REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy szefem jest kobieta

Marzena Czarnowska
Bez względu na to czy jest się kobietą czy mężczyzną będąc na stanowisku kierowniczym nie można sobie pozwolić na brak profesjonalizmu.
Bez względu na to czy jest się kobietą czy mężczyzną będąc na stanowisku kierowniczym nie można sobie pozwolić na brak profesjonalizmu.

REKLAMA

REKLAMA

Pisałam już o trudnościach jakie mogą się pojawić w relacjach damsko – męskich na płaszczyźnie zawodowej związanych z kulturalnym zachowaniem się obu płci wobec siebie. Szczególnie problematyczne jest to zagadnienie w odniesieniu do kobiet w roli przełożonych.

Kobieta – szef w badaniach opinii publicznej

Z badań prowadzonych nad zagadnieniem pełnienia roli przełożonego przez kobiety wynika, że często są one lepiej przygotowane do pełnienia roli kierowniczej niż mężczyźni, a mimo to zarabiają mniej. Kobiety – szefa obawiają się zarówno kobiety i mężczyźni. Obawa ta wynika często ze stereotypowego myślenia o kobiecie i przypisywania jej takich cech jak; plotkarstwo, złośliwość, zmienność nastrojów, konfliktowość. Zwolenników kobiet w roli przełożonego jest prawie tylu co przeciwników. Kobiety są doceniane za dostrzeganie szczegółów i leprze rozumienie kontekstu sytuacyjnego niż mężczyźni, dzięki czemu mogą osiągać lepsze wyniki, np. w czasie negocjacji warunków kontraktu.

REKLAMA

Na czym polegają główne trudności w pracy pod kierownictwem kobiety?

Bez względu na to czy jest się kobietą czy mężczyzną będąc na stanowisku kierowniczym nie można sobie pozwolić na brak profesjonalizmu. I choć kobiety, które zajmują te stanowiska zdążyły się już wykazać umiejętnością panowania nad emocjami, to otoczenie często traktuje je inaczej. Jeśli podwładnymi kobiety są mężczyźni może być im trudno wyzbyć się nawyków postawy opiekuńczej wobec kobiety. Może być to źródłem konfliktów – silna, pewna siebie Pani Dyrektor może negatywnie zareagować, kiedy w czasie prezentacji popełni błąd, a jeden z jej podwładnych zacznie go tuszować.

Polecamy: Etykieta służbowych kontaktów damsko - męskich

Panowie pracujący pod kierownictwem Pań muszą nauczyć się patrzeć na nie jak na Przełożonego, wówczas unikną gaf wynikających z przekonania o specjalnym traktowaniu płci pięknej.

O tym trzeba pamiętać

 • W kontaktach zawodowych w relacjach damsko – męskich, w przypadku pełnienia roli kierowniczej przez kobietę obowiązują takie same zasady jak przy relacji przełożony – podwładny, gdy przełożonym jest mężczyzna.
 • Nie zależy okazywać kobiecie słabości wynikającej z jej płci.
 • Prawiąc komplementy lepiej podkreślać jej dokonania zawodowe niż zalety urody.
 • Należy dbać o kulturę słowa – seksistowskie uwagi, kawały, niechlujny język – są niedopuszczalne w kontaktach zawodowych w ogóle.
 • Postawa życzliwości i uprzejmości względem przełożonej powinna być podyktowana zajmowanym przez nią stanowiskiem, a dopiero w drugiej kolejności przynależnością do płci.

Zobacz: Zapach w pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA