reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Inkubatory przedsiębiorczości w Unii Europejskiej

Inkubatory przedsiębiorczości w Unii Europejskiej

Inkubatory przedsiębiorczości (IP) zaczęły w Polsce powstawać jeszcze przed jej wejściem do Unii Europejskiej. Obecnie są znacznie bardziej popularne i mają większe możliwości.

• inwestycje związane z pokryciem kosztów zainicjowania lub prowadzenia inkubatora,
• wsparcie budowy i rozwoju ponadregionalnych sieci otoczenia biznesu świadczących usługi w zakresie działalności innowacyjnej przedsiębiorstw,
• wsparcie inkubatorów technologicznych, parków naukowo-technologicznych, centrów transferu technologii, proinnowacyjnych instytucji otoczenia biznesu,
• wsparcie wykorzystania praw własności przemysłowej, praw autorskich itp.

Przykładem nowo powstającego (z udziałem współfinansowania unijnego) inkubatora jest inkubator technologiczny budowany przez Krakowski Park Technologiczny (KPT), spółkę zarządzającą specjalną strefą ekonomiczną w Krakowie. KPT realizuje obecnie projekt budowy i wyposażenia inkubatora w Krakowie-Czyżynach. W swojej części inwestycyjnej projekt przewiduje powstanie budynku biurowego o łącznej powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych oraz przygotowanie pewnej liczby stanowisk komputerowych dla przyszłych przedsiębiorców. Inkubator technologiczny będzie miał za zadanie wspieranie rozwoju nowo utworzonych i młodych firm, działających w sektorze zaawansowanych technologii, przede wszystkim w obszarze informatyki, telekomunikacji i inżynierii. Przewiduje się, że głównymi najemcami będą małe i średnie przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorstwa tworzone i prowadzone przez absolwentów, doktorantów i pracowników naukowych krakowskich szkół wyższych.

Wsparcie dla przedsiębiorców-najemców inkubatora realizowane będzie dwutorowo. Pierwszą formą wsparcia będzie udostępnienie przedsiębiorcom powierzchni biurowej inkubatora na atrakcyjnych warunkach cenowych. Druga forma wsparcia obejmować będzie usługi sekretarskie, doradztwo w zakresie transferu technologii, doradztwo prawne i patentowe oraz doradztwo księgowo-finansowe połączone z informacją o możliwościach finansowania innowacyjnych projektów technologicznych. KPT, które będzie właścicielem i zarządzającym inkubatorem technologicznym, prowadzić będzie również działania nakierowane na popularyzację i wsparcie transferu technologii z uczelni do gospodarki oraz przedsiębiorczości technologicznej. Do tego celu wykorzystywana będzie m.in. profesjonalnie wyposażona sala konferencyjna udostępniana na cele seminaryjne i konferencyjne. Projekt KPT wpisuje się w Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, lata 2004-2006, działanie 1.3 Tworzenie Korzystnych Warunków dla Rozwoju Firm. Zgodnie z umową zawartą przez KPT z instytucją wdrażającą, przedsięwzięcie o wartości ponad 15 mln zł zostanie w 87,5 proc. zrefundowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa. Zgodnie z harmonogramem projektu, inkubator technologiczny rozpocznie działalność w ostatnim kwartale 2007 r. Do tego czasu, oprócz działań ściśle inwestycyjnych, KPT planuje realizację pomocniczych inicjatyw, które mają zapewnić funkcjonowanie przyszłego inkubatora zgodnie z najlepszymi wzorcami tego typu instytucji w krajach uznawanych za wiodące pod względem technologicznym. Bliższe informacje na ten temat stopniowo pojawiać się będą na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: www.malopolskie.pl.

Katalog inkubatorów przedsiębiorczości znajduje się na stronach internetowych: http://www.infoport.pl/bao/?bid=2 oraz http://katalog.onet.pl/6873,inkubatory-przedsiebiorczosci,k.html.

Edyta Pęcherz
Centrum Funduszy Europejskich
reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama