REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Holandia oferuje przyjazny system podatkowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Holandia jest jednym z najatrakcyjniejszych państw starej Unii Europejskiej dla prowadzenia działalności gospodarczej. Oferuje przejrzyste i stabilne prawo, prężną gospodarkę oraz liczne zachęty podatkowe.


Holandia to przede wszystkim idealne miejsce lokalizacji holdingów międzynarodowych. Jednak przedsiębiorcy prowadzący działalność w mniejszej skali także docenią zalety tego kraju. Z informacji Szymona Czerwińskiego, konsultanta w dziale podatkowym Accreo Taxand, wynika, że większość z rodzajów działalności gospodarczej występujących w Holandii podlega zgłoszeniu do rejestru handlowego w regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej (Kamer van Koophandel).

REKLAMA

 
- Przed rejestracją przedsiębiorca musi posiadać adres zameldowania na terenie Holandii oraz zdobyć numer BSN (Burger-servicenumer). Rejestracja powinna nastąpić w ciągu tygodnia przed planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej - tłumaczy Szymon Czerwiński.


Rodzaje działalności


W Holandii firmy jednoosobowe (Eenmanszaak) stanowią niezwykle popularną formę prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza w sektorze budownictwa i usług remontowych.

REKLAMA


Przedsiębiorca, jako jedyny właściciel firmy jednoosobowej, ma prawo do całości zysków z prowadzonej działalności. Z drugiej strony, odpowiada za zobowiązania firmy całością swojego majątku osobistego. Małżonek pozostający we wspólnocie majątkowej z przedsiębiorcą również odpowiada za zobowiązania firmy przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Najpopularniejszym typem spółki osobowej jest spółka jawna (vennootschap onder firma, czyli VOF). W tym przypadku wspólnicy również odpowiadają wobec wierzycieli spółki całym swoim majątkiem. Przy braku rozdzielności majątkowej za zobowiązania spółki może również odpowiadać małżonek wspólnika.


- Małżonkowie, osoby pozostające w konkubinacie bądź w związku partnerskim mogą założyć specyficzną spółkę jawną: firmę rodzinną. Każdy ze wspólników ponosi wtedy jednak odpowiedzialność za zobowiązania spółki, nawet w przypadku rozdzielności majątkowej - przypomina Szymon Czerwiński.


Spółka komandytowa (commanditaire vennootschap, czyli CV) charakteryzuje się obecnością dwóch rodzajów wspólników: komplementariuszy, którzy są aktywnymi przedsiębiorcami oraz komandytariuszy, których rola ogranicza się do finansowania przedsiębiorstwa.

REKLAMA


Specyficznym rodzajem spółki osobowej jest spółka partnerska (maatschap), którą założyć mogą jedynie przedstawiciele wolnych zawodów (np. architekci, lekarze, prawnicy itp.). Wspólnicy są odpowiedzialni wobec osób trzecich jedynie za zobowiązania podjęte we własnym imieniu. Odpowiadają jednak łącznie za zobowiązania całej spółki.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (besloten vennootschap, czyli BV) jest osobą prawną. Odpowiedzialność majątkowa spółki ograniczona jest do wysokości jej majątku, zaś odpowiedzialność wspólników ogranicza się do wysokości zainwestowanego kapitału.


Do założenia tej spółki potrzebne jest spisanie przed notariuszem umowy spółki w języku niderlandzkim i wniesienie kapitału zakładowego (w gotówce lub w formie aportu) w wysokości minimum 18 152 euro. Przed założeniem spółki przedsiębiorca musi otrzymać zaświadczenie z holenderskiego ministerstwa sprawiedliwości o braku przeszkód do prowadzenia działalności gospodarczej. Załatwienie wszystkich formalności zajmuje około dwóch miesięcy.


Spółka akcyjna (Naamloze Vennootschap, czyli NV) może, w odróżnieniu od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, emitować akcje na okaziciela, które mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie papierów wartościowych - zwraca uwagę Szymon Czerwiński.


Do założenia spółki akcyjnej potrzebne jest dopełnienie tych samych formalności, jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Minimalny kapitał zakładowy wynosi jednak 45 378 euro.


Podatek dochodowy


Mariusz Machciński, konsultant w dziale podatkowym Accreo Taxand, wskazuje, że przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi lub prowadzący działalność w Holandii w formie spółki osobowej płacą podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatek dochodowy według tych samych stawek płacą również pracownicy. Podatek, łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne, przy założeniu, że przedsiębiorca uzyskał dochód w kwocie 60 tys. euro, wyniesie w sumie 24 365 euro. Wynika to z następujących przedziałów podatkowych:

- 33,65 proc. dla pierwszych 17 319 euro (pierwszy przedział),

-  41,40 proc. dla kolejnych 13 803 euro (drugi przedział),

- 42 proc. dla kolejnych 21 942 euro (trzeci przedział),

- 52 proc. od każdej następnej kwoty.


Podatkiem dochodowym od osób fizycznych objęte są również dochody związane z posiadanymi samodzielnie bądź wspólnie z małżonkiem albo partnerem udziałami lub akcjami spółki kapitałowej reprezentującymi co najmniej 5 proc. udziałów lub akcji tej spółki. Stawka podatku wynosi 25 proc. (w 2007 roku obniżono ją do 22 proc. dla dochodów nieprzekraczających 250 tys. euro).


Opodatkowaniu podlegają także dochody z inwestycji i oszczędności: podatek wynosi 30 proc., ale liczony jest od ryczałtowo określonego zysku w wysokości 4 proc. majątku netto rocznie (majątek przekraczający 20 014 euro).


Osoby prawne


Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega zysk po odliczeniu większości kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.


- Ograniczenia w odliczaniu kosztów dotyczą między innymi odsetek od pożyczek przekraczających trzykrotność kapitału zakładowego - przypomina Mariusz Machciński.


Stawki podatku wynoszą:

- 20 proc. dla dochodów miesz-czących się w przedziale do 25 tys. euro,

- 23,5 proc. dla dochodów miesz-czących się w przedziale 25 tys. euro - 60 tys. euro,

- 25,5 proc. dla dochodów przekraczających 60 tys. euro.


Przepisy holenderskie przewidują możliwość odliczenia strat związanych z działalnością gospodarczą. Straty te mogą być pokryte zyskiem z poprzedniego roku oraz zyskiem, jaki spółka osiągnie w kolejnych dziewięciu latach.


Spółka holenderska może zawrzeć z organami podatkowymi umowę dotyczącą metody ustalenia ceny transferowej stosowanej w transakcji z podmiotami powiązanymi.


- Ciekawym rozwiązaniem szeroko wykorzystywanym przez międzynarodowe holdingi jest tzw. Participation Exemption, czyli zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych zysków spółek holenderskich związanych z udziałami i akcjami, przede wszystkim dywidend i zysków ze sprzedaży, udziałów lub akcji - dodaje Mariusz Machciński.


Obowiązki VAT


Obowiązek rejestracyjny dotyczy każdego, kto wykonuje czynności opodatkowane VAT. Podatnik VAT zobowiązany jest do składania deklaracji miesięcznych i wpłacania podatku do końca miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie (w pewnych sytuacjach można rozliczać się w okresach kwartalnych albo rocznych).


- Standardowa stawka VAT wynosi w Holandii 19 proc. Obniżona 6-proc. stawka obejmuje m.in. produkty spożywcze, wodę, lekarstwa, książki, gazety - dodaje Mariusz Machciński.


ZWOLNIENIE Z PODATKU

Wniesienie kapitału do spółki kapitałowej, jak również jego podwyższenie, nie jest opodatkowane podatkiem kapitałowym (podatek ten został zlikwidowany od 1 stycznia 2006 r.).


Ważne adresy, gdzie starać się o dotacje
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA