| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > W biurze > Kiedy szefem jest kobieta

Kiedy szefem jest kobieta

Pisałam już o trudnościach jakie mogą się pojawić w relacjach damsko – męskich na płaszczyźnie zawodowej związanych z kulturalnym zachowaniem się obu płci wobec siebie. Szczególnie problematyczne jest to zagadnienie w odniesieniu do kobiet w roli przełożonych.

Kobieta – szef w badaniach opinii publicznej

Z badań prowadzonych nad zagadnieniem pełnienia roli przełożonego przez kobiety wynika, że często są one lepiej przygotowane do pełnienia roli kierowniczej niż mężczyźni, a mimo to zarabiają mniej. Kobiety – szefa obawiają się zarówno kobiety i mężczyźni. Obawa ta wynika często ze stereotypowego myślenia o kobiecie i przypisywania jej takich cech jak; plotkarstwo, złośliwość, zmienność nastrojów, konfliktowość. Zwolenników kobiet w roli przełożonego jest prawie tylu co przeciwników. Kobiety są doceniane za dostrzeganie szczegółów i leprze rozumienie kontekstu sytuacyjnego niż mężczyźni, dzięki czemu mogą osiągać lepsze wyniki, np. w czasie negocjacji warunków kontraktu.

Na czym polegają główne trudności w pracy pod kierownictwem kobiety?

Bez względu na to czy jest się kobietą czy mężczyzną będąc na stanowisku kierowniczym nie można sobie pozwolić na brak profesjonalizmu. I choć kobiety, które zajmują te stanowiska zdążyły się już wykazać umiejętnością panowania nad emocjami, to otoczenie często traktuje je inaczej. Jeśli podwładnymi kobiety są mężczyźni może być im trudno wyzbyć się nawyków postawy opiekuńczej wobec kobiety. Może być to źródłem konfliktów – silna, pewna siebie Pani Dyrektor może negatywnie zareagować, kiedy w czasie prezentacji popełni błąd, a jeden z jej podwładnych zacznie go tuszować.

Polecamy: Etykieta służbowych kontaktów damsko - męskich

Panowie pracujący pod kierownictwem Pań muszą nauczyć się patrzeć na nie jak na Przełożonego, wówczas unikną gaf wynikających z przekonania o specjalnym traktowaniu płci pięknej.

O tym trzeba pamiętać

  • W kontaktach zawodowych w relacjach damsko – męskich, w przypadku pełnienia roli kierowniczej przez kobietę obowiązują takie same zasady jak przy relacji przełożony – podwładny, gdy przełożonym jest mężczyzna.
  • Nie zależy okazywać kobiecie słabości wynikającej z jej płci.
  • Prawiąc komplementy lepiej podkreślać jej dokonania zawodowe niż zalety urody.
  • Należy dbać o kulturę słowa – seksistowskie uwagi, kawały, niechlujny język – są niedopuszczalne w kontaktach zawodowych w ogóle.
  • Postawa życzliwości i uprzejmości względem przełożonej powinna być podyktowana zajmowanym przez nią stanowiskiem, a dopiero w drugiej kolejności przynależnością do płci.

Zobacz: Zapach w pracy

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bez względu na to czy jest się kobietą czy mężczyzną będąc na stanowisku kierowniczym nie można sobie pozwolić na brak profesjonalizmu.
Bez względu na to czy jest się kobietą czy mężczyzną będąc na stanowisku kierowniczym nie można sobie pozwolić na brak profesjonalizmu.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »