryczno-ekonomicznej i posiadały stosunkowo wysoką wagę w przyjętej skali oceny wniosku.

W przypadku ostatniej edycji SPO WKP 2.2.1 uzyskanie pozytywnej oceny inwestycji przez bank w postaci promesy kredytowej było dla firmy szczególnie korzystne.
Promesa załączona do wniosku o dofinansowanie stanowiła potwierdzenie, iż przedsiębiorca spełnia kryteria w ocenie techniczno-ekonomicznej, tzn., że jest on w stanie prawidłowo i zgodnie z terminami zrealizować planowaną inwestycję.


Instytucja oceniająca wniosek o dotacje zaakceptowała ocenę przedsiębiorcy dokonaną przez bank. Uprościło to procedurę oceny wniosku, a przedsiębiorcy dało pewność, że po uzyskaniu promesy kredytowej od banku może liczyć na pozytywną weryfikację w zakresie analizy techniczno-ekonomicznej.


MARIUSZ NOWAK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

specjalista ds. funduszy europejskich, Centrum Obsługi Małych Przedsiębiorstw, Fortis Bank Polska

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA