Kategorie

Holandia oferuje przyjazny system podatkowy

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS
Holandia jest jednym z najatrakcyjniejszych państw starej Unii Europejskiej dla prowadzenia działalności gospodarczej. Oferuje przejrzyste i stabilne prawo, prężną gospodarkę oraz liczne zachęty podatkowe.


Holandia to przede wszystkim idealne miejsce lokalizacji holdingów międzynarodowych. Jednak przedsiębiorcy prowadzący działalność w mniejszej skali także docenią zalety tego kraju. Z informacji Szymona Czerwińskiego, konsultanta w dziale podatkowym Accreo Taxand, wynika, że większość z rodzajów działalności gospodarczej występujących w Holandii podlega zgłoszeniu do rejestru handlowego w regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej (Kamer van Koophandel).

 
- Przed rejestracją przedsiębiorca musi posiadać adres zameldowania na terenie Holandii oraz zdobyć numer BSN (Burger-servicenumer). Rejestracja powinna nastąpić w ciągu tygodnia przed planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej - tłumaczy Szymon Czerwiński.


Rodzaje działalności


W Holandii firmy jednoosobowe (Eenmanszaak) stanowią niezwykle popularną formę prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza w sektorze budownictwa i usług remontowych.

Reklama


Przedsiębiorca, jako jedyny właściciel firmy jednoosobowej, ma prawo do całości zysków z prowadzonej działalności. Z drugiej strony, odpowiada za zobowiązania firmy całością swojego majątku osobistego. Małżonek pozostający we wspólnocie majątkowej z przedsiębiorcą również odpowiada za zobowiązania firmy przedsiębiorcy.


Najpopularniejszym typem spółki osobowej jest spółka jawna (vennootschap onder firma, czyli VOF). W tym przypadku wspólnicy również odpowiadają wobec wierzycieli spółki całym swoim majątkiem. Przy braku rozdzielności majątkowej za zobowiązania spółki może również odpowiadać małżonek wspólnika.


- Małżonkowie, osoby pozostające w konkubinacie bądź w związku partnerskim mogą założyć specyficzną spółkę jawną: firmę rodzinną. Każdy ze wspólników ponosi wtedy jednak odpowiedzialność za zobowiązania spółki, nawet w przypadku rozdzielności majątkowej - przypomina Szymon Czerwiński.


Spółka komandytowa (commanditaire vennootschap, czyli CV) charakteryzuje się obecnością dwóch rodzajów wspólników: komplementariuszy, którzy są aktywnymi przedsiębiorcami oraz komandytariuszy, których rola ogranicza się do finansowania przedsiębiorstwa.

Reklama


Specyficznym rodzajem spółki osobowej jest spółka partnerska (maatschap), którą założyć mogą jedynie przedstawiciele wolnych zawodów (np. architekci, lekarze, prawnicy itp.). Wspólnicy są odpowiedzialni wobec osób trzecich jedynie za zobowiązania podjęte we własnym imieniu. Odpowiadają jednak łącznie za zobowiązania całej spółki.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (besloten vennootschap, czyli BV) jest osobą prawną. Odpowiedzialność majątkowa spółki ograniczona jest do wysokości jej majątku, zaś odpowiedzialność wspólników ogranicza się do wysokości zainwestowanego kapitału.


Do założenia tej spółki potrzebne jest spisanie przed notariuszem umowy spółki w języku niderlandzkim i wniesienie kapitału zakładowego (w gotówce lub w formie aportu) w wysokości minimum 18 152 euro. Przed założeniem spółki przedsiębiorca musi otrzymać zaświadczenie z holenderskiego ministerstwa sprawiedliwości o braku przeszkód do prowadzenia działalności gospodarczej. Załatwienie wszystkich formalności zajmuje około dwóch miesięcy.


Spółka akcyjna (Naamloze Vennootschap, czyli NV) może, w odróżnieniu od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, emitować akcje na okaziciela, które mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie papierów wartościowych - zwraca uwagę Szymon Czerwiński.


Do założenia spółki akcyjnej potrzebne jest dopełnienie tych samych formalności, jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Minimalny kapitał zakładowy wynosi jednak 45 378 euro.


Podatek dochodowy


Mariusz Machciński, konsultant w dziale podatkowym Accreo Taxand, wskazuje, że przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi lub prowadzący działalność w Holandii w formie spółki osobowej płacą podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatek dochodowy według tych samych stawek płacą również pracownicy. Podatek, łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne, przy założeniu, że przedsiębiorca uzyskał dochód w kwocie 60 tys. euro, wyniesie w sumie 24 365 euro. Wynika to z następujących przedziałów podatkowych:

- 33,65 proc. dla pierwszych 17 319 euro (pierwszy przedział),

-  41,40 proc. dla kolejnych 13 803 euro (drugi przedział),

- 42 proc. dla kolejnych 21 942 euro (trzeci przedział),

- 52 proc. od każdej następnej kwoty.


Podatkiem dochodowym od osób fizycznych objęte są również dochody związane z posiadanymi samodzielnie bądź wspólnie z małżonkiem albo partnerem udziałami lub akcjami spółki kapitałowej reprezentującymi co najmniej 5 proc. udziałów lub akcji tej spółki. Stawka podatku wynosi 25 proc. (w 2007 roku obniżono ją do 22 proc. dla dochodów nieprzekraczających 250 tys. euro).


Opodatkowaniu podlegają także dochody z inwestycji i oszczędności: podatek wynosi 30 proc., ale liczony jest od ryczałtowo określonego zysku w wysokości 4 proc. majątku netto rocznie (majątek przekraczający 20 014 euro).


Osoby prawne


Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega zysk po odliczeniu większości kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.


- Ograniczenia w odliczaniu kosztów dotyczą między innymi odsetek od pożyczek przekraczających trzykrotność kapitału zakładowego - przypomina Mariusz Machciński.


Stawki podatku wynoszą:

- 20 proc. dla dochodów miesz-czących się w przedziale do 25 tys. euro,

- 23,5 proc. dla dochodów miesz-czących się w przedziale 25 tys. euro - 60 tys. euro,

- 25,5 proc. dla dochodów przekraczających 60 tys. euro.


Przepisy holenderskie przewidują możliwość odliczenia strat związanych z działalnością gospodarczą. Straty te mogą być pokryte zyskiem z poprzedniego roku oraz zyskiem, jaki spółka osiągnie w kolejnych dziewięciu latach.


Spółka holenderska może zawrzeć z organami podatkowymi umowę dotyczącą metody ustalenia ceny transferowej stosowanej w transakcji z podmiotami powiązanymi.


- Ciekawym rozwiązaniem szeroko wykorzystywanym przez międzynarodowe holdingi jest tzw. Participation Exemption, czyli zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych zysków spółek holenderskich związanych z udziałami i akcjami, przede wszystkim dywidend i zysków ze sprzedaży, udziałów lub akcji - dodaje Mariusz Machciński.


Obowiązki VAT


Obowiązek rejestracyjny dotyczy każdego, kto wykonuje czynności opodatkowane VAT. Podatnik VAT zobowiązany jest do składania deklaracji miesięcznych i wpłacania podatku do końca miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie (w pewnych sytuacjach można rozliczać się w okresach kwartalnych albo rocznych).


- Standardowa stawka VAT wynosi w Holandii 19 proc. Obniżona 6-proc. stawka obejmuje m.in. produkty spożywcze, wodę, lekarstwa, książki, gazety - dodaje Mariusz Machciński.


ZWOLNIENIE Z PODATKU

Wniesienie kapitału do spółki kapitałowej, jak również jego podwyższenie, nie jest opodatkowane podatkiem kapitałowym (podatek ten został zlikwidowany od 1 stycznia 2006 r.).


Ważne adresy, gdzie starać się o dotacje
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  31 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?